přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

V terénu kontrolují lihoviny všichni inspektoři SZPI. Zanalyzované vzorky jsou zatím vyhovující

12.9.2012

Tisková zpráva – Kvůli mimořádné situaci a smrtelným otravám metylalkoholem vyslala Státní zemědělská a potravinářská inspekce na kontroly všechny své inspektory. Členem krizového štábu vlády, který se situací zabývá, je i náměstek ministra zemědělství Jiří Mach. Po jednání vlády byl s okamžitou platností zakázán stánkový prodej lihovin s více než 30 % alkoholu.

„Státní zemědělská a potravinářská inspekce nasadila veškerý personál, na kontrolách v terénu je všech 215 inspektorů. Situaci se maximálně věnujeme. Oproti běžnému stavu se počet kontrol alkoholu zvýšil několikasetnásobně. Inspekce úzce spolupracuje s Generálním ředitelstvím cel ČR a hygienickou službou a policií,“ řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

Inspektoři kontrolují zejména menší prodejny, výrobce a místa, kde se prodává rozlévaný alkohol. Pokud Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistí podezřelou lihovinu, neprodleně odebere vzorek, na místě jej zapečetí a nařídí neuvádět předmětnou šarži nápoje do oběhu. 

„Inspektoři zatím zkontrolovali více jak 1400 provozoven, odebrali 115 vzorků, rozbor ukončili u 34. Všechny dosud zanalyzované vzorky vyhovovaly z hlediska obsahu metylalkoholu,“ řekl Petr Bendl.

Vláda kvůli otravám metylalkoholem ustanovila krizový štáb. Hlavní koordinační úlohu budou plnit ředitelé krajských hygienických stanic v celé České republice, kterým poskytnou součinnost zástupci jednotlivých složek působících na území kraje (Policie ČR, Hasičský záchranný sbor ČR, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Celní správa ČR, Česká obchodní inspekce).

Kateřina Böhmová
ředitelka Odboru komunikace MZe

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem