přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministr zemědělství Ivan Fuksa se zúčastnil inspekce vánočního prodeje ryb

22.12.2010

Tisková zpráva – Prodej ryb, zvláště kaprů, patří neodmyslitelně k vánočnímu koloritu. Jestli je při jejich prodeji vše tak, jak být má, prověřili dnes zástupci Státní veterinární správy společně s ministrem zemědělství Ivanem Fuksou na tržnici na Kubánském náměstí v Praze 10. Zájem o sladkovodní ryby má v České republice stoupající úroveň, meziročně je to o osm procent, což představuje navýšení o 700 tun.

„Prověřili jsme, zda cesta kapra na vánoční stůl je co nejšetrnější a zda zaručuje  čerstvost a kvalitu požadovanou zákazníkem. Rybí maso vzhledem k jeho přednostem a nutričním hodnotám na náš stůl ale patří nejen o Vánocích.  Je proto dobře, že se meziročně zvýšil prodej živých sladkovodních ryb na domácím trhu o 700 tun. Od roku 2000 se poprvé podařilo spotřebu sladkovodních ryb na vnitřním trhu zvýšit nad úroveň vývozu o celých deset procent, sdělil ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Veterinární inspekce, která má tyto kontroly v gesci, prověřila, zda kádě s rybami mají dostatečný přívod, odtok a okysličování vody. Dále se zajímala o původ ryb, jelikož chov musí být pod veterinárním dozorem, a samozřejmě také o jejich zdravotní stav.

Na místě inspektoři posoudili  i tzv. welfare ryb, který sleduje řadu parametrů od zajištění  dostatečné velikosti kádí až po šetrný a odborný způsob usmrcování ryb předepsaným způsobem a za použití příslušných nástrojů.  Inspektory také zajímal  způsob likvidace zbytků, to vše musí být doloženo prodejcem na místě.

Tuzemská tržní produkce ryb loni činila přibližně 20 100 tun, přičemž téměř 90 procent chovaných ryb tvořil kapr. Průměrná roční spotřeba sladkovodních ryb získaných produkčním chovem i lovem na udici podle odhadu Rybářského sdružení ČR vzrostla loni na 1,37 kilogramu na osobu a rok z předchozích 1,32 kg.  Meziročně došlo ke zvýšení prodeje živých sladkovodních ryb na domácím trhu o osm procent, a to celkem o 700 tun.

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem