přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Vláda schválila ochranu před povodněmi na řece Opavě

21.4.2008

Tisková zpráva – Ministr zemědělství Petr Gandalovič dnes předložil vládě návrh řešení protipovodňové ochrany obcí na horním toku řeky Opavy. Návrh opatření ministr představil minulý týden v Nových Heřminovech starostům a veřejnosti.

Po devíti letech hledání nejlepšího řešení ochrany měst na horním toku řeky Opavy jsme spolu s ministrem Bursíkem předložili vládě návrh protipovodňových opatření, který zahrnuje menší nádrž v Nových Heřminovech a navazující opatření níže na toku Opavy,“ řekl ministr Gandalovič. Nutnost ochránit města a obce na řece Opavě se ukázala po katastrofálních povodních v roce 1997. V předloženém materiálu byly předloženy tři varianty: varianta velké nádrže, malé nádrže a doprovodných opatření a varianta nulová. Schválena byla varianta menší nádrže a doprovodných opatření níže na toku řeky Opavy. Zahájení výstavby je plánováno po zpracování všech podkladů a dokumentů na rok 2015.
 
Pro majitele zasažených nemovitostí jsme připravili řešení v podobě nadstandardních náhrad za jejich domy a hospodářské objekty,“ uvedl ministr Gandalovič a dodal: „Pro obec přináší toto řešení řadu pozitivních dopadů, zejména ukončení dlouholeté stavební uzávěry rozvoje obce. Ochrana před povodněmi je na více než stoletou povodeň a přehradu budou v budoucnu jistě vyhledávat turisté, což dává místním obyvatelům perspektivu pracovních a podnikatelských příležitostí.“ V obci Nové Heřminovy bude celkem zaplaveno 56 objektů, z toho 24 obytných. Přehrada včetně navazujících opatření, které tvoří více než polovinu předpokládaných nákladů, by měla stát zhruba 7,3 miliard korun. Je patrné, že malá varianta představuje nesrovnatelně menší zásah do života obce. V případě velké nádrže by bylo zaplaveno 156 objektů, z toho 87 obytných.
 
Jsem přesvědčen, že varianta malé nádrže je nejlepším řešením, které zohledňuje všechny zkoumané aspekty,“ dodal ministr Gandalovič. Cílem studií prováděných od roku 1997 bylo najít přijatelné řešení, které zajistí obcím na horním toku Opavy výrazné zvýšení ochrany před povodněmi a zároveň bude mít minimální dopady na současnou zástavbu v obcích podél vodního toku. Varianta menší nádrže a doprovodných opatření požadavek dokonale splňuje. Studie ukázaly, že pouhé zvýšení kapacity koryta řeky Opavy a hráze by se při povodni promítly níže na toku. Nejefektivnějším se ukazuje zadržení a zpomalení povodně na horním toku.
 
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe
  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem