přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Praha, Ohrada, Valtice: se začátkem máje mohou lidé navštívit nové expozice Národního zemědělského muzea

30.4.2015

Tisková zpráva – Národopisná výstava českoslovanská, Sladkovodní akvária a Kouzelné byliny. To jsou nové výstavy, které mohou počínaje květnem zhlédnout návštěvníci Národního zemědělského muzea (NZM) v Praze a jeho pobočkách na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou a v Muzeu vinařství, zahradnictví a životního prostředí ve Valticích. Zřizovatelem NZM Praha je Ministerstvo zemědělství.

Expozici nazvanou Národopisná výstava českoslovanská, která bude k vidění od 1. května, připravilo pro návštěvníky Národní zemědělské muzeum Praha. Mapuje dění okolo jedné z nejdůležitějších událostí národního života 19. století, která začala 15. května před 120 lety. Základním cílem Národopisné výstavy českoslovanské bylo předvést život českého a slovanského lidu, během jejího půlročního trvání ji navštívily více než dva miliony lidí. Výstava v NZM Praha potrvá do 31. října.

V první májový den bude otevřena také nová expozice Muzea lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada, a to Sladkovodní akvária, která se stane součástí stálé expozice Vývoj rybářství. Bude doplněna o živé ryby a tuzemské vodní rostliny. Výběr druhů odpovídá koncepci muzea. Kromě původních druhů našich vod budou k vidění nepůvodní druhy i ryby, které se u nás vyskytují pouze v akvakultuře. Půjde tedy o spojení pohledu ekologického s pohledem produkčního rybářství. V průběhu let by se měla skladba ryb a jiných vodních živočichů doplňovat a obměňovat tak, aby se mohli návštěvníci seznámit s méně známými druhy, které jsou zajímavé svou biologií i z hlediska historie našeho rybářství. Expozici budou tvořit čtyři nová akvária o objemu 500 litrů a jedno s objemem 1500 litrů.

Kouzelné byliny je název výstavy, která dnes začala v Muzeu vinařství, zahradnictví a životního prostředí ve Valticích. Seznamuje návštěvníky se známými i méně známými bylinkami používanými především v kuchyni a v „domácí lékárně“, ale i se způsobem jejich pěstování, skladování a zpracování. Doprovází ji muzejní miniarboretum s více než 50 druhy bylinek, mezi nimiž bude k vidění např. třináct druhů máty, několik druhů levandule, bazalky, šalvěje a dalších bylinek.

Především dětem je určena tvůrčí dílna, kde si budou moci vyrobit vlastní obal na pytlík s čajem nebo hádat bylinky podle jejich vůně. Pro mateřské a základní školy je připraven lektorský program, přizpůsobený věku dětí, v němž se malí návštěvníci seznámí s nejznámějšími bylinkami, způsobem jejich pěstování a použitím v kuchyni. Výstava Kouzelné byliny ve valtickém muzeu potrvá do 31. 10. 2015

Kontakty:

Lubomír Maršík, NZM Praha,  public relations/marketing; Kostelní 44, 170 00 Praha 7, tel.: 220 308 382, e-mail: lubomirmarsik@nzmcz

Martin Slaba, ředitel NZM Ohrada, Lovecký zámek Ohrada, U Bezdreva 17, 373 41 Hluboká nad Vltavou, tel.: 387 965 340, e-mail: martinslaba@nzmcz

Kamila Svobodová, kurátorka NZM Valtice, tel.: 519 352 037, e-mail: kamilasvobodova@nzmcz

www.nzm.cz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem