Reakce Ministerstva zemědělství na závěr kontrolní akce NKÚ „Peněžní prostředky Evropské unie a státního rozpočtu vynaložené na podporu lesnictví“

15. 1. 2018

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil Ministerstvo zemědělství (MZe), které podle jeho závěrů nepostupovalo v kontrolovaných obdobích vždy hospodárně. Ve své tiskové zprávě tendenčně bez širších souvislostí popisuje poskytování dotací v lesnictví. MZe se závěry NKÚ nesouhlasí a považuje za nutné se k závěrům kontroly vyjádřit.

Jedním z pochybení byla podle NKÚ míra podpory ve výši 100 % například na pozorovatelny zvěře. U projektů tohoto typu (kam patří i naučné stezky, lávky či odpočivadla), které slouží k rekreaci veřejnosti, je stoprocentní míra podpory adekvátní a byla daná platnou evropskou legislativou.

U opatření na obnovu lesů po povodních jde o projekty, kdy byla například stržena celá cesta ve svahu, nebo byl zničen propustek při přechodu cesty přes potok. Z tohoto vyplývá, že je cena opravy daného úseku cesty včetně preventivního zvýšení kapacity propustku mnohonásobně vyšší než běžná oprava cesty v neporušeném terénu.

U opatření Platby v rámci Natury 2000 v lesích nešlo o podporu zalesnění, ale o zachování lesních porostů v oblastech Natura 2000 s významnou ekologickou hodnotou. Původně byl plánovaný rozsah opatření stanovený na 37 000 hektarů. Při implementaci konkrétního opatření byly podmínky nastaveny tak, aby byly peníze využity efektivně. Do opatření mohly být zařazeny pouze cenné listnaté porosty v mýtním věku, kdy nejčastěji dochází k jejich nahrazení méně cenným, například smrkovým porostem. Tím se snížila možná plocha podpory. Toto konkrétní zacílení a jednoznačně efektivní využití finančních prostředků požaduje i Evropská komise.

V současném programovém období Programu rozvoje venkova (PRV) byla použita doporučení NKÚ. U investičních lesnických opatření byla hospodárnost projektů primárně zajištěna nižší mírou podpory, a to 50 %, nastavením maximálních limitů pro způsobilé výdaje, byla aktualizována metodika výběrových řízení.

Závěr NKÚ neuvádí, že by došlo ke zneužití fondů, sděluje, že systém financování lesnických opatření z PRV je funkční a účelný.

Pokud jde o výtku k Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) o porušení rozpočtové kázně za téměř 9,5 milionu Kč, v případě daného projektu SZIF zahájí řízení o vrácení dotace.

K výhradě, že MZe do konce kontrolní akce neaktualizovalo a nevyhodnotilo Národní lesnický program pro období do roku 2013 (NLP II), je nutné uvést, že vývoj stavu lesů a lesního hospodářství je pravidelně monitorován a hodnocen prostřednictvím Národní inventarizace lesů a na základě mnoha dalších zdrojů informací, které jsou každoročně shrnuty a publikovány ve Zprávě o stavu lesů a lesního hospodářství ČR. NKÚ ve svých závěrech pominulo, že v návaznosti NLP II vznikly další koncepční dokumenty, které se na něho odvolávají, doplňují ho nebo některá jeho opatření konkretizují, zejména Strategie rezortu Ministerstva zemědělství ČR s výhledem do roku 2030 nebo Program revitalizace Krušných hor. V tomto smyslu MZe považuje NLP II za platný dokument, nicméně jeho aktualizaci zvažuje.

Přílohy

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.