přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministr Jurečka jednal o možnostech společných projektů závlahových systémů a dodávkách hnojiv do Etiopie

9.10.2015

Tisková zpráva – Ministr zemědělství Marian Jurečka v Praze jednal s ředitelem Zemědělské transformační agentury Etiopie Khalidem Bombou o způsobech, jak by se Česká republika mohla zapojit do rozvoje etiopského agrárního sektoru.

„Dnes jsem se setkal s ředitelem Zemědělské transformační agentury Etiopie, který do ČR přijel na mé pozvání, když jsem s ním před více než půl rokem jednal v Etiopii. Dohodli jsme se na další konkrétní spolupráci jak budeme postupovat, abychom opravdu pomohli zajistit základní potřeby obyvatel v Etiopii, ale i těch, kteří přicházejí z okolních zemí. Jestli chceme skutečně pomoci zmírnit migraci a do budoucna stabilizovat region, odkud z Afriky přichází nejvíce migrantů, tak Etiopie je jednou z klíčových zemí. Jsme připraveni v mnoha oblastech jí konkrétně pomoci. Jde například o to, umožnit většímu počtu studentů pobyt na našich odborných školách, vědeckým a resortním zaměstnancům stáže, odbornou spolupráci při řešení rozvojových záměrů etiopského zemědělství a větší angažovanost naší komerční sféry na investicích v Etiopii. Proto jsem se rozhodl začít daleko intenzivněji a cíleně spolupracovat se zeměmi, které mají problémy, a kde řešení není nutné se zbraní v ruce, ale přiložením ruky k dílu," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Úlohou Zemědělské transformační agentury Etiopie je mimo jiné podporovat zemědělský růst země a zjistit její potravinovou bezpečnost.

Etiopie je pro Českou republiku jednou z prioritních zemí, perspektivním odvětvím je zejména potravinářský průmysl. Ministerstvo zemědělství tam v minulých letech podpořilo sedmi miliony korun úspěšný zemědělsko-lesnický projekt, na které teď navazují projekty České rozvojové agentury. Jejich cílem je zlepšit hospodaření s přírodními zdroji a podpořit udržitelnou obživu drobných zemědělců. Česká republika spolupracuje v Etiopii i na vodohospodářských stavbách a dalších zemědělských projektech.

Ministr zemědělství Marian Jurečka navštívil Etiopii v únoru 2015, kdy jednal o způsobech, jakými by se Česká republika mohla podílet na rozvoji etiopského zemědělství a navazujícího průmyslu například dodávkami zemědělských a vodohospodářských technologií.

V agrárním obchodě mezi oběma zeměmi převažuje dovoz nad vývozem, který je z ČR do Etiopie poměrně nevýznamný.  Hodnota produktů dovezených z Etiopie do ČR se pohybuje kolem 100 milionů korun ročně, tvoří je převážně káva, luštěniny a květiny.

Hynek Jordán

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem