přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

EFSA prodlužuje kampaň proti africkému moru prasat ve většině zemí EU

20.7.2022

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) pokračuje v úsilí o zastavení šíření afrického moru prasat (AMP). Prodlužuje kampaň Zastavme africký mor prasat o třetí rok, druhým rokem poběží kampaň také v České republice. V ČR se podařilo v roce 2019 AMP úspěšně vymýtit, ale riziko opětovného zavlečení infekce vzhledem k aktuálnímu výskytu nákazy v sousedních zemích, jako jsou Polsko a Německo, zůstává vysoké.

Cílem Evropského úřadu pro bezpečnost potravin je pokračovat ve zvyšování povědomí o africkém moru prasat v evropských hospodářských chovech. Kampaň se zaměřuje na oblast střední a jihovýchodní Evropy, ve spolupráci s místními orgány v Albánii, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, České republice, Estonsku, Chorvatsku, Kosovu, Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Severní Makedonii, Řecku, Slovensku, Slovinsku a Srbsku. Nové pilotní aktivity budou v letošním roce spuštěny ve čtyřech zemích – Bulharsku, Polsku, Rumunsku a Srbsku, kde je situace týkající se AMP obzvláště vážná.

Kampaň bude cílit na zemědělce a také veterinární lékaře a myslivce, kteří hrají důležitou roli při poskytování poradenství zemědělcům o biologické bezpečnosti na farmách. Zástupci EFSA se společně s partnery z místních úřadů snaží oslovit zemědělce, jejichž zvířata a hospodářství byla touto smrtelnou nemocí zasažena. Cílem kampaně #StopASF je informovat zemědělce i veterináře a lovce o tom, jak důležitá je detekce, prevence a hlášení výskytu nemoci. V ČR bude na kampani spolupracovat  Ministerstvo zemědělství.

Africký mor prasat je vysoce nakažlivé onemocnění, které se šíří v regionech Evropy, jež dříve nebyly zasaženy. Šíření této nákazy představuje celosvětovou hrozbu a způsobuje ničivé ztráty pro odvětví chovu prasat. AMP postihuje domácí i divoká prasata, pro člověka je virus neškodný. Proti AMP v současnosti není v Evropě schválena žádná vakcína, vypuknutí nákazy proto může vést k porážce velkého počtu prasat v postižené oblasti.

Pro více informací, informační přehledy, infografiky, připravené příspěvky pro sociální sítě a další materiály navštivte stránku kampaně na webu EFSA

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem