Česko zasáhla největší kalamita v historii, ministr zemědělství Marian Jurečka informoval vládu o aktuální situaci

25. 9. 2017

V souvislosti s největší kůrovcovou kalamitou ve smrkových porostech na území České republiky dnes ministr zemědělství Marian Jurečka vládě předložil materiál s názvem Informace o řešení aktuální situace v lesním hospodářství v České republice. Z dostupných informací lze odhadovat, že by letos mohlo být v  lesích napadeno více než 6 mil. m3 smrkového dříví, což je zhruba polovina ročního objemu jehličnatých těžeb v rámci ČR.

Již tak nepříznivou situaci v lesích ještě zásadním způsobem zhoršily srpnové větrné kalamity, které zasáhly i sousední země – především Polsko, Bavorsko a Rakousko.

Z praktického hlediska je nutné zabezpečit především absolutní prioritu včasnému vyhledávání, těžbě a účinné asanaci kůrovcových stromů. Jen tak se může podařit kritický stav v již zasažených oblastech zvrátit, kalamitu utlumit, postupně i zastavit a v dalších potenciálně ohrožených oblastech zabránit jejímu vzniku a rozvoji.

Tato mimořádná situace má velmi vážné dopady i na situaci trhu se dřevem, protože množství vytěženého dřeva nyní již přesahuje reálné možnosti tuzemských zpracovatelských kapacit.

Vzhledem k tomu, že jsou vlastníci lesů podle legislativy povinni přednostně zpracovávat důsledky kůrovcové i větrné kalamity jako tzv. těžbu nahodilou, lze do budoucna očekávat další problémy se zpracováním kalamitního dřeva kapacitami, které jsou již nyní na hraně svých možností.

Z uvedených důvodů Ministerstvo zemědělství (MZe) oznámilo svůj úmysl uvolnit v maximální možné míře zpracovatelské kapacity na zpracování kalamitního dříví. V souladu se správním řádem jako první krok uveřejnilo na své úřední desce 14. 9. 2017 návrh opatření obecné povahy. Jeho obsahem je zastavení jiných těžeb než těžeb nahodilých na celém území ČR pro dřeviny smrk a borovice.

Současná situace se vážným způsobem dotýká také státního podniku Lesy ČR a jeho smluvních partnerů. Ti zajišťují těžební a pěstební práce ve státních lesích, kdy smlouvy na zajištění komplexních lesnických činností nejsou koncipovány na plnění v takto mimořádné situaci a stávají se z různých důvodů oboustranně nevýhodnými.

Vláda na základě projednání materiálu pověřila ministra zemědělství, aby bezprostředně učinil opatření především ve vztahu ke státnímu podniku Lesy ČR k objektivizaci ekonomických parametrů aktuálně platných Smluv o provádění komplexních lesnických činností, které by umožnilo zajistit kontinuitu dodávek prací v lesním hospodářství nejen pro prioritní zpracovávání kalamity, ale i pro nezbytné navazující pěstební činnosti na jaře příštího roku. Současně jej pověřila vedením konzultací s ostatními dotčenými resorty, jejichž cílem je využít i možných opatření v působnosti jimi řízených resortů, která by přispěla ke zvládnutí této mimořádné situace. Půjde zejména o působnosti Ministerstva dopravy či Ministerstva pro místní rozvoj.

Projednání informace vládou je tak vedle návrhu opatření obecné povahy dalším krokem, k němuž MZe s ohledem na mimořádnou závažnost situace muselo přistoupit. S ohledem na další vývoj situace nelze vyloučit přijetí opatření dalších, pokud si je zhoršení již tak vážné situace vyžádá.

Pod aktualitou příloha s tabulkou a mapkou.

Přílohy

Stáhnout (pdf, 356 kB)

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.