Resortní organizace
Často hledáte
Ministerstvo zemědělství v rámci Strategie resortu s výhledem do roku 2030 si klade za cíl zajištění přiměřeného potravinového zabezpečení. Pro možnost splnění tohoto strategické cíle je nezbytně nutné udržet strategickou výměru zemědělské půdy a to v odpovídající kvalitě. V posledních letech se zrychluje tempo vyjímání půdy ze zemědělského půdního fondu pro různé účely a stejně tak se velmi zásadně zrychlují degradační procesy. Odborníky vyhodnocené dopady klimatických změn mají přinést další zrychlení těchto degradačních procesů. Velké množství zemědělské půdy leží i v tzv. zastavitelných územích, tedy lze předpokládat, že v horizontu několika desítek let nebude tato půda disponibilní pro zemědělské účely. Z tohoto důvodu Ministerstvo zemědělství v rámci Strategie sleduje několik indikátorů zaměřených na kvantitu a kvalitu zemědělské půdy a připravuje řadu opatření, jak tyto indikátory naplňovat. Také spolupracuje s dalšími resorty např. s Ministerstvem životního prostředí, které má v ochranu zemědělského půdního fondu v gesci, na přípravě opatření legislativního i nelegislativního charakteru.
Resortní organizace
Často hledáte
Tisková zpráva – Půdu ležící ladem, tzv. úhor v ekologickém zájmu, budou letos moci zemědělci osít a sklidit nebo využít jako pastvu pro hospodářská zvířata. Umožní jim to změna nařízení Ministerstva zemědělství (MZe), kterou dnes schválila vláda. MZe tím chce posílit produkci potravin v reakci na jejich rostoucí ceny a válku na Ukrajině.
Tisková zpráva – V příštích letech Ministerstvo zemědělství (MZe) podpoří výzkum, který se bude zabývat precizním zemědělstvím, ochranou půdy před erozí, rozvojem sociálního zemědělství nebo snížením dopadů klimatických změn. Na vědecké projekty poskytne 254 milionů korun. Dnes MZe vyhlásilo 21 témat, na které poskytne dotaci v rámci programu Země. Výzkumné organizace mohou předkládat projekty od 26. května.
Tato Situační a výhledová zpráva Půda 2021 je již desátou zprávou od vzniku ČR. Zpráva analyzuje a hodnotí zemědělský půdní fond ČR. Zpráva uvádí historický a současný rozsah půdního fondu ČR se zaměřením na zemědělství a částečně i lesnictví, hodnotí kvalitu půdy a nové tendence z hlediska bonitace a agrochemických vlastností zemědělské půdy. Velmi důležité jsou aspekty související s vlastnictvím a užitím zemědělské půdy, které jsou zde ve stručnosti rovněž podány. Větší důraz na kvalitu potravin se projevuje v požadavcích na ekologické zemědělství, které je zde stručně kvantifikováno. Tato zpráva byla sestavena z údajů známých do konce září 2021.
Tisková zpráva – Na redistributivní platbu, tedy platbu na první hektary, půjde 23 procent z celkového rozpočtu na přímé platby v novém programovém období Společné zemědělské politiky (SPZ). Umožní to výrazně vyšší podporu malých a středních zemědělců. Díky podpoře režimu ekologického zemědělství, které bude výzvou příštího programového období, by se podpora zemědělců mohla pohybovat až na úrovni 20 tisíc korun na jeden hektar. Zastropování se bude týkat investičních dotací, maximální limit na jeden projekt bude nově 30 milionů korun. Shodla se na tom včera večer koaliční rada.
Družstvo Vysočina Janovice u Polné & Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. Vás zvou na Den otevřených dveří v rámci projektu Ministerstva…
Program: Jak ovlivňuje zpracování půdy v letním období bilanci organických látek a živin v půdě Je efektivní hnojit dusíkem na podporu rozkladu slámy?…
Program: Půdoochranné protierozní technologie u brambor a kukuřice Plečkování a hnojení kukuřice, cukrovky a brambor na podporu růstu během letošního jara…
Program: Představení demonstrační farmy Bilance aplikace organických hnojiv (kejda, kompost, hnůj) podíl humusu v půdě půdní…
Tisková zpráva – Díky unikátnímu projektu Ministerstva zemědělství (MZe) a Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy (VÚMOP) byly vlastnosti zemědělské půdy z celé ČR převedeny do digitální podoby. Podrobné údaje ze 4,6 milionů hektarů jsou volně zpřístupněny veřejnosti. Výsledky detailního průzkumu se dají využít například pro další průzkum či při uzavírání pachtovních smluv.
Opětovně dochází k pořádání dnů otevřených dveří na jednotlivých farmách.
© 2009-
Ministerstvo zemědělství