přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Český a švédský ministr zemědělství ladili priority předsednictví Radě EU

4.3.2008

Tisková zpráva – Další krok ke sblížení národních priorit a definování společného programu tzv. TRIO PRES, tedy trojky zemí, které po sobě následují na postu předsedajícího členského státu EU, dnes v rámci potravinářského veletrhu Salima učinil český ministr zemědělský Petr Gandalovič a jeho švédský protějšek Eskil Erlandsson. Ke styčným bodům patří např. ekonomická liberalizace, snižování nákladů na přímé platby v souvislosti s reformou Společné zemědělské politiky, podpora konkurenceschopnosti, dále snaha o snížení byrokracie a větší transparentnost fungování EU.

„Společně se Švédskem a Francií budeme předsedat Radě Evropské unie v poměrně složitých měsících charakterizovaných nejen volbami do Evropského parlamentu a novým složením Evropské komise, ale skutečností, že celá Unie se bude adaptovat na nový systém fungování jestliže  vstoupí v platnost Lisabonská strategie,“ řekl mj. ministr Gandalovič.
 
„Ačkoliv Švédsko přirozeně ke svým prioritám řadí problematiku rybolovu a my klademe důraz například na bezpečnost potravin, v mnoha oblastech jsme našli společnou řeč. Mimo jiné v otázce snižování nákladů na přímé platby v souvislosti s reformou  Společné zemědělské politiky a liberalizaci obchodu se zemědělskými produkty na světových trzích. Chceme se zasadit o snížení byrokracie a podporu konkurenceschopnosti,“ vysvětlil ministr.
 
Švédsko bylo předsednickou zemí v prvním pololetí 2001 a znovu se této role ujme po České republice ve 2. polovině roku 2009. Vedle problematiky změn klimatu a energetiky budou dalšími nevyhnutelnými prioritami švédského předsednictví např. globalizace, Lisabonská strategie, revize rozpočtu EU, tzv. better regulation a odstraňování administrativních překážek pro malé a střední podniky, podpora konkurenceschopnosti a strategie udržitelného rozvoje.
 
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe
  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem