přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Největší setkání bramborářů se koná v Havlíčkově Brodě již podvacáté

15.10.2010

Tisková zpráva – Havlíčkův Brod v těchto dnech hostí tradiční, již 20. Bramborářské dny. Na dotacích poskytovaných MZe jde letos do bramborářského sektoru téměř čtyřicet milionů korun.

V  roce 2010 půjde z dotačních titulů Ministerstva zemědělství do sektoru brambor přibližně 39 mil. Kč. Například každý pěstitel brambor v uzavřené sadbové oblasti průměrně dostane na nákup sadby brambor téměř 104 000 Kč. Podpory pěstitelům brambor plynou především prostřednictvím programu „Podpora ozdravování polních a speciálních plodin za účelem zvýšení kvality rostlinné produkce cestou náhrady chemického ošetření a prevence šíření hospodářsky závažných virových a bakteriálních chorob a chorob přenosných osivem.“ Objem vyplácených dotací bude zřejmě v příštím roce vzhledem k nutným škrtům a úsporným opatřením nižší.

Letošní rok přes některé extrémní vlivy počasí přinesl pěstitelům dobré finanční zhodnocení vypěstovaných brambor, realizační ceny pohybující se v úrovni 5 až 6 korun za kilogram. Nepříznivé počasí ovlivnilo zákonitě i kvalitu této významné komodity. Bohužel jsou problémy spojené s kvalitou hlíz, především s napadením plísní bramboru, rozprasky a zmlazováním hlíz. Na náročném trhu obstojí tak skutečně jen ti nejlepší. Skloubit výnos, kvalitu a efektivnost pěstování, včetně finálního zpeněžení brambor, je vskutku náročný úkol. Českým pěstitelům  se to od vstupu naší republiky do Evropské unie stále daří.

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem