přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Titul Vesnice roku 2010 získala obec Ratměřice ze Středočeského kraje

14.9.2010

Tisková zpráva – V rámci XVIII. Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů "Písní a tancem" v Luhačovicích proběhlo 11. září 2010 slavnostní vyhlášení výsledků letošního 16. ročníku soutěže Vesnice roku 2010. Titul Vesnice roku 2010 získala obec Ratměřice ze Středočeského kraje v konkurenci rekordního počtu 361 soutěžících obcí. Na druhém místě se umístil městys Koloveč z Plzeňského kraje a cenu za třetí místo si odnesla obec Hlavnice z Moravskoslezského kraje.

Slavnostního vyhlášení výsledků celostátního kola, při příležitosti konání XVIII. ročníku Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů "Písní a tancem" v Luhačovicích, se za vyhlašovatele soutěže zúčastnili ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, náměstek ministra zemědělství Juraj Chmiel, který řekl, „být při tom byla pro mne úplně nová a velice povzbuzující zkušenost. S vítězi krajských kol jsem strávil 2 dny, které mne nesmírně obohatily o nové znalosti. Entuziasmus zástupců vítězů krajských kol, nápady co a jak zlepšit, diskuse na téma rozvoje venkova jsou pro mne důležitou devizou pro moji práci. Chtěl bych poděkovat organizátorům i všem soutěžícím, poblahopřát vítězům a vyzvat co možno nejvíce vesnic k účasti v dalším ročníku.“

Čestným hostem mezinárodního festivalu a také slavnostního vyhlášení výsledků celostátního kola soutěže Vesnice roku 2010 byl předseda vlády České republiky Petr Nečas.

Vítězné obce jednotlivých krajských kol soutěže a nositelé ocenění Zlatá stuha - za vítězství v krajském kole navštívila a hodnotila v termínu od 30. srpna do 5. září 2010 celostátní hodnotitelská komise složená ze zástupců vyhlašovatelů a spoluvyhlašovatelů soutěže. Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo zemědělství, Svaz měst a obcí ČR a Spolek pro obnovu venkova ČR. Slavnostního vyhlášení výsledků se dále zúčastnil zástupce Svazu měst a obcí ČR Ladislav Kryštof a předseda Spolku pro obnovu venkova ČR Eduard Kavala.

Ministerstvo zemědělství považuje rozvoj venkova za jednu ze svých priorit. Proto také podporuje soutěž Vesnice roku, jejímž cílem je povzbudit obyvatele venkova, aby se aktivně podíleli na rozvoji svého domova, upozornit na rozmanitost a pestrost Programu obnovy venkova a zároveň také informovat širokou veřejnost o významu venkova.

Ministerstvo zemědělství má v rámci soutěže Vesnice roku v gesci ocenění Oranžová stuha, které se uděluje za příkladnou a dobře fungující spolupráci mezi obcí a zemědělským subjektem, popřípadě místní dobrovolnou organizací myslivců, včelařů, rybářů a dalších.

Návštěva a hodnocení obcí celostátní komisí, které získaly krajskou Oranžovou stuhu 2010, proběhly od 16. srpna do 20. srpna 2010. Vítěz celorepublikového kola bude slavnostně vyhlášen v Senátu PČR v Praze 15. listopadu 2010.     

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem