přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Malá nádrž v Nových Heřminovech ochrání obce na řece Opavě

11.4.2008

Tisková zpráva – Ministr zemědělství Petr Gandalovič dnes představil v Nových Heřminovech řešení protipovodňové ochrany obcí na horním toku řeky Opavy. Nezbytnost zlepšení ochrany před povodněmi ukázaly katastrofální povodně v roce 1997, které region silně zasáhly. Od roku 1998 hledá ministerstvo zemědělství spolu s ministerstvem životního prostředí řešení protipovodňové ochrany v této lokalitě. Zvolenou variantu předloží ministerstvo zemědělství v brzké době vládě.

 Přijel jsem naplnit svůj slib starostům a občanům, že je osobně  seznámím s tím, jakou variantu protipovodňových opatření jsme zvolili,“ řekl ministr Gandalovič. „Musím zdůraznit, že zvolená varianta menší nádrže a doprovodných opatření vznikla na základě velmi dobré spolupráce našeho ministerstva s ministerstvem životního prostředí. Zahrnuje přírodě blízká opatření a zároveň poskytuje dostatečnou ochranu obcí a nemá zdaleka takové sociální dopady jako varianta velké nádrže,“doplnil ministr Gandalovič. Cílem studií bylo najít přijatelné řešení, které zajistí obcím na horním toku Opavy výrazné zvýšení ochrany před povodněmi a zároveň bude mít minimální dopady na současnou zástavbu v obcích podél vodního toku. Varianta menší nádrže a doprovodných opatření požadavek dokonale splňuje. Studie ukázaly, že pouhé zvýšení kapacity koryta řeky Opavy a hráze by se při povodni promítly níže na toku. Nejefektivnějším se ukazuje zadržení a zpomalení povodně na horním toku.

Jsme si vědomi toho, že přehrada zasáhne  část obce Nové Heřminovy, ovšem ve výrazně menším rozsahu v porovnání s takzvanou velkou variantou nádrže. Pro majitele zasažených nemovitostí jsme připravili řešení v podobě nadstandardních  náhrad za jejich domy a hospodářské objekty,“ uvedl ministr Gandalovič a dodal: „Pro obec přináší toto řešení řadu pozitivních dopadů,  zejména ukončení dlouholeté stavební uzávěry rozvoje obce. Ochrana před povodněmi je na více než stoletou povodeň a  přehradu budou v budoucnu jistě vyhledávat turisté, což dává místním  obyvatelům perspektivu pracovních a podnikatelských příležitostí.“ V obci Nové Heřminovy bude celkem zaplaveno 56 objektů z toho 24 obytných a soubor opatření – t.j.přehrada včetně souboru navazujících opatření, které  tvoří více než polovinu předpokládaných nákladů , by měla stát 7,7 miliard korun. Je patrné, že malá varianta představuje nesrovnatelně menší zásah do života obce v případě velké nádrže by bylo zaplaveno 156 objektů z toho 87 obytných.

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí MZe

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem