Po letošních ničivých povodních se řada lidí dostala do situace, kdy jejich obydlí byla úplně zničena nebo na základě rozhodnutí příslušných orgánů jako nezpůsobilá k bydlení určena k demolici. „Chci, aby lidé dostali pozemky ve vyšších polohách nad řekou náhradou za ty své v záplavových zónách,“ řekl ministr Ivan Fuksa už při své první návštěvě Liberecka v srpnu s tím, že považuje za rozumnější přesunout nemovitosti do výše položených území, místo obnovovat třeba už poněkolikáté vodou zničené nebo ohrožované stavby. Bytovou situaci v postižených oblastech je podle ministra třeba řešit urychleně. „Pozemkový fond umožní obcím i fyzickým osobám směnit či koupit pozemky pro novou výstavbu ve výše položených částech obce za cenu zemědělské půdy, a tím přispěje k obnově zničených regionů,“ upřesňuje ministr Fuksa svůj záměr.
„Po předložení veškerých náležitých dokladů uzavře Pozemkový fond ČR nájemní smlouvu s žadatelem, kterému byla v důsledku povodní odstraněna stavba, zároveň mu udělí souhlas se stavbou domu k bydlení na pozemku fondu,“ říká ředitel Pozemkového fondu ČR Radim Zika. Tato nájemní smlouva bude uzavřena na dobu určitou (max. 5 let) za nájemné ve výši 1 Kč/1 m2/1 rok. Po splnění zákonem stanovených podmínek pro převod, přistoupí Pozemkový fond ČR k uzavření převodní smlouvy a to za cenu zjištěnou dle cenového předpisu platného k poslednímu dni kalendářního roku předcházejícího uzavření kupní smlouvy.
Zemědělci postižení záplavami mohou zažádat o odklad splátek kupní ceny pozemku či nájemného od Pozemkového fondu až na jeden rok. Podmínkou je písemná žádost o odložení splátky kupní ceny. Žadatel musí být také evidován v seznamu subjektů postižených povodněmi, které zpracovalo Ministerstvo zemědělství ČR, a musí mít uzavřenou smlouvu o nákupu pozemku s Pozemkovým fondem nebo nájemní smlouvu na pronájem nemovitostí uzavřenou před 1. 8. 2010.
Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe