přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministr Gandalovič na mimořádném zasedání zemědělského výboru shrnul situaci kolem Lesů ČR

24.6.2008

Tisková zpráva – Na dnešním mimořádném zasedání zemědělského výboru, které bylo svoláno kvůli obviněním ze strany České asociace podnikatelů v lesním hospodářství shrnul ministr zemědělství Petr Gandalovič postup zadávání veřejných zakázek na lesnické práce. Shrnutí se týkalo tříletých tendrů a postupu při takzvaných jednacích řízeních bez uveřejnění (JŘBU), která bylo třeba vypsat po kalamitě EMMA.

Celou dobu postupujeme dle zákona, škody, které by vznikly zpožděním při odklízení kalamitního dřeva by byly obrovské. Obvinění, která ČAPLH vznesl, nechápu, na jednáních se zvoleným postupem souhlasili,“ řekl k situaci ministr Gandalovič. Poslanci dostali informační materiál vypracovaný státním podnikem Lesy ČR, který shrnul celou problematiku. Ministr Gandalovič i generální ředitel LČR Novák konstatovali, že zvolené řešení bylo ekonomicky i ekologicky nejvhodnější z možných řešení. „Pokud bychom zvolili jiné řešení než je JŘBU byly by škody jak finanční tak ekologické vyšší v řádech stovek milionů korun,“ shrnul ředitel Novák.
 
Výbor vznesl dotazy směřující i ke stávající ekonomické situaci LČR a budoucí koncepci lesního hospodářství v ČR. Ministr Gandalovič k tomuto řekl „V současnosti je v připomínkovém řízení národní lesnický program dvě, který bude základním dokumentem pro lesní hospodářství v České republice. Musím tedy říct, že na koncepci lesnictví intenzivně pracujeme. K národnímu lesnickému programu vedeme velmi širokou diskuzi se všemi relevantními subjekty.“ Generální ředitel Novák k dotazům doplnil: “Zisk státního podniku Lesy ČR je už teď výrazně vyšší než tomu bylo v loňském roce což je podle nás pozitivním zjištěním.“ V minulém týdnu oznámil ministr Gandalovič, že nařčení ČAPLH jsou nepřijatelná a bude na ně reagovat právní cestou.
 
Zemědělský výbor se usnesl, že přeruší projednávání informace ministra o situaci v LČR do doby, než celou situaci posoudí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, případně soud pokud by se na něj některá ze stran obrátila.  Výbor zároveň žádá ministra, aby v měsíci září předložil výboru aktualizovanou střednědobou koncepci podniku LČR a informaci o aktuální situaci na trhu se dřevem.
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí Mze
  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem