přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

K protržení polské přehrady Witka nemohlo přispět upouštění přehrad na řece Smědá. Na české straně totiž žádné přehrady nejsou.

19.8.2010

Tisková zpráva – Na řece Smědá v Česku není žádná přehrada, jejíž upouštění při povodních 6.-8. srpna by mohlo teoreticky zhoršit situaci na polské straně a v přehradě Witka. Informoval o tom vrchní ředitel sekce vodního hospodářství MZe Pavel Punčochář po rozhovoru s pracovníky s.p. Povodí Labe.

Na řece Smědá v ČR není žádná přehrada, jejíž upouštění při povodních 6. - 8. srpna by mohlo teoreticky zhoršit situaci na polské straně a zapříčinit protržení přehrady Witka. V reakci na spekulace v polském tisku, že upouštění přehrad v ČR mohlo přispět k protržení hráze přehrady na Witce, které vedlo k záplavám v Görlitzu, toto potvrdil vrchní ředitel sekce vodního hospodářství MZe Pavel Punčochář na základě informací od pracovníků Povodí Labe, s. p. Zástupce velvyslance ČR ve Varšavě Jan Tomášek sdělil, že neobdrželi žádnou informaci, která by tyto spekulace potvrzovala. Naopak polská strana velmi oceňuje aktivní komunikaci a spolupráci s ČR v problematice povodní, zejména odbornou a materiální pomoc.

Podle informací technického ředitele s. p. Povodí Labe Jiřího Kremsy vodní dílo Witka, jehož vzdutí končí na státní hranici s Polskem, je umístěno na řece Smědé, resp. Witka, jak zní polský název řeky. V České republice však na Smědé ani na jejích přítocích není vybudována žádná přehrada ani jiné vodní dílo s akumulací.  V povodí Smědé, jakož i v celé postižené oblasti Liberecka, byly příčinou povodně výhradně dešťové přívalové srážky, které na jednotlivých měřících stanicích dosahovaly v kritický den úhrnů 200 až 300 mm.                                                                            

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem