přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Tisková zpráva

21.5.2010

Tisková zpráva – Ministr zemědělství Jakub Šebesta předložil vládě k projednání Informaci o realizaci protipovodňových opatření v ČR za rok 2009. Součástí je žádost o změnu v programu Podpora prevence před povodněmi II v tom smyslu, že žádá o přesun prostředků ve výši jedné miliardy z programu na podporu obnovy, odbahnění a rekonstrukce rybníků a výstavbu vodních děl na pozemkové úpravy v rámci prevence před povodněmi. Vláda materiál projedná v pondělí 24. května t.r.

První etapa budování protipovodňových opatření proběhla v ČR v letech 2002 – 2006 a investovaly se tehdy 4 mld. Kč. Druhá etapa probíhá od roku 2007 a je plánována do roku 2013. Vyčleněno na ni bylo 10, 5 mld Kč, nyní má být v případě souhlasu vlády částka navýšena na 11, 5 mld. Kč.

Ministr Jakub Šebesta k tomu říká: „Druhá etapa programu se zpočátku rozbíhala pomalu, ale v závěru roku 2008 a hlavně v roce 2009 se už program rozvíjel velmi úspěšně. Vzhledem k tomu, že stavby jsou nákladnější a žádostí přibývá, mohly by se původně zamýšlené prostředky vyčerpat. Navýšení o 1 mld. přesunutou z jiného programu považuji pro protipovodňovou ochranu za nezbytné.“

„Do druhé etapy byly zařazeny stavby, u nichž je reálné, že budou dokončeny do roku 2013,“ říká Karel Tureček, statutární náměstek ministra zemědělství. “Část finančních prostředků je už nyní využívána na přípravu projektové dokumentace pro 3. etapu protipovodňové prevence, která bude finančně náročnější, má probíhat od roku 2013 do roku 2025 a finanční výhled pro ni činí 20 – 25 mld. Kč.“

Materiál, který vláda projedná v pondělí 24. 5., byl připravován už od ledna 2010, tedy několik měsíců před letošními povodněmi. Návrh bylo třeba nejprve projednat s Evropskou investiční bankou, která vyslovila souhlas.

Dita Vrbová
tisková mluvčí MZe

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem