přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Farmářské slavnosti poprvé přivítá také vinařství

24.8.2012

Tisková zpráva – Série Farmářských slavností se 15. září vrátí na jižní Moravu. Rodiny s dětmi tentokrát poznají vinařství rodiny Kosíkových v Tvrdonicích na Břeclavsku. Návštěvníci se mohou těšit na ochutnávku vína, burčáku a místních specialit, na projížďku na koni nebo tanec a hudební vystoupení. Děti si vyrobí limonádu z hroznů a užijí si v archeologické vesničce. Akci pořádá Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Asociací soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR).

„V rámci Farmářských slavností veřejnost poprvé zavítá také do moravského vinařství a nahlédne do tajů pěstování vinné révy. Bude moci ochutnat víno, burčák i další místní speciality. Série slavností je nejen zajímavým a zábavným zpestřením volného času pro mnohé rodiny s dětmi, ale pomáhá především drobným farmářům a pěstitelům,“uvedl ministr zemědělství Petr Bendl.

Rodina Kosíkových v současnosti obhospodařuje sedmnáct hektarů vinic se čtrnácti odrůdami révy. Ročně zpracovává až sto tun hroznů, z nichž vyrábí zhruba osmdesát tisíc litrů vína. V polovině září se rodinná farma otevře veřejnosti a rozhodně se je na co těšit. Návštěvníci se projedou na koních, zatančí si zumbu, zabubnují si se šamanem nebo zhlédnou vystoupení mužského pěveckého sboru. Nebude chybět výstava zemědělské techniky ani archeologická vesnička. V ní si děti se svými rodiči vyzkouší na vlastní kůži život zemědělců v období neolitu. Upečou si pšeničnou placku, zkusí tkát na tkalcovském stavu nebo si vyrobí šperk. „Pro děti bude připravena farmářská stezka s osmi stanovišti naučných her a kvízů, rýžování zlata nebo tvůrčí dílny, ve kterých si například namíchají limonádu z hroznů z farmy,“ sdělil Josef Stehlík, předseda ASZ ČR. Nouze nebude ani o kvalitní výrobky a dobroty z farem v okolí. Akce potrvá od 10 do 16 hodin a vstupné je pro všechny zdarma.

Více na farmarskeslavnosti.eagri.cz.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem