Ministr ve svém vystoupení a následné diskuzi zmínil také Vizi českého zemědělství po roce 2010. Ta byla pozitivně hodnocena všemi účastníky setkání jako významný přínos ministra během jeho krátké působnosti v úřadě. „Za nezbytné považuji posílení konkurenceschopnosti českého zemědělství a potravinářství ve všech regionech a výrobních oblastech. S tím úzce souvisí zvýšení a udržení stabilní úrovně míry zaměstnanosti ve venkovských oblastech. Jednou z priorit je také zachování a popřípadě zvýšení stavu hospodářských zvířat, což by poskytlo možnosti pro uspokojení jak domácí poptávky, tak pro export živočišných komodit, a zároveň pro zajištění spotřeby tuzemských krmných obilovin a luskovin“, sdělil ministr Šebesta.
„Přestože do sklizně je ještě daleko, lze odhadnout, že při normálním průběhu počasí se v ČR očekává celková sklizeň obilovin 7,5 až 7,7 mil. tun. Je tedy velmi pravděpodobné, že i letos dojde k přebytku, který odhadujeme ve výši 1,5-1,7 mil. tun. Proto se domnívám, že by bylo účelné vytvořit analýzu potenciálu dlouhodobého odbytu tuzemských obilovin na potravinářské i nepotravinářské využití“, dodal ministr.
Předpokládaná analýza by měla vycházet ze čtyř významných priorit pro obiloviny, na kterých se shodli tvůrci Vizí českého zemědělství po roce 2010. Jedná se o využívání vysoce intenzivních pěstitelských technologií a zachování intervenčních nákupů obilovin ve stávajícím rozsahu alespoň do marketingového roku 2012 / 2013, resp. do doby odstranění důsledků krize a do doby, než se v ČR zprovozní zpracovatelské kapacity pro výrobu biopaliv z obilí. Dalšími prioritami jsou využívání produkce Bt kukuřice jako suroviny při výrobě bioetanolu či bioplynu a dosažení prosperity v potravinářství a obchodu. „Analýzu odbytu obilovin považuji za strategický úkol, který by měl být výzvou pro příští vládu“, zdůraznil ve svém projevu ministr.
Dita Vrbová
tisková mluvčí MZe