přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Půda

Ministerstvo zemědělství v rámci Strategie resortu s výhledem do roku 2030 si klade za cíl zajištění přiměřeného potravinového zabezpečení. Pro možnost splnění tohoto strategické cíle je nezbytně nutné udržet strategickou výměru zemědělské půdy a to v odpovídající kvalitě. V posledních letech se zrychluje tempo vyjímání půdy ze zemědělského půdního fondu pro různé účely a stejně tak se velmi zásadně zrychlují degradační procesy. Odborníky vyhodnocené dopady klimatických změn mají přinést další zrychlení těchto degradačních procesů. Velké množství zemědělské půdy leží i v tzv. zastavitelných územích, tedy lze předpokládat, že v horizontu několika desítek let nebude tato půda disponibilní pro zemědělské účely. Z tohoto důvodu Ministerstvo zemědělství v rámci Strategie sleduje několik indikátorů zaměřených na kvantitu a kvalitu zemědělské půdy a připravuje řadu opatření, jak tyto indikátory naplňovat. Také spolupracuje s dalšími resorty např. s Ministerstvem životního prostředí, které má v ochranu zemědělského půdního fondu v gesci, na přípravě opatření legislativního i nelegislativního charakteru.

Více >

 

Resortní organizace

Často hledáte


zobrazit po
15.3.2023

Plocha orné půdy obhospodařované ekologicky se mezi lety 2020-2021 rozrostla téměř o 10 %. Přibylo i ekologicky hospodařících zemědělců

Tisková zpráva – Ekologické zemědělství je v České republice na vzestupu. Zatímco v roce 2020 bylo ekologicky obhospodařováno více než 93 tisíc hektarů orné půdy, o rok později to už bylo téměř 103 tisíce hektarů. To je nárůst o 9,7 %. Vyplývá to ročenky Ekologického zemědělství v České republice v roce 2021, kterou nově zveřejnilo Ministerstvo zemědělství (MZe).


2.2.2023

Ministerstvo zemědělství: Boj s půdní erozí neohrozí pěstování kukuřice a brambor v ČR, a to ani na Vysočině. Chystají se nové postupy hospodaření

Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství (MZe) chystá přesnější roztřídění erozně ohrožené půdy v ČR. Ve spolupráci s Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy připravuje a následně zveřejní nové postupy a pravidla hospodaření na polích ohrožených vodní erozí. Podle nich pak budou zemědělci postupovat, aby ochránili pole a zároveň zachovali zemědělskou produkci.


11.1.2023

Koncepce pro boj se suchem: Česká republika má dobrou prevenci, opatření vedou k omezení následků sucha a nedostatku vody

Tisková zpráva – S plněním Koncepce ochrany před následky sucha pro území ČR, kterou připravila Mezirezortní komise VODA-SUCHO, se dnes seznámila vláda. Dokument vyhodnocuje pokrok v oblasti strategických cílů, které resorty zemědělství a životního prostředí, ale i průmyslu a obchodu, místního rozvoje a vnitra, postupně naplňovaly ve 41 konkrétních úkolech v období 2017–2022. Komise, která pracuje již osm let, rovněž připravovala průběžné „Poziční zprávy“ o plnění opatření v jednotlivých letech.


30.11.2022

Žádost o přehodnocení erozně ohrožených ploch

Formulář pro podávání žádostí o revizi erozně ohrožených ploch.


11.11.2022

Další krok k posílení ochrany půdy: ještě šetrnější hospodaření na erozně ohrožených polích

Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství v registru půdy LPIS zveřejnilo předpokládanou vrstvu erozního ohrožení, která vychází z nového Strategického plánu SZP 2023–2027. Cílem je ochránit půdu před vodní erozí, která v Česku ohrožuje až 60 % cenné zemědělské půdy. Na těchto půdách bude nutné volit šetrnější metody hospodaření.


15.6.2022

Ministerstvo zemědělství připravilo strategii na financování skladování statkových hnojiv pro letošek a příští rok

Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství vypracovalo dokument k finančním dopadům plnění podmínek evropské směrnice o ochraně vod před znečištěním dusičnany ze zemědělských zdrojů (nitrátová směrnice). V letech 2022–2023 se odhadují celkové náklady na vybudování nových skladovacích kapacit a náklady spojené s údržbou a obnovou skladovacích prostor na statková hnojiva ve výši 933 milionů korun. Materiál dnes schválila vláda.


15.6.2022

V boji proti suchu pomůže dohoda o spolupráci v péči o krajinu

Tisková zpráva – Zástupci Ministerstva zemědělství, resp. Státního pozemkového úřadu, a Ministerstva životního prostředí dnes podepsali dohodu o spolupráci Státního pozemkového úřadu (SPÚ) a Ministerstva životního prostředí (MŽP) o výměně informací a koordinaci při plánování a realizaci opatření v přírodě. Cílem je zvýšit ekologickou stabilitu a adaptovat krajinu na změnu klimatu a zajistit protierozní ochranu zemědělské půdy.


20.4.2022

Ministerstvo zemědělství reaguje na krizi na Ukrajině. Zemědělcům letos umožní využít i půdu, která dosud musela ležet ladem

Tisková zpráva – Půdu ležící ladem, tzv. úhor v ekologickém zájmu, budou letos moci zemědělci osít a sklidit nebo využít jako pastvu pro hospodářská zvířata. Umožní jim to změna nařízení Ministerstva zemědělství (MZe), kterou dnes schválila vláda. MZe tím chce posílit produkci potravin v reakci na jejich rostoucí ceny a válku na Ukrajině.


19.4.2022

Zemědělský výzkum Ministerstvo zaměří na ochranu půdy, digitalizaci zemědělství a boj s kůrovcem. Dá na to více než čtvrt miliardy korun

Tisková zpráva – V příštích letech Ministerstvo zemědělství (MZe) podpoří výzkum, který se bude zabývat precizním zemědělstvím, ochranou půdy před erozí, rozvojem sociálního zemědělství nebo snížením dopadů klimatických změn. Na vědecké projekty poskytne 254 milionů korun. Dnes MZe vyhlásilo 21 témat, na které poskytne dotaci v rámci programu Země. Výzkumné organizace mohou předkládat projekty od 26. května.


14.3.2022

Situační a výhledová zpráva: Půda 2021 PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 36 MB)

Tato Situační a výhledová zpráva Půda 2021 je již desátou zprávou od vzniku ČR. Zpráva analyzuje a hodnotí zemědělský půdní fond ČR. Zpráva uvádí historický a současný rozsah půdního fondu ČR se zaměřením na zemědělství a částečně i lesnictví, hodnotí kvalitu půdy a nové tendence z hlediska bonitace a agrochemických vlastností zemědělské půdy. Velmi důležité jsou aspekty související s vlastnictvím a užitím zemědělské půdy, které jsou zde ve stručnosti rovněž podány. Větší důraz na kvalitu potravin se projevuje v požadavcích na ekologické zemědělství, které je zde stručně kvantifikováno. Tato zpráva byla sestavena z údajů známých do konce září 2021.

zobrazit po