přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Spolupráce ČR a Ukrajiny v agrárním sektoru

10.4.2009

Tisková zpráva – Spolupráce v agrární oblasti v rámci přípravy možného vstupu Ukrajiny do EU, kvalita a bezpečnost potravin, sbližování veterinárních a rostlinolékařských standardů v souvislosti s mezinárodním obchodem nebo zemědělské technologie byly předmětem dnešního jednání s ukrajinskou náměstkyní ministra agrární politiky Valentinou Alexandrovnou Zavalevskou. Pracovní setkání, které za českou stranu vedl 1. náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč, se věnovalo rovněž biopalivům a lesnímu hospodářství.

 
„Ukrajinským kolegům jsme při dnešním jednání nabídli spolupráci při sbližování legislativy v souvislosti se případným vstupem do Unie především ve veterinární a fytosanitární oblasti,“ sdělil po jednání náměstek Ivo Hlaváč. Vztahy EU a Ukrajiny jsou v současné době založeny na Dohodě o partnerství a spolupráci, která je v platnosti už od roku 1998, Evropská komise jedná s Ukrajinou o možné asociační dohodě, jejíž součástí bude i dohoda ve veterinární a rostlinolékařské oblasti, která má usnadnit obchodování se zvířaty, rostlinami, živočišnými i rostlinnými produkty. Jednání zintenzivnila po vstupu Ukrajiny do Světové obchodní organizace WTO v únoru 2008. Z dohod vyplývá závazek Ukrajiny sbližovat národní legislativu s legislativou unijní, hlavně v oblasti kontroly zdraví zvířat, ale i tak zvané pohody zvířat, dále bezpečnosti potravin, značení, kontroly pozůstatků (reziduí) cizorodých a přídatných látek.
 
Česká republika udržuje s Ukrajinou také těsné kontakty v agrárním obchodu. „Současná ekonomická krize umožňuje revidovat a utvářet nové obchodní vztahyUkrajina představuje mezi přistupujícími zeměmi v agrárním obchodu liberální prostředí, což samozřejmě přispívá ke vzájemnému užšímu propojení mezi oběma zeměmi. Protekcionistická opatření nebo uzavírání trhu by bylo nejhorší možnou reakci na vzniklou krizi,“ uzavřel náměstek Hlaváč.
 
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí Mze
  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem