přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministr zemědělství Jurečka: Pro české vývozce existují na trhu v Kazachstánu značné exportní možnosti

4.11.2015

Tisková zpráva – Navázat na trend posilování vzájemných vztahů má pracovní cesta ministra zemědělství Mariana Jurečky s podnikatelskou misí v Kazachstánu. Dnes se zúčastnil zahájení mezinárodního veletrhu WorldFood Kazakhstan 2015 v Almaty, kterého se Ministerstvo zemědělství účastní poprvé. Podle ministra Jurečky je potravinářský sektor jedním z nejdůležitějších odvětví kazašské ekonomiky a pro české vývozce na tamním trhu existují značné exportní možnosti.

„Na veletrhu se představují naši přední výrobci uzenin a destilátů, čokoládových produktů, sušenek, tradičních pařených a marinovaných sýrů, ale i zahradnická firma a společnost zabývající se výrobou, balením a distribucí instantních potravinářských směsí. Věřím, že se návštěvníci přesvědčí o výjimečné kvalitě českých potravin a že právě účast českých výrobců na tomto veletrhu a příležitost seznámit se s jejich produkty nám umožní ještě více prohloubit obchodní spolupráci. Naším důležitým úkolem je hledat exportní příležitosti pro naše producenty především na trzích mimo Evropu,“ řekl ministr Marian Jurečka.

Dnes ministr zemědělství Jurečka vystoupí na česko-kazašském podnikatelském fóru, zítra ho v Astaně čeká kromě jiného jednání s náměstkyní ministra zemědělství Gulminou Isayevou, s vedením Kazašské agrotechnické univerzity a vystoupení na tamním česko-kazašském podnikatelském fóru.

Pro český export a zejména pro investice existuje v oblasti zemědělství řada možností. Jde například o dodávky zemědělských strojů, zařízení pro minipekárny a minipivovary, zařízení pro zpracování technických plodin, technologie na výstavbu drůbežáren, kravínů i vepřínů, a to s návazným zpracováním masa. ČR podporuje spolupráci v oblasti vzdělávání, především mezi odbornými zemědělskými vzdělávacími institucemi. Česká zemědělská univerzita (ČZU) v Praze a Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně mají uzavřená Memoranda s kazašskou Zemědělskou univerzitou. Vyměňují si studenty i vyučující. V současné době je v ČR zhruba 3 tisíce studentů z Kazachstánu.

Obrat českého agrárního obchodu s Kazachstánem dosáhl nejvyšší hodnoty v roce 2014, kdy činil 233 mil. Kč. Ve stejném roce byl agrární vývoz z ČR rekordní, a to 212 mil. Kč, dovoz činil zhruba 20 mil. Kč. Loni bylo v agrárním obchodu dosaženo rekordního aktivního salda kolem 191 mil. Kč. Nejvýznamnější agrární položky českého vývozu za poslední 3 roky jsou cukr, sušenky, pivo, potravinové přípravky a mák. Z Kazachstánu se tradičně dováží rybí maso, čerstvé, chlazené i mrazené (především filetované), lněná semena a tabák.

Firmy a instituce, které se účastní veletrhu WorldFood Kazakhstan 2015 v rámci společné expozice MZe: CARLA, s.r.o., FAMMILKY, s.r.o., FYTOS FRUIT, KOSTELECKÉ UZENINY a.s., MILKEFFEKT, s.r.o., RUDOLF JELÍNEK a.s., SIMANDL, s.r.o.

 

Hynek Jordán
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem