přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Česko hájí jednoduchá pravidla a větší kompetence států v oblasti rozvoje venkova

27.10.2010

Tisková zpráva – Mořský rybolov a rybolovná práva byla hlavními tématy dalšího pravidelného setkání ministrů zemědělství a rybářství členských států EU 26. října v Lucemburku. Ministři měli tentokrát dále na programu návrhy na zapracování Lisabonské smlouvy do legislativy EU. Diskutována byla i otázka tržní situace v sektoru cukru. Českou delegaci vedl náměstek ministra zemědělství Juraj Chmiel.

V předvečer zasedání Rady se náměstek Chmiel zúčastnil setkání dvanácti nových členských států, jehož hlavním cílem byla diskuse o plánované reformě Společné zemědělské politiky. Samotnému zasedání Rady ministrů dominovala témata zaměřená na mořský rybolov a rybolovná práva. Prioritou České republiky v oblasti Společné rybářské politiky je problematika sladkovodní akvakultury a její posílená role v kontextu budoucí reformy Společné rybářské politiky.

Evropská komise členským státům v souvislosti se vstupem tzv. Lisabonské smlouvy v platnost představila úpravu dvou důležitých právních předpisů týkajících se problematiky přímých plateb a rozvoje venkova. „Česká republika vedle důsledné obhajoby kompetencí členských států prosazovala i nutnost zásadně pokročit ve zjednodušování pravidel a odstraňování administrativní zátěže, která trápí naše zemědělce,“ sdělil náměstek Chmiel.

V rámci různého ministři diskutovali také o žádosti Portugalska na úpravu cel, která by vedla k navýšení dovozů surového cukru pro rafinaci do EU. „S tímto požadavkem se ČR nemohla ztotožnit, protože by za současné tržní situace nebyl v zájmu našich producentů cukru a pěstitelů cukrové řepy,“ dodal náměstek Chmiel.

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem