Rozhovor ministra Zdeňka Nekuly v OVM

20. 6. 2022

ČT24, 19. června 2022

Vývoj cen výrobců

Václav MORAVEC, moderátor

Ještě jednou hezké nedělní odpoledne vám všem, divákům zpravodajské Čtyřiadvacítky. Stále jste v jedinečném prostoru pro diskuzi. Podle posledních dat Českého statistického úřadu pokračuje meziroční růst cen výrobců v květnu. Tady jsou data. Nejvíce v zemědělství, 39,2 %. Tak se zvýšily ceny v zemědělství. V průmyslu zrychlil růst cen na necelých 28 %, ve stavebnictví na 13,5. Jen pro zajímavost loni v květnu rostly meziročně ceny nejvíce u průmyslových výrobců, a to o 5 %. Ceny v zemědělství tehdy rostly o 4,4 %. V zemědělství byly podle statistiků proti loňskému květnu o více než polovinu vyšší ceny v rostlinné výrobě. Podívejme se na růsty cen zemědělských výrobců, například obiloviny zdražily o zhruba 60 %, olejniny o 56 a cena brambor byla meziročně vyšší o čtvrtinu. V živočišné výrobě ceny meziročně stouply o více než pětinu, ceny skotu byly vyšší o více než 30 %, jatečních prasat o 23,5 procenta, mléka o 22 %. Vzhledem k současné situaci na trhu s potravinami a jejich neustále rostoucím cenám ministerstvo zemědělství požádalo ministerstvo financí o provedení cenového šetření uplatňovaných nákupních a prodejních cen vybraných potravinářských výrobků v obchodních řetězcích, a to s datem od 1. června letošního roku. Podobné cenové šetření u potravin bylo uskutečněno už v roce 2016, a to z důvodu krize na trhu s potravinářskými výrobky. Našimi hosty jsou avizovaní. Ministr zemědělství České republiky Zdeněk Nekula, vítejte po čase. Hezký dobrý den.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Dobrý den.

Václav MORAVEC, moderátor
Mé pozvání přijal i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Hezké nedělní poledne, vítejte.

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Dobrý den.

Václav MORAVEC, moderátor
Vítám i předsedu Asociace soukromého zemědělství České republiky Jaroslava Šebka. I vám přeji hezký, dobrý den.

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Děkuji srdečně. Dobrý den.

Václav MORAVEC, moderátor
Pane ministře, máte už nějaké první dílčí výsledky, když jste požádali ministerstvo financí o právě to cenové šetření u potravin?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Tak ono uplynulo teprve pár dní. Je potřeba se ale podívat na to, co jsme začali šetřit koncem března, začátkem dubna. Začali jsme se zabývat tou problematikou, kdy začaly nám nebo spíše začalo hrozit, že dojde k prudkému skokovému nárůstu cen potravin. Naše spotřebitele zajímá ta koncová cena. Doopravdy hrozilo prudké skokové zdražení, a to se nestalo, jo, takže je potřeba i tuto věc jako vnímat. Jestliže jsme měli inflaci nějakých 15, 16 % u potravin, byť to byloo kousek méně, těch cirka 15 %.

Václav MORAVEC, moderátor
Ceny zemědělských výrobců v květnu pokračovaly v poměrně citelném meziměsíčním růstu, a to i poté, co dubnový růst cen byl rekordní za posledních 30 let. Vy mluvíte o tom rekordním nárůstu v dubnu. Tady jsou slova Jakuba Seidlera.

Jakub SEIDLER, ekonom, Česká bankovní asociace
Vidíme, že ty inflační tlaky v tom, v té výrobní sféře zůstávají citelné a zejména právě u těch zemědělských výrobců nebo u těch cen zemědělských nebo potravinářských výrobků lze očekávat, že se to dále promítne i právě do růstu spotřebitelských cen, do růstu cen potravin, které už právě v květnu meziročně rostou o 15 %, což je poměrně historicky růst jeden z nejvyšších, ale vypadá to, že ten ještě nekončí.

Václav MORAVEC, moderátor
Končí, pane ministře, či nekončí? Protože jste při tom srovnávání s dubnem nebo s jarem letošního roku byl poměrně optimistický. Myslíte si, že tedy končí růst cen?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Podívejme se na tu situaci s jinou, z jiné optiky. Nedívejme se na to retroaktivně, ale dívejme se dopředu jo, ne nereagujeme pouze reaktivně. To, co nám tady nastává a podívejme se třeba u obilí. Všichni začali křičet na jaře nebo koncem zimy, že bude málo obilí, že tady umřeme hlady atd. atd. Ve finále zjišťujeme, že obilího máme dostatek i celosvětově. Zemědělci zaseli více, tzn. obilí bude více, než jsme očekávali, tzn. nejenom u nás, ale i v zahraničí zemědělci mají více obilí. Daří se sice postupně z Ukrajiny dostávat obilí. A co nám tady nastane, že za rok tady můžeme mít nadbytek obilí a předpokládám, že kolegové budou se mnou souhlasit, pokud bude nadbytek obilí, tak všichni očekáváme, že ceny začnou padat dolů.

Václav MORAVEC, moderátor
Zatím nepadají. Ukazovali jsme, jak obilniny zdražily o 60 %, olejniny o 56, cena brambor, když se znovu podíváme data, na ta data, vyšší o třetinu, kdy tedy očekáváte, že ty prudké nárůsty budou minulostí?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Musíme se podívat, jaká jsou tady proinflační očekávání a jaké nějaké strašení tady na trhu. Podívejme se. Tady v obilí, které v současné době je zpracováváno na mouku a z čeho se vyrábí pečivo, tak bylo vyrobeno za úplně jiných nákladů, za výrazně nižších. Pouze tady hráči na trhu reagovali na tu situaci, na tu paniku a ta cena podle mě aktuálně je zbytečně vyšroubovaná nahoru.

Václav MORAVEC, moderátor
Takže my platíme kupříkladu za pečivo více, než bychom museli, protože mluvíte o panice?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Přesně tak, protože jestli se mají promítnout ty vyšší vstupy do zemědělství, tak ty se promítnou, případně až později, ale my na to nějakým způsobem reagujeme. Snažíme se pomoci těm nejslabším skupinám obyvatelstva konkrétními sociálními opatřeními.

Václav MORAVEC, moderátor
Tomáši Prouzo, jsou ty ceny vyšponované v důsledku paniky? Když přitom ale ministerstvo zemědělství požádalo ministerstvo financí o to cenové šetření, to, co jsem zmiňoval v úvodu.

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
No, jak které, jak čeho. Já jsem absolutně přesvědčen, že třeba cena mouky je prostě navyšována uměle, bže je to mouka toho z loňského levného obilí. Tam si myslím, že o tom není třeba diskutovat. Možná bych čekal, že to bude znít jako trošičku hlasitěji ze strany ministra zemědělství. Určitě ceny nejsou našponované třeba v pekárnách už z pohledu plynu, který těm pekárnám strašně roste. Tam zase bych čekal rychlou cílenou pomoc těm, kteří musí řešit obrovské nárůsty cen energií, plynárny.

Václav MORAVEC, moderátor
To, o čem to mluvil Vít Rakušan na konci první části.

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Přesně tak. Ve chvíli, kdy vláda pomůže s cenou plynu, okamžitě může zlevnit pečivo, pokud pomůže s cenou energií, okamžitě může zlevnit třeba cena mléka, protože dneska velké kravíny. To ví, prostě dneska jsou energicky velmi náročné. A a tam jsou věci, které cílenou pomocí se velmi rychle promítnou do cen. To, co tedy ale je možná ten největší problém, jo, protože nikdo nevysvětluje to, že část toho zdražování je naprosto umělá.

Václav MORAVEC, moderátor
To to to to já se snažím tady z pana ministra dostat, jaké má výsledky toho cenového šetření, když ministerstvo zemědělství požádalo ministerstvo financí. A my už jsme si něco podobného zažili kolem cen pohonných hmot, kdy ministerstvo financí mnoho ne ne ne nevyšetřilo, tak říkajíc nebo nezjistilo.

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Tak Ale ono se jako ten /nesrozumitelné/ je velká, protože prostě řada těch těch velkých velkozemědělců jsou integrovaní v té produkci, tak to je věc, která je strašně štve. To, že ceny potravin rostou pomaleji, než je celková inflace v Česku poslední rok. A když si vzpomenete na prohlášení některých agrobaronů, kteří tady vyhrožovali chlebem za 200, rohlíkem za 15, to je přesně to, jak se snaží vyvolat tu paniku. Chtějí, aby se tyhle ty křivky otočily, aby cena potravin rostla rychleji. Oni vydělávali výrazně víc. Na druhou stranu, pokud dneska někdo nemá problém se ziskovostí, tak to jsou ti největší zemědělci. Naopak potravináři už jsou dneska na hraně, malí zemědělci už jsou dneska na hraně tím, jak jim rostou vstupy, oni nemůžou tak dobře navyšovat ceny.

Václav MORAVEC, moderátor
A vy jako obchodníci asi nejste na hraně, když se podíváme, řekni, kde ty marže jsou, jsem si říkal, že by měla zaznít otázka, že by se měla jmenovat tato část Otázek, řekni, kde ty marže jsou. Když zatím první dva hosté se shodli, že to zdražení potravin je součástí spíše paniky. Podle vás, Jaroslave, je součástí paniky?

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Částečně ano.

Václav MORAVEC, moderátor
Takže to je samozřejmě i u vás?

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Také. Já myslím, že to je prostě mu multi, jak bych to řekl, dimenzionální problém. Vždycky se to snažíme zjednodušit, zrychlit, prostě říct jedno konkrétní. Prostě, kdo za to může. Ale ono to tak není, že jo, ono je to vždycky komplex problémů, které nás potom dohánějí. A já si myslím.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Ale on za to někdo konkrétně může. Jako řekněme si to na rovinu, co je příčina a co je následek.

Václav MORAVEC, moderátor
Kdyby, kdybyste toho Putina neměl, tak si ho musíte vymyslet, chce se mi říci, pane ministře?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Ne. Máme tady chlapa. Jako já to řeknu, konkrétní příklad, který si hraje neustále s kohoutkem od plynu. Jako upřímně řečeno, jednou pustí nebo nepustí plyn Poláků, pak Němcům, Bulharům Slovákům a vidíme to dělá s cenou plynu na světových trzích. Jo, a to stejné se nám děje i kolem obilí a pak se nám to promítá, jak ten plyn, energie i ty komodity do těch koncových cen potravin, jo, takže toto je příčina. A až bude konec války, tak já čekám, že se ceny zklidní a půjdou i ceny dolů.

Václav MORAVEC, moderátor
No. Konec války, podívejte se na Osetii, podívejte se na zamrzlé konflikty, které Vladimir Putin vyvolal. Pokud mluvíte o konci války, tak je nepravděpodobné, že by válka skončila za pár měsíců. Mluvíte-li, Jaroslave, o multi, ano, multidimenzionálním jevu.

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Jestli mi dovolíte dokončit. Právě, tady to určitě, já s panem ministrem souhlasím, jsou to prostě problémy, který nás takhle překvapily, který prostě nikdo asi z nás přímo přímo ovlinit nemůže, ale co ovlivnit můžeme a co jsme ovlivnit měli a co se nám nepodařilo, tak to je prostě to, aby skutečně došlo ke zpestření struktury zemědělské výroby v České republice. My na to upozorňujeme léta letoucí, tady prostě vznikl jakýsi jakýsi prostě svatý grál velký velkoproducentů, jaká jakýsi určitý jakási modla toho, že prostě, co se má vyrábět v zemědělství levně, správně atd., takže zajistí největší podniky. To vůbec není pravda. Pravda je ta, že, že to prostředí, které bude nejlépe odpovídat jak zemědělcům, tak potravinářům, tak i zákazníkům, je to, aby to bylo co nejpestřejší. Tzn. že my chceme, aby se více podpořily menší subjekty, které dosud nebyly vůbec podporovány. A vedle toho my ale zároveň říkáme, že je potřeba myslet i na střední podniky a své místo na na trhu mají i ty velké i ty největší, protože všechny mají své přínosy. Všechny jsme, mají nějaké limity. A tady jde o to, že to bylo celou dobu u nás nevyvážené. A v podstatě to, co vlastně dnešní vláda v podstatě udělala, takže ten trend další koncentrace a zvyšování se snažila malinko přibrzdit. My bysme si představovali ještě více opatření, snad se k nim dostaneme, ale myslím si, že je to jasný signál k tomu, že je potřeba něco v tom zemědělství změnit a opravdu ta čísla, která jsou, tak jasně hovoří pro tu změnu.

Václav MORAVEC, moderátor
A pak a pak dojde podle vás i k poklesu cen cen potravin, že?

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Dojde k tomu, dojde k tomu, že prostě na tom trhu budeme mít co nejhustší síť těch těch podnikatelů. A ti se samozřejmě už přirozeně snaží protlačit na trhu. Samozřejmě když když jich je tam málo, jsou to jenom největší, tak prostě mají mají takovéhle lokty a vlastně určují si, diktují si to, co potřebují. Pak naráží na velké řetězce a pokud budeme mít jenom jenom trh složený z těchto, z těchto hráčů, tak to nebude pro nikoho dobře. My říkáme, že tu všichni mají své místo, ale je potřeba myslet na to, jak vypadá Evropská unie, která je složená převážně z menších farem. Jak je možné, že tam je dostatečná soběstačnost, jak je možné, že tam je kvalitní prostě infrastruktura na venkově, že jsou tam lidi spokojeni, jak je možné, že u nás máme jenom 30 000 podnikatelů v zemědělství, vždyť to je katastrofa. V jiných státech jsou to statisíce zemědělců.

Václav MORAVEC, moderátor
Ještě pokud zůstaneme u toho, co zajímá nás spotřebitele. Vy jste se tady shodli, že to zdražování potravin je způsoben panikou, že u některých komodit pro něj nevidíte nejmenšího smyslu, viz mouka. Když budu u dat Českého statistického úřadu, v květnu meziroční zdražení potravin o těch 15 %. Nejvíce meziročně zdražila mouka, téměř o 2/3. Výrazný růst můžeme sledovat u mléčných výrobků, jako je máslo, polotučné trvanlivé mléko nebo vejce. Za poslední rok nabralo zdražování skoro šestinásobné tempo, kdy tedy očekáváte, Tomáši, že se zastaví růst cen, růst cen potravin a toho neoprávněného až panického zdražení kupříkladu té mouky?

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
U toho neoprávněného bude záležet na tom, jak se k tomu postaví vláda prostě. Tady už jako dávno se mohla u těch čísel dívat, být mnohem důraznější. Myslím, že to prostě měla udělat.

Václav MORAVEC, moderátor
Co měla vláda udělat? Krom toho, že tady bude mluvit o nějakém cenovém šetření, což ministerstvo zemědělství dělá. Jakou cestou byste šel?

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Tak já myslím, že jako šetření mohlo začít možná v březnu. Jsme téměř na konci června, tak možná některé /nesrozumitelné/ šlo udělat rychleji. A možná jenom připomínat, že taky je nějaká prostě společenská odpovědnost těch firem, jak se mají chovat. Já když se dívám. A já mnohem líp vidím data obchodů a potravinářů než zemědělců, které s obchodem nemají téměř žádnou přímou vazbu, ale i to, co slyším z trhu, je, že zatímco obchody i potravináři si dneska výrazně snižují své marže. Snaží se tu cenu už jen aspoň trošku níž, proto, tohle vím od Vladimíra Vladimiroviče. Zpátky k tomu, proto tyhle ty propady, jak to je jenom trošku možné, tak právě proto prostě ty ceny potravin rostou pomaleji, než je ta celková inflace.

Václav MORAVEC, moderátor
A kde ty marže jsou?

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Zase já si s dvolením pomůžu daty Českého statistického úřadu. Já myslím, že to je prostě jako nejjednodušší. Krásné ilustrace ziskovosti jednotlivých sektorů v České republice v uplynulých letech. Zemědělství téměř 14 %, potravináři, obchody někde kolem pěti čtyř pěti procenta. Ono je to samozřejmě.

Václav MORAVEC, moderátor
Takže jsou u zemědělců, u Jaroslava Šebka.

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
U Jaroslava jako ne.

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
U mě ne.

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Bavíme se o těch, největší zemdědělci, kteří taky nejvíc křičí. Já si myslím, že tu situaci zneužívají nejen pro to, aby si navýšili ceny, ale aby ještě donutili pana ministra, aby jim ještě navýšil dotace. To je ale možná největší prokletí té debaty, které bychom měli vést, a to je nastavení českých národních dotací. Tady spousta velkozemědělců roky jede na super návykové droze provozních dotací. Oni prostě vědí, že je úplně jedno, jestli jsou nejsou konkurenceschopní, takhle natáhnou ruku, stát jim přisype. Často to ničemu nepomáhá. Já nevím, jestli pan ministr měl někdy čas se podívat na nález Nejvyššího kontrolního úřadu k dotacím na vepřové někdy z roku 2018. Je to neuvěřitelně smutné čtení o tom, jak se plýtvaly za minulých vlád peníze na něco, co nenavyšovalo efektivitu, nenavyšovalo konkurenceschopnost, nenavyšovalo soběstačnost. Tady si myslím, že má smysl do toho sáhnout, převést mnohem víc peněz za investiční dotace místo provozních, abychom donutili české zemědělství, aby se výrazně zmodernizovalo, to je jedna velká změna, která si myslím, by strategicky dlouhodobě pomohla. Druhá je podívat se na to, jak pomoct té pestrosti. Já myslím, že dobře víme, že prostě základem v každé zemi jsou ty velké integrované provozy. To jako asi nejde zpochybnit. Ale potřebujeme tu pestrost, potřebujme schopnosti těch malých, aby trošku narostly, aby dokázali zásobovat víc než jako svoji vesnici. Aby to nebyl ten mini minipivovar, který jako prodává jenom kolem komína, aby prostě byli trošku větší, dokázali dělat i trošku jiné věci než ty velké zpracované. A třetí věc, kterou bych jako velmi rád viděl, jako musím poprosit i pana ministra, jako výrazně snížit byrokracii a administrativní zátěž, protože dneska podnikání v České republice a v zemědělství dvojnásobně je super drahé na tu byrokracii kolem.

Václav MORAVEC, moderátor
Když zůstanu u té první části, provozní dotace, tam byste měnil ten poměr mezi těmi provozními a jinými dotacemi jak, v jakém poměru?

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Já si myslím během prostě dvou tří let bychom prostě si měli 2/3 těch dotací prostě mít na investice a modernizaci, protože to v čem dneska máme problém.

Václav MORAVEC, moderátor
Takže jenom třetinu objemu těch provozních dotací zachovat?

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Logicky, já si myslím, že prostě to, co potřebujeme, je opravdu jako zásadní modernizace, zásadní snížení energické náročnosti těch provozů. A potřebujeme se postaral o to, že tady zůstanou firmy, které dokáží konkurovat. A ne ty, kterým stát dorovnává to, že neumí fungovat.

Václav MORAVEC, moderátor
Záhy, Jaroslave. Pane ministře, takhle zemědělství jako.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Já se omlouvám. Já jenom jedna věc. Zaznívalo v mediálním prostoru docela často, a to je, abychom snížili DPH u potravin. Já jsem velice rád, že to tady nezaznělo, protože volání po snížení DPH u potravin, u energií, u pohonných hmot, u kdečeho. Prostě to by nám prostě rozvrátilo totálně státní rozpočet.

Václav MORAVEC, moderátor
Pane ministře, vy jste v únoru zvažoval, vzpomínáte, jak jsem vás minule tady griloval na na DPH, že jste si začal.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Ano, ano. Tak začal jsem, máte pravdu. Začal, ale bylo před válkou, ale pokud tady tento chlap si bude neustále hrát jako s kohoutkem atd. a bude rozkolísávat ceny, tak se nám, co se nám stane, když snížíme DPH? Dopadne to úplně stejně tak, jak jsme snížili spotřební daň u pohonných hmot. Úplně to vyšumí, úplně je to k ničemu a úplně stejně by to dopadlo aj u snížení DPH v současné době. Ale pokud to uděláme v situaci, kdy bude po válce. A ceny se zastabilizují, jak energii, tak různých vstupů prostě v celém sektoru, tak se ten efekt projeví. V současné době, pokud bych měl zvažovat, jestli snížíme DPH na potraviny, anebo raději podpoříme ty nejpostiženější, to jsou důchodci a rodiny s dětmi, tak prostě já jsem pro, pomožme důchodcům, jo. Když se na to podíváme.

Václav MORAVEC, moderátor
Pane ministře.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Ne, podívejte. Tady to sice vypadá, že důchodci dostanou nějakých zatím zhruba 2,5 tisíce korun navíc měsíčně, ale když si to vezmeme.

Václav MORAVEC, moderátor
Vy si koledujete. Vy děláte do rezortu vašeho předsedy.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Já myslím, že to unese.

Václav MORAVEC, moderátor
Když, ano, když, promiňte, když zůstanu u DPH na potraviny.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Pane redaktore, zkuste, zkuste mě nechat domluvit, jo. Když si to propočítáme, toto od ledna, toto od června, toto od září, tak už jsme skoro na 20 tisících celkem, dostanou naši důchodci v průměru peníze navíc jo. Rodiny s dětma chceme od srpna na každé dítě do 18 let přidat 5 000 Kč.

Václav MORAVEC, moderátor
Hezky jste se to od Babiše a Schillerové naučil, ty plachty.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Výborně. Ono je to. Tak, ale my tady v současné době, nejenom v současné době, ale i historicky, to, co jde do zemědělství, nějakých cirka 40 miliard korun, když to rozpočítáme na každého obyvatele, tak abychom drželi nějakou stabilitu cen potravin, byť nepřímo, tak vyjde zhruba 4 000 Kč na každého občana. Čtyřčlenná rodina, muž, žena, dvě děti, tak jsme na nějakých 16 tisících, ale co se nám tady stalo? Přestože.

Václav MORAVEC, moderátor
Pane ministře, vy mě trápíte.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Ne. Já vás trápí, ale.

Václav MORAVEC, moderátor
Já chci to DPH.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Ne, vydržte, vydržte, raději dejme více peněz seniorům, aby překonali tuto turbulentní dobu. Pomožme rodinám s dětma a potom, až skončí válka, tak se tomu věnujeme. Protože jestliže zemědělství za loňský rok v plusu 22 miliard, rok předtím 19 miliard, což je prostě 40 miliard navrch. A co v současné době vidíme, přestože jsem vyjednal další peníze navrch pro to období 23-27, že každý rok bude až nějakých 8 miliard navíc, tak co vidíme, jsou tady další demonstrace. Vždyť jsem v podstatě největší troublemaker ve vládě. Neustále.

Václav MORAVEC, moderátor
No i tady. I tady jste troublemaker s těmi plachtami.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Neustále vyvolávám, co chci říct. Pojďme se nad tím zamyslet. Ten systém se vyčerpává. A pojďme to celé nějak překlopit.

Václav MORAVEC, moderátor
Ale ale tady, tady tady tady jste ve shodě, ale když když zůstanu, v čem nejste ve shodě. Tomáš Prouza v květnu pro Novinky.cz mluvil o tom, že by se mělo sáhnout na DPH u potravin. Když se podíváme na mapu Evropy.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Ale to dopadne jako u pohonných hmot.

Václav MORAVEC, moderátor
Počkejte, ale podíváme-li se na mapu Evropy, tak výjimky se vztahují na některé výrobky u DPH, ale v České republice máme patnáctiprocentní DPH u potravin.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Já jsem pro snížení.

Václav MORAVEC, moderátor
No, ale to je, to je to, k čemu jsem se chtěl dostat přes ty vaše plachty. V ostatních zemích střední Evropy je buď DPH nižší pro naprostou většinu potravin. Nebo například v případě Slovenska, Maďarska platí DPH nižší než patnáctiprocentní, alespoň pro některé základní potraviny. V Německu patří do sedmiprocentní snížené sazby s určitými výjimkami většina potravin. V Polsku vláda letos v lednu oznámila úplné zrušení DPH u většiny potravin s platností od února na půl roku. Před zavedením opatření se na tyto potraviny vztahovala daň ve výši pěti procent. Nižší sazbu DPH na potraviny uplatňuje Rakousko, Slovensko, tam konkrétně 10 %, ve Slovinsku 9,5 a tady v České republice jsme na těch 15 %. Trvalé snížení DPH u potravin. Uvítali byste jako Asociace soukromého zemědělství, ano, nebo ne?

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
No, no, tak samozřejmě obecně řečeno, ale skutečně obecně řečeno, samozřejmě ten podnikatel, když když, když prostě se dostane k tomu, že prostě to jeho zboží bude o to levnější, tak samozřejmě je to lepší, ale vždycky je se na to potřeba dívat z nějakého širšího hlediska, národohospodářsky. Já bych v tomhle tom případě souhlasil s panem ministrem v tom, že prostě určitě je potřeba se na to podívat, ale v tuto chvíli a v případě České republiky, toto co se dá řešit v Polsku, kde ta struktura je skutečně pestrá a je dlouhodobě ukotvená a je funkční. U nás, já se obávám, že by to opravdu mohlo dopadnout jako s těmi pohonnými hmotami, kdy v podstatě stát přijde o peníze a lidé nemají nic levnějšího, tzn. že já bych.

Václav MORAVEC, moderátor
Vy jste teď tedy nesahal, protože jde o to, že v těch okolních zemích jsou obecně DPH na potraviny nižší, a proto se nedivme, že lidé mají potravinovou turistiku. A to jsme tady v Otázkách probírali už za předchozích ministrů zemědělství.

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Já, pane redaktore. Jestli mi dovolíte.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
No dobře, pardon. Potravinová turistika, byla i turistika za pohonnými hmotami do Polska, ale přestože Poláci razantně snížili DPH u pohonných hmot, tak během vlastně několika měsíců se to vyčerpalo a ten rozdíl dělá nějaké 3 Kč mezi pohonnými hmotami v Polsku a u nás. Už se to prostě nevyplatí, to, co se stalo.

Václav MORAVEC, moderátor
Pane, pane ministře, přece když platíte, ano, nevyplatí se to těm, kteří jezdí 100 km, ale když si vezmete 3 Kč na jednom litru, je rozdíl, jestli.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Ale pžedtím bylo 10 Kč a jsou jenom 3 Kč. To znamená, že se to rozpouští.

Václav MORAVEC, moderátor
Tomáši Prouzo, vy trváte na tom, co jste říkal v květnu, že by bylo dobré, aby Česká republika měla úroveň daně z přidané hodnoty na potraviny srovnatelnou s okolními zeměmi, tzn. jít o nějakých 5 % dolů?

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Rozhodně ano, já mám, že vládě na podzim nic jiného nezbyde, že teď ještě si jsme někde na hranici, vystačíme s těmi cíleným, tou cílou pomocí pro ty nejchudší, ale pokud budou platit ty předpoklady, že v září, v říjnu přijde další masivní navýšení cen energií, masivní navýšení záloh pro lidi. Prostě ta inflace půjde ještě nějakými 12, 15 procenty každý měsíc, tak se obávám, že prostě nebude jiná cesta než hledat způsob, jak tady plošně snížit ceny u tak citlivé věci, jako jsou potraviny. Ale vždyť potraviny mají jednu výhodu. Tím, že chodíte nakupovat téměř každý den, tak si dobře pamatujete, kolik ta potravina stojí. A okamžitě poznáte, jestli je o těch 10 % levnější, pokud bychom šli z 15 % třeba na 5. Není to věc, kterou kupujete jednou za 3 týdny, jednou za měsíc, jako je benzín nebo nafta, kde se mezitím pohne. Prostě vidíte, jestli to ty obchody do cen promítly, nebo ne.

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Jestli můžu. To, co říká pan prezident Prouza, zní velice rozumně. Já s tím naprosto souhlasím. Určitě se k tomu asi pravděpodobně propracujeme, ale ono to má jednu slabinu, a to je to, že tím, že prostě si budeme hrát jenom s daněmi, jenom v podstatě s konkrétními jednosměrnými opatřeními tam a zpátky, tak prostě pořád, já na to musím znovu upozorňovat. Tím nevyřešíme podstatu problému toho českého zemědělství, a to je to, že my prostě málo zpracováváme, je dlouhý řetězec od zemědělců, od toho farmáře k tomu, k tomu.

Václav MORAVEC, moderátor
Konečnému zákazníkoli.

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Ano. A čím je delší, tak tím ten farmář těch peněz toho má míň. To je prostě jasný, proč si to rozdělí další hráči, proto ne jediné, ale jedno z těch řešení je to, abychom opravdu zvýšili přidanou hodnotu, abysme více zpracovávali. A to budeme, toho docílíme tehdy, když prostě posílíme ten sektor menších zpracovatelů, středních zpracovatelů a nebudeme spoléhat jenom na ty velké, jako protože v tom je ten největší problém, to je to největší úskalí. A pokud toto bude, já to řeknu jenom v celkové biomase, my, Česká republika zhruba vyrábí 120 % biomasy, kterou, kterou potřebuje, 20 % navrch. A zpracovává jenom 80 %, prostě tady nám utíkají peníze, které by mohly zůstat na tom venkově u těch farmářů, a to je strašná škoda. A k tomu se musíme nasměrovat, proto já bych nebyl úplně proto. Teď se omlouvám, jenom jenom řeknu, jak bychom to viděli my s těmi dotacemi. My si myslíme, že to nejde úplně takhle říct, že má jít třetina tam a 2/3 tak, my si myslíme, že je potřeba dívat se na to tak, kde kde, kde to přinese největší přínos podle typu podniků, a to je největší problém českého zemědělství. Tady se nikdy, tady jsme se báli rozlišovat podle velikosti podniku, protože my přece nikoho nebudeme rozlišovat. My prostě všichni jsou stejní a tak dál, všichni dělají stejnou pšenici, chovají stejná stejný, ale to je největší omyl. Prostě my musíme rozlišovat, ale to přece neznamená, že malý je dobrý a velký je špatný, takkhle to vůbec nemyslíme. My. My jenom chceme, aby prostě, jak jsem to říkal na začátku, ty přínosy kvality těch velkých a kvality těch malých prostě byly využity právě tím nasměrováním. A teď se dostanu k tomu, k čemu míříme, k čemu míříme. Ještě vám řeknu poslední větu.

Václav MORAVEC, moderátor
Promiňte, Jaroslave, jestli jestli můžete, aby pan ministr odpověděl na to, co říkal Tomáš Brůha, Prouza a pak se dostaneme k celkové struktuře, nastavení těch dotací. Ano, dostaneme. Pane ministře, vy nesouhlasíte s tím, že přes všechny všechna ta opatření, která jste tady zmínil, podpoření seniorů, podpoření rodin s dětmi, že na podzim v souvislosti právě s drahými energiemi, s tím, že nemusí stačit ten snížený energetický tarif ministra Síkely, že budete nuceni sáhnout k trvalému snížení DPH na potraviny na stejnou úroveň, jako je kupříkladu v Rakousku nebo v Německu, nemyslíte?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Jsem zastánce sníženi, jo, ale v současném okamžiku nechme dotáhnout, dopracovat a nechat zaúčinkovat to, co chystá kolega Síkela. A pak se věnujeme dalším krokům. Ono upřímně řečeno, já se musím znovu opakovat, pokud teď bychom udělali snížení DPH, on ten podzim bude za chvilku, tak se nám to rozpustí v tomto okamžiku. Pojďme raději cíleně podpořit seniory a prostě jsou i tady náznaky, že naši senioři budou mít letos možná i čtvrté zvýšení důchodu. Jo, toto je cílená podpora, která jim pomůže překlenout toto tíživé období.

Václav MORAVEC, moderátor
Nemyslíte tedy, že do konce roku budete muset stejně, že vás ta situace donutí sahat už natrvalo na snížení DPH u potravin?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Obávám se, že kdybychom to udělali, že to bude úplně stejně jako u pohonných hmot, že to bude jenom gesto, že prostě budou chybět nakonec peníze ve státním rozpočtu a občané to nepocítí. To cítím za sebe. Spíš vidím, že se nám začíná otáčet situace a já jsem to ukazoval na tom příkladu obilí. Prostě hrozí nám, že tady, a reálně říkám, že hrozí, že příští rok budeme mít takovou nadprodukci obilí, že nám začnou padat ceny. A naopak bude tady velký křik, aby stát začal pomáhat, protože bude doopravdy tolik obilí, že nebudeme vědět, co s ním, jo, protože to ukrajinské obilí prostě sice nepůjde po moři, ale my ho dostaneme po železnici. A upřímně řečeno...

Václav MORAVEC, moderátor
V takových objemech, a narážím teď na možnou neúrodu nebo ty zvýšené teploty, které trápí Evropu, což může přinést podívejte zásadní...

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Podívejte, Ukrajinci už před měsícem slevili o 15 % na svém obilí, protože je to tíží, potřebují uvolnit skladovací kapacity, tak jdou dolů na nějakých 20, 25 % oproti tomu, jaké jsou světové ceny, tzn. ten, kdo rychleji zareaguje a doveze si z Ukrajiny obilí jinou trasou než po moři, tak na tom vydělá.

Václav MORAVEC, moderátor
Zareaguje tak Česká republika?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Záleží na našich potravinářích, záleží na našich krmivářích. Česká republika jako stát nenakupuje na Ukrajině, ale podívejme se na Poláky, nečekají a už prostě se vozí obilí.

Václav MORAVEC, moderátor
Ale je tu i Správa státních hmotných rezerv, kde by stát mohl v rámci potravinové bezpečnosti něco takového zajistit. Na to se nechystáte, když teď říkáte, že kdo dobře zareaguje, tak může mít tu konkurenční výhodu.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Čeho máme doopravdy nejvíc ve Státních hmotných rezervách, tak je obilí, to říkám od jara pořád dokolečka, v současné době jsou na tahu naši prostě pekaři, potravináři, krmiváři, aby prostě se domluvili a nakoupili na Ukrajině a dovezli obilí, jestli chce někdo levnější obilí.

Václav MORAVEC, moderátor
Jste vy takový optimista, když se podíváte za prvé na tu vlnu veder v Indii, v Pákistánu, teď vlna veder v Evropě, že bude nadbytek, nadbytek obilí?

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Já řeknu. Já, spíš bych se hodnotil jako realista, že to nikdo nemůže vědět, my nemůžeme vědět, jestli bude nedostatek, jestli bude přebytek, prostě já si myslím, že my bysme se měli soustředit na náš problém, co máme v České republice, nehrajme si na to, že Česká republika znamená něco v celosvětové produkci obilnin, neznamená nic, jo.

Václav MORAVEC, moderátor
A teď se chcete dostat k té větě, a tam já vám dám data, protože jste mluvil o tom, že problém České republiky je přesně složitý výrobně-dodavatelský řetězec a to, že v České republice by se měly vytvořit takové podmínky, aby, pokud možno, se to, co se tady vypěstuje, zpracovalo, bylo to, bylo to efektivní, když se podíváme na výkupní a spotřebitelské ceny a jak je na tom Česká republika. Podle dat ČSÚ byla letos v lednu výkupní cena, kupříkladu kilogram kuřete 23 Kč 80 haléřů, spotřebitelská cena ve stejném období téměř 60 Kč. V dubnu stoupla výkupní cena o 10 haléřů. Spotřebitelé ale za kilogram kuřete zaplatili přes 68 Kč, tedy o 9 Kč víc. V případě vajec, v lednu výkupní cena 19 Kč 40 haléřů za 10 vajec, spotřebitelská přes 29 Kč. V dubnu se výrobní cena zvedla o necelé 3 Kč, spotřebitelská pak o necelou korunu. Jak se vyvíjely ceny jednotlivých komodit v čase. Teď vidíte, že kilogram vepřové krkovice od ledna zdražil o 50 Kč, kilo másla bezmála o 30 Kč a například kilo hermelínu o 62 Kč. Tedy myslíte, že když se změní ta struktura, Jaroslave, že dojde ke snížení disproporcí těch výkupních a spotřebitelských cen?

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Já myslím, že určitě dojde prostě ke zrovnovážnění toho stavu, k nějaké větší spravedlnosti, abych tak řekl, prostě dojde k tomu, že prostě všichni ti hráči, všichni ti, co se na tom trhu pohybují, tak budou v komfortnější situaci, ale zároveň si neříkejme, že prostě ta cena potravin by měla někdy začít rychle klesat, i třeba po té změně té struktury, což je dlouhodobá záležitost, to je potřeba samozřejmě říct, ale je potřeba na tom hned pracovat, takže ty ceny samozřejmě se budou posouvat, protože ony byly dlouhodobě, ony byly dlouhodobě jaksi podceněné, nebyly prostě úplně třeba, úplně neodpovídaly realitě a dost často se to řešilo i prostřednictvím dotací, prostě já mám pocit, že celý ten sektor zemědělství nebyl dostatečně dobře otevřen veřejnosti, společnosti a že prostě se řešilo v podstatě všechno, co se řešilo v zemědělství, tak se řešilo prostřednictvím dotací, to je celých těch 30 let, a to dneska vidíme. Dneska vidíme...

Václav MORAVEC, moderátor
A pokud tedy nedojde k té zásadní změně, tak...

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Tak to nevyřešíme, tak tu pořád budeme sedět a jednou budeme hledat DPH, pak zase budeme hledat nějakou valorizaci, pak bude hledat něco jiného, prostě skutečně ten hlavní lék, ne jediný, ale hlavní lék je v tom, aby prostě to zemědělství bylo pestřejší, bylo životaschopnější a mělo co nejvíce subjektů a nám schází...

Václav MORAVEC, moderátor
Kde byste tedy začal, kde...

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
U motivace zemědělců.

Václav MORAVEC, moderátor
Ano.

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Protože motivace je to zásadní, co nám může zajistit to, aby ta produkce byla dostatečná po celou dobu a aby prostě jsme měli tu jistotu v nejdelší budoucnosti, jakou si umíme představit, protože...

Václav MORAVEC, moderátor
Ale pochopil jsem, že ty provozní dotace k tomu nemotivuje, že jak jsou nastaveny, tak tím motivačním nástrojem úplně nejsou.

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
To vás musím opravit malinko, jestli mi dovolíte, a tady bych chtěl doplnit tu větu, kterou jsem vám slíbil, je v tom, že ty provozní dotace mají velký význam v tom, právě pokud jsou nasměrovány na ty menší zemědělce, protože u nich fungují v podstatě nejlépe, protože ten menší zemědělec, když si ho představíte, je to člověk, který tam dělá úplně všechny operace, nemá sekretářku, nemá řidiče, nemá daňovýho poradce, nebo může mít, dejme tomu, ale už je to dost složité, tak ano, ale všechno si musí vyrobit, prodat, vyřídit administrativu, a tak dál, tzn., že pro něj je vždycky ta nejjednodušší podpora ta nejpřínosnější a ty větší podniky, ty už mají zase výhodu v tom, že jsou schopni v podstatě budovat určité zajímavé provozy, už prostě můžou tam víc investovat, a proto je právě potřeba nasměrovat ty investiční peníze spíš na ty střední a větší podniky a ty menší, těm dát jednoduchý provozní peníze, který oni prostě v tom svém procesu nejlépe zúřadují. Ale co je největší problém, je opravdu ta byrokracie, která právě dusí, a to je ta motivace, kterou nikdo neřeší a ta motivace je zásadní, a pokud bude motivace, tak bude i víc subjektů, bude víc originálních přístupů každýho z nich a bude hustší struktura v těch jednotlivých obcích, nebo prostě v rámci těch regionů, kteří budou přemýšlet, jak já tu svoji produkci prodám, tak zkusím zpracovat, zkusím se s někým sloučit do nějakýho odbytovýho družstva.

Václav MORAVEC, moderátor
A tomu brání hlavně ta byrokracie dnes.

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Byrokracie je opravdu šílená, ale je to i jakési, a to teď nemířím směrem jakoby na novou vládu, protože si myslím, že ta už si ten problém jakoby uvědomuje, ale je to opravdu dlouhodobě špatný přístup státu k tomu, jak prostě ten zemědělský sektor vnímat.

Václav MORAVEC, moderátor
Pane ministře, jak můžete odstranit tu byrokracii a na tom se shodli Tomáš Prouza i Jaroslav Šebek.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Máme antibyrokratickou komisi.

Václav MORAVEC, moderátor
Tím se začínalo i v minulosti dopadlo to vždy, že byrokracie přibyla.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Pak už jsme založili my, musím říct, jako před 15 lety, to teda jako musím říct, když byl šéfem pan Stehlík, vlastně bývalý šéf Asociace soukromých zemědělců, tak já si myslím, že on jako docela tvrdě na tom pracoval, já jsem v té době byl šéfem Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu a také jsem musel řadu věcí vysvětlovat a snažili jsme se, jako a tvrdě mě grilovali.

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
My jsme vás grilovali, to je pravda.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
A snažili jsme se a udělali jsme opatření, jak snížit tu byrokracii. Je to prostě proces, který nikdy nebude končit, ale pracujeme na tom, samozřejmě...

Václav MORAVEC, moderátor
Kdy budou nějaké první tedy razantní výsledky, aby došlo i k tomu, že to zemědělství se více otevře, jestli jsem pochopil a dojde i k větší produkci možná těch komodit, o které má spotřebitel zájem, nebo které jsou za vysokou cenu.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Máme nový strategický plán společné zemědělské politiky. Já vím, že to vyvolává určité demonstrace, ale je to o tom, to, co tady říkal pan předseda, že prostě přenastavme to, v tom prvním pilíři, kde jsou ty provozní přímé dotace, dejme těm menším, kteří prostě nemají na to ten aparát a oni prostě se jenom věnují té práci té produkci, to jsou chlapi, kteří prostě, to jsou dříči. A ti větší hráči, ti větší zemědělci, od toho máme ten druhý pilíř, kde prostě, ano, a více se tam zaměřujeme na ty investiční dotace atd., alias to, co známe už teď, Programu rozvoje venkova, kde je více těch dotací složitějších a kde za to lze vybudovat ty modernější provozy.

Václav MORAVEC, moderátor
Ale vám se nepodařilo přesvědčit ty velké produkční zemědělce, protože před 11 dny měli v Lucerně protestní setkání a říkají, že kvůli novému nastavení dotací, o kterém mluvíte, se ocitnou na hranici přežití, to říká prezident Agrární komory Jan Doležal zmínil také, že přesun peněz k menším farmářům povede k tomu, že střední a větší podniky nebudou schopné konkurovat firmám z okolních zemí. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala to povede k tomu, že místo hospodaření se budou, citujme, těžit dotace.

Jan DOLEŽAL, prezident Agrární komory ČR /8. 6. 2022/
V České republice se, jak se zdá, nechystá podpora produkčního zemědělství, chystá se zde dotační tunel. Velké investiční skupiny budou ve velkém skupovat půdu a práci nám zemědělcům. Za skutečného hospodaření a tedy bez nákladů se tu budou doslova těžit dotace, zatímco my budeme likvidovat sady, zavírat chovy a propouštět zaměstnance.

Václav MORAVEC, moderátor
Zaznamenaly Otázky slova prezidenta Agrární komory Jana Doležala. Podle něj hrozí to, že budou vznikat fiktivní zemědělci, kteří budou jen čerpat dotace bez produkce. Kritizoval také to, že o nastavení dotací podle něj rozhodují poradci politiků, kteří zemědělcům vůbec nerozumí, tedy vaši poradci.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Teď jsem tomu jako úplně nerozuměl to, co tady zaznělo.

Václav MORAVEC, moderátor
Vy si nerozumíte s Agrární komoru?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
My si s panem Doležalem rozumíme, jo, ale ono něco jiného, když sedíme na 4 oči a něco jiného, když stojí u pultíku s mikrofonem. Jako upřímně řečeno...

Václav MORAVEC, moderátor
Říká tak rozdílné věci?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Lehký úsměv na mých rtech. Jako podívejme...

Václav MORAVEC, moderátor
Pane ministře, odpověď.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
České zemědělství, které stojí na velkých a hodně velkých podnicích, je na tom tak špatně, že za loňský rok v plusu 22 miliard, za předloňský rok plus 19 miliard. A teď jde o to, aby ty peníze se promítly ve finále do rozvoje českého zemědělství, aby nesloužily k jenom dalšímu navyšování nebo ve zvětšování podniku, to prostě není cíl dotací, dotace nejsou od toho, abychom zvyšovali nějakým agroholdingům jejich zisky.

Václav MORAVEC, moderátor
Ale ty agroholdingy mluví o dotační tunelu, přitom když jsme slyšeli ta slova...

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Ach jo. Upřímně řečeno, tak abych zachoval nějaké dekorum. Mrzí mě, že když je někdo u plného korýtka a ještě u toho křičí, že má málo, jako tohle hlava nebere.

Václav MORAVEC, moderátor
Takže agrobaroni jsou u plného korýtka a ještě křičí, že mají málo. Ten systém dotací neznamená, že nebudou konkurenceschopní ve srovnání s polskými zemědělci, rakouskými zemědělci, německými zemědělci.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Ne ne ne ne, to jako...

Václav MORAVEC, moderátor
Oni to říkají, oni říkají, že nebudou schopni konkurovat firmám z okolních zemí.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Ale, pánové, podívejme se, ty čísla hovoří jasně. Tyto zisky netvoří drobní malí zemědělci, ti velcí hráči prostě jedou natvrdo byznys, oni nejedou žádnou charitu, o tom to je.

Václav MORAVEC, moderátor
Jaroslave, hned dostanete slovo, nejdříve ještě Tomáš Prouza.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Abychom posunuli ten systém, který naráží prostě na svoje limity a už tady nefunguje přilívání dalších a dalších peněz. To, co jste tady naťukli, třeba NKÚ kolem těch prasat, jestliže tam každý rok nalijeme miliardu nebo přes miliardu korun, tak prostě, co se nám děje, prostě nedochází tady k nějakému dalšímu zlepšování produktivity. Já jsem si na jaře objel x podniků, které se věnují chovu vepřového. A jsou obrovské rozdíly. Někdo, teď říkám ale březnová data, je schopen vyprodukovat kilo vepřového v živém za 26 Kč, někdo v průměru za 36 Kč a někdo v té době za 60 Kč, to jsou obrovské rozdíly, to jsou obrovské rozdíly, a to začíná už na začátku, jestliže na jednu prasnici odchová 26 selat, anebo 36 selat, to jsou obrovské neskutečné rozdíly a už to začíná na tom začátku, jak kdo prostě to umí nebo neumí a pak ve finále někomu to nejde, tak jenom křičí a natáhne ruku, anebo to jenom maskuje, upřímně řečeno, tudy cesta dál nevede. My musíme ten systém začít měnit a my to začínáme měnit už od příštího roku.

Václav MORAVEC, moderátor
Než dostanou slovo malí zemědělci, protože ti velcí říkají, že ministr je pod vaším lobbistickým tlakem a že jste úspěšní.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Taky mě kárají.

Václav MORAVEC, moderátor
Pohled vás jako obchodníků, popřípadě zpracovatelů, myslíte, že přenastavení těch dotací povede k tomu, že Česká republika nebude konkurenceschopná ve srovnání s jinými státy, ty velké, ty velké firmy, zemědělské firmy a že nebudete mít co prodávat?

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
To je, samozřejmě to, co tady zaznělo od pana Doležala, je absolutní lež, já to můžu říct napřímo od pana ministra, možná mě trošku překvapuje, co tady, ty demonstrace, které pořádají, tu stojí celkem miliony korun. Zároveň Agrární komora dostává desítky milionů korun dotaci od ministra zemědělství, tak trošku mě překvapilo, že pan ministry...

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Nedostává ode mně, to nejsou moje peníze.

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Pardon. Ministerstvo zemědělství dotuje organizaci, která pořádá demonstrace proti ministerstvu zemědělství.

Václav MORAVEC, moderátor
To je demokracie.

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
To je demokracie, v tom jsme dokonalí.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Zaplatil jsem si demonstraci proti sobě.

Václav MORAVEC, moderátor
Kdo na to má, pane ministře, kdo z vás to má, říkal Jiří Paroubek.

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Tak ale teď jenom velmi věcně. Já možná, pojďme se podívat do budoucna, pokud ještě budeme sedět na konci volebního období, tak já bych rád viděl možná 3 změny. Tou první, že výrazně víc českých potravin se bude zpracovávat v Česku, abychom přestali být ta potravinová montovna, která vyrobí komoditu, vyveze ji ven, někdo ji venku zpracuje a my dovážíme zpátky hotové výrobky, to mi přijde úplně nejhorší věc, kde to všichni podle mě bychom to chtěli změnit. Druhá věc, kterou bych chtěl vidět, je opravdu rozumnější větší podpora a zjednodušení podnikání pro ty malé, aby byly trošku větší, aby dokázali obsluhovat trošičku širší region kolem vlastní farmy, než to dělají dneska. A třetí věc, která by mi přišla hodně důležitá, tak je samozřejmě ale začít tady mluvit trošku o českých potravinách jako /nesrozumitelné/ minulosti, my si jako často jako říkáme, jak je všechno špatně, ale zdaleka to není tak. Vzpomeňme si, čemu se říkalo šunka před 10 lety, co se vyrábí dneska. České potravinářství udělalo obrovský kvalitativní skok za poslední několik let dopředu, taky bychom to možná měli připomínat. A měli bychom ale trvat přesně na tom, že to, co podporujeme, je kvalitní výroba a ne pocit některých velkoagrárníků, že prostě musí český zákazník koupit úplně všechno, co jim vyprodukují, vezou vozu na kvalitu a na cenu, prostě tak to není. Lidi si rádi připlatí za kvalitu. Rádi si připlatí za sezónní a lokální české výrobky, rádi si připlatí za...

Václav MORAVEC, moderátor
Když na to mají, což se může měnit tou ekonomickou a hospodářskou situací, ale když se vrátím k tomu dotačnímu systému, kde jsou protesty těch velkých proti ministrovi zemědělství, tedy protesty organizované Agrární komorou, tak zhorší podle vás jako Svazu obchodu a cestovního ruchu ten nový dotační systém soběstačnost České republiky, protože toho se bojí právě Agrární komora, když se podíváme, tak v produkci pšenice, mléka, hovězího je Česká republika soběstačná, máme nadprodukci, tak tyto komodity se také dováží ze zahraničí. Předloni čeští zemědělci vypěstovali skoro 5 000 000 tun pšenice, 2,5 milionu ji vyvezli, naopak 56 000 tun pšenice přišlo ze zahraničí, podobně je tomu u dalších komodit, například u hovězího jde na export 58 000 tun, přitom skoro 41 se do Česka dováží. To nové nastavení dotací z vašeho pohledu, co udělá se soběstačností Česka.

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
No, výrazněji posílí, protože bude tlačit přesně na tu kvalitní výrobu. A já myslím, že je potřeba prostě říci, že jako opusťme, ten starý komunistický koncept soběstačnosti ve všem, prostě pokud dokážu vepřové někde vyprodukovat o 30, 40 % levněji než ty nejhorší čeští chovatelé, pan ministr zmiňoval, ono to je obrovské rozpětí cen, tak ti, kteří produkují dneska za 60 Kč, podle mě už jako nemají právo na existenci a je podle mě perverzní, že stát, který má tak málo peněz, i tyhle ty nekonkurenceschopné firmy, udržuje při životě, teď má přece podporovat ty nejefektivnější a tam to má smysl. A tam, kde prostě už víme, že nedokážeme...

Václav MORAVEC, moderátor
A vy nemyslíte, že válka na Ukrajině, že vstupuji do vaší řeči, vy nemyslíte, že válka na Ukrajině a Putinova okupace Ukrajiny naopak ukazuje, že bychom měli mít tu ambici být soběstační ve všech komoditách, protože dochází...

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
My jsme, Evropská unie, my si musíme uvědomit, že tady nežijeme sami na nějakém izolovaném ostrůvků. My jsme součástí Evropské unie a Evropská unie je nejenom soběstačná, to je největší vývozce potravin na světě. Náš problém nebo starost by měla být, abychom si zajistili ten prstenec okolo, aby nenastal náhodou hladomor v Severní Africe nebo na Blízkém východě, toto spíš bychom, my nebudeme mít nedostatek potravin uvnitř Evropské unie, to si dokážeme uvnitř pořešit, jo, ale co bych chtěl tady zdůraznit, a ještě to tady nezaznělo, já jsem obrovsky rád, že se podařilo najít shodu mezi zemědělci, potravináři a obchodem nad novelou zákona o významné tržní síle, protože toto nám velice výrazným způsobem pomůže narovnat podmínky, ono je to jako další kamínek do mozaiky, jo, neexistuje, že uděláme jedno opatření a bude to všelék, my musíme řešit x dalších řešení. A já jsem velice rád, že se toto podařilo, protože za bývalé vlády prostě se to brutálním způsobem vybrzdilo, a my jsme to už před rokem měli mít, nejpozději 1. května 2021, tuto novelu projednánu a schválenu.

Václav MORAVEC, moderátor
A kdy tedy vstoupí v platnost podle vašich představ?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Teď je to, vlastně jde do druhého čtení. A já čekám až to projde asi tak v září.

Václav MORAVEC, moderátor
Takže by začala platit od 1. října.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Uvidíme.

Václav MORAVEC, moderátor
Váš předpoklad. Jaroslave Šebku, tady velcí tvrdí, že jste v tomto vy úspěšní jako lobbisté a že nedovedete zajistit jako menší farmáři soběstačnost České republiky, a to je právě ten argument, že to přenastavení dotací zhorší soběstačnost České republiky?

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Já se musím tomu smát a vůbec nevím, kde mám začít, protože tady je tolik argumentů, který právě říkají, že to, co říkají kolegové z Agrární komory, já se musím jasně ohradit. Opravdu to je, to je drzá nechutná lež, to prostě totálně odmítám. Znovu připomenu, podívejte se všude do Evropské unie, ta stojí kromě Slovenska, ta je na tom bohužel ještě trochu hůř, než my, tak stojí právě na menších zemědělstvích pevně, lokálně a generačně ukotvených, nemám pocit, že by tam někdo hladověl. Druhá věc je, co chci zmínit, odmítám, zásadně odmítám tezi, že malí nic, nebo malí zemědělci nic neprodukují a že toto, že tato změna v nastavení dotací přinese nějakou vlnu nějakých dotačních prostě lidí, kteří budou jenom čerpat dotace...

Václav MORAVEC, moderátor
Dotačního tunelu.

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Naopak, naopak ten tunel je dnes, kdy se neustále lijí prostředky do konkrétních sektorů a v podstatě jejich výsledkem je, že čím, že s každou miliardou navíc se sníží procento soběstačnosti vždycky dolů, to znamená, že to je naprostý nesmysl a jenom připomenu, když tady právě ti velcí říkají, že na nich to má stát, tak proč je teda celková soběstačnost jenom 79 %, když to na ní celou dobu stojí, vždyť to je přesně krásné přiznání toho, že to prostě úplně dobře nefunguje. Já neříkám, že to nefunguje, jak víme, máme celou řadu komodit, kde skutečně vyrábíme, a to je právě přesně projevem toho, že to jsou ty komodity, ve kterých jsou úspěšní ty větší subjekty, ale schází nám zelenina, schází nám ovoce, schází nám celá řada prostě dalších komodit, a právě to zpracování. A jenom řeknu, po revoluci v roce 89, víte, před tím, že jo, tady byla kolektivizace zemědělství, to slučování násilné a tak dál, no, a po revoluci vlastně byl ten nový trend, že vzniknou právě ty farmy, které navážou na to selské podnikání, které bylo v těch padesátých let a dříve. No, a co se nestalo, no, byl ohromný ohromný prostě jakoby tlak, aby se tato struktura jako změnila, aby bylo co nejvíce těhle těch menších jako všude jinde. A ten hlavní argument těch velkých subjektů bylo, no, přece my máme výhody z velikosti, to je přece přínos pro stát, jsou tam výhody z velikosti a kde teda jsou dneska ty výhody z velikosti, když stát musí ještě víc platit dotací vlastně podle jejich, podle jejich představy, tak kde teda ty výhody jsou, prostě to je naprostá nehoráznost vydávat státní prostředky na podniky, který mají desítky tisíc hektarů, to je absurdní záležitost, je potřeba to zastavit, ale já neříkám, že by neměli určitou podporu dostat, ale to už je v podstatě průmyslový komplex agrobyznys, který, dejme tomu, ať třeba má nějaké jiné podmínky, ať si sahá třeba na ministerstvo průmyslu a obchodu, protože skutečně to je agrobyznys, není to to farmaření, které je spojené s venkovem, které prostě musí plnit ještě celou řadu dalších jakoby souvislostí, které ale vlastně tomu farmáři klasickému, co třeba zastupujeme my, nikdo nezaplatí. To neřeší.

Václav MORAVEC, moderátor
Pane ministře, poslední otázka na vás, která se týká jednoho z agrobaronů, byť má ty peníze, respektive to podnikání vložené do svěřenského fondu. Podle iRozhlasu minulý pátek Evropská komise zveřejnila dokument, ve kterém vystavila České republice pokutu přesahující 82 000 000 Kč za chyby v zemědělských dotacích, ta obsahuje i sankci za střet zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše. U konkrétního projektu, který se týká střetu zájmů, jde o víc než 1 000 000. Budou už ty dotace týkající se Agrofertu a střetu zájmů Andreje Babiše nastaveny tak, aby z Bruselu nechodily takové pokuty?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Toto je stará záležitost, která se týká období, kdy Andrej Babiš byl ministrem financí a potom premiérem. Tam byla drobná přetržka, kdy byl ministrem financí pan Pilný. A Evropská komise říká, a teď už to máme natvrdo, už to vyšlo i ve věstníku v Bruselu, to byl ten minulý týden v pátek, že to tak je a že prostě je tady problém a my ho musíme řešit. A my jako Česká republika nepředpokládám, že nikdo z ministrů bude toužit po tom, abychom se soudili s Evropskou komisí, abychom se obraceli na Soudní dvůr Evropské unie a začali bránit Andreje Babiše, že nebyl ve střetu zájmů. Prostě Evropská komise říká, Andrej Babiš byl v tom a v tom období ve střetu zájmů a teď je potřeba, aby se toho ujali právníci a začalo, řeknu, došlo k nápravě, případně k navrácení těch prostředků, které v rozporu se stanoviskem Evropské komise získal.

Václav MORAVEC, moderátor
Vy jako ministr zemědělství máte představu, o jak velké chyby a celkovou částku u střetu zájmů u Andreje Babiše jde, protože tady se mluví o jednom konkrétním projektu za víc než 1 000 000, kde budeme muset ty dotace vracet?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Ne, my vracet, Andrej Babiš, případně Agrofert vracet, jo, to je potřeba rozlišovat, ne Česká republika.

Václav MORAVEC, moderátor
Tak jde o jeden konkrétní projekt.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Ten problém je podstatně větší, tam záleží, jak to bude do detailu pořešeno po právní stránce, ten objem může být až 4,5 miliardy korun.

Václav MORAVEC, moderátor
Na základě toho, co bylo zveřejněno ve věstníku, se bavíme o tom, že Agrofert bude muset vracet státu 4,5 miliardy korun.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Nejenom státu, ale i Evropské unii. Tam je prostě ten výklad, jak to uchopit, abychom řešili tu problematiku zpátky za ty roky až do roku 2017. Ten objem záleží na tom úhlu toho právního posouzení, může to dělat až 4,5 miliardy korun.

Václav MORAVEC, moderátor
Kdy bude tedy jasno, jaká ta částka, se kterou se budete, protože předpokládám, že se budete soudit s Agrofertem jako Státní zemědělský intervenční fond, nebo jakým způsobem se to bude administrovat, jestliže teď má Agrofert vracet podle zveřejněného dokumentu...

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
To je ten /nesrozumitelné/, tam jako jasně, to jsou drobné...

Václav MORAVEC, moderátor
To je drobné, to je jeden milion.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Začne se konat. A prostě tak, jak u ostatních neoprávněně čerpaných dotací SZIF prostě vyzve k navrácení, a to prostě má nějaký nastavený systém.

Václav MORAVEC, moderátor
Ale celkově jsme u objemu 4,5 miliard.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Může být, tam se svede, upřímně řečeno, obrovská právní bitva, jo, nečekám, že by Agrofert složil ruce do klína a nechal věci jen tak, bude obrovská právní bitva a uvidíme, jako určitě to nebude jenom 1 000 000 Kč nebo 1,1 milionu korun, bude to podstatně více a ten prostředek bude někde uprostřed.

Václav MORAVEC, moderátor
Prostředek...

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Myslím podle, můj soukromý odhad, že po té obrovské právní bitvě ten objem vracených prostředků bude někde uprostřed.

Václav MORAVEC, moderátor
To znamená kolem 2 miliard?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Nechci říkat číslo.

Václav MORAVEC, moderátor
Když jste řekl 4,5 miliardy, tak víc než 2 miliardy 200 by to mělo být, to není prostředek. Umím-li počítat ještě. Zdeněk Nekula, ministr zemědělství České republiky z KDU-ČSL, děkuji prezidentu Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáši Prouzovi a také předsedovi Asociace soukromého zemědělství Jaroslavu Šebkovi, že v tomto letním dni přijali pozvání do Otázek a do studia České televize číslo 3 na Kavčích horách. Děkuji vám a těším se na další setkání před kamerami České televize.

Jaroslav ŠEBEK, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
Děkuju.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství
Děkuji.

Tomáš PROUZA, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Také děkuji. Hezkou neděli všem.

Václav MORAVEC, moderátor
Vám divákům děkuji, že jste se dívali na dnešní Otázky, uvidíme se příští týden v neděli, pokud možno, zůstaňte doma ve společnosti České televize.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.