přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Aktuální informace pro české firmy ke vstupu zahraničních občanů do ČR za účelem zaměstnání v zemědělství a potravinářství

26.5.2020

Souhrn informací pro české podniky z oblasti zemědělství, které zaměstnávají pracovníky ze zahraničí.

 1. Od 26. 5. platí povolení vstupu do ČR pro občany EU za účelem ekonomické činnosti, sezónní pracovníky a pracovníky do potravinářství ze zemí mimo EU s platnými pobytovými tituly – viz odkaz Ministerstva zemědělství.
 2. Aktuálně je pro příjezd pracovníků z Ukrajiny do ČR kvůli zavřeným hranicím Slovenska a Polska možná cesta/transit pouze přes Maďarsko a Rakousko, a to POUZE pro držitele krátkodobých a dlouhodobých víz a automobilovou dopravou s maximálně 9 lidmi ve vozidle (mikrobusy). Přechod maďarských hranic je možný přes hraniční přechod Čop/Záhon, v jiných místech je třeba u krátkodobých víz zajistit povolení transitu dle informace ZÚ ČR Budapešť. Podmínky transitu přes Rakousko: viz stránky ZÚ ČR Vídeň.
 3. Pro vstup zahraničních pracovníků, kteří nemají platné potvrzení o absolvování testu na COVID dle bodu III./2. Ochranného opatření vlády ze dne 25. 5. 2020, do ČR je možné ve výjimečných případech požádat Ministerstvo zemědělství o potvrzení nezbytnosti příjezdu daného pracovníka a test absolvovat až v ČR.
 4. S ohledem na skončení nouzového stavu rozhodlo Ministerstvo vnitra o automatickém prodloužení krátkodobých pracovních víz o 60 dní do 16. 7. – viz odkaz Ministerstva vnitra dle jednotlivých kategorií data vydání/platnosti víz.
 5. Zahájení podávání nových žádostí na konzulátech dle aktuálních informací na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
 6. V případě Ukrajiny, kde dne 22. 5. zahájilo činnost konzulární oddělení GK Lvov a otevření konzulárního oddělení na ZÚ v Kyjevě se předpokládá během následujících dnů, vyjednalo Ministerstvo zemědělství přednostní vyřizování sezónních krátkodobých a dlouhodobých víz pro sezónní pracovníky do zemědělství a potravinářství - viz odkaz Ministerstva zemědělství.
   

  Bližší informace lze získat na tel. 221 812 468, 602 217 120
   

 7. V případě servisního pracovníka, který nemusí při vstupu do ČR předložit potvrzení o testu, je nutné ho vybavit potvrzením pro pracovníky kritické infrastruktury.

  Přílohou níže jsou příslušné vzory formulářů pro vstup do ČR a vycestování pracovníka z ČR. Do formuláře dle požadované situace je nutné vyplnit: jméno a příjmení, datum narození, bydliště servisního pracovníka a u vycestování jeho důvod. Ministerstvo zemědělství je již předvyplněno jako subjekt kritické infrastruktury a v obou formulářích musí být ponecháno.

  Vyplněný formulář je nutné zaslat řediteli Odboru bezpečnostní politiky a krizového řízení Ministerstva zemědělství Petru Kutálkovi na e-mail petrkutalek@mzecz a v kopii na potraviny@mzecz. Potvrzení bude podepsáno, naskenováno a žadateli odesláno. Do těla e-mailu je nutné uvést stručný důvod nezbytnosti vstupu nebo vycestování servisního pracovníka, termín potřeby potvrzení, název společnosti v České republice, která žádost podává a kontaktní osobu s jejími údaji. Bez těchto informací nebude potvrzení provedeno.

Přílohy

 • Tisk stránky
 • Poslat e-mailem