přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Prvním čtením dnes prošla novela vodního zákona

31.1.2008

Tisková zpráva – Poslanecká sněmovna dnes v prvním čtení podpořila novelu vodního zákona. Tato novela je stěžejní pro rychlé a efektivní budování protipovodňových opatření zejména na horních tocích řek.

„Naším cílem je zmenšit škody při povodních a to hlavně v místech, kde voda nezpůsobí velké škody. Novela umožňuje rychle stavět poldry, které jsou malým zásahem do krajiny s velkým ochranným efektem.“ řekl k novele ministr zemědělství Petr Gandalovič
 
Novela řeší existující, ale nepoužívaný institut území určeného k rozlivu povodně. Úprava podporuje zachování stávající zemědělské nebo lesnické produkce na územích určených k výjimečnému zaplavení v případě povodní. Pokud by k takovému rozlivu došlo, bude škoda na zemědělské produkci kompenzována, což je dobrou zprávou pro zemědělce hospodařící na těchto územích.
 
„Do roku 2012 máme na protipovodňová opatření připraveno přes 14 miliard korun, tyto prostředky chceme rychle a efektivně využít a zabránit tak případným velkým škodám při povodních“ dodal ministr Gandalovič.
Při zajišťování pozemků pro výstavbu protipovodňových opatření je v novele nově zahrnut i institut vyvlastnění. „Jedná se až o krajní řešení, vždy se budeme nejdřív snažit s vlastníkem pozemku domluvit a pozemek koupit,“ uzavřel ministr Gandalovič. V současnosti existuje několik příkladů obcí, které volají po poldrech a podobných opatřeních, ale roztříštěná a komplikovaná držba pozemků výstavbu znemožňuje
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe
  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem