Antibiotické růstové stimulátory v živočišné výrobě v USA a v EU
Po více než třech desítkách let vědeckého zkoumání dospěla americká Správa potravin a léčiv (Food and Drug Administration, FDA) k závěru, že s podáváním subletálních dávek antibiotických růstových stimulátorů zvířatům určeným pro produkci potravin nejsou spojena žádná rizika.
Nanomateriály
Nanomateriály jsou, podle normy přijaté Evropskou komisí na základě vědeckých doporučení Vědeckého výboru pro vznikající a nová rizika (SCENIHR) a Společného výzkumného střediska EU (JRC), materiály, v nichž se velikost hlavních složek pohybuje mezi 1 a 100 nanometry, tzn. 10−9 m (miliardtiny metru). Návrh znění definice nanomateriálů byl předmětem veřejné konzultace.
Kontroly potravin v české tržní síti
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) kontroluje, v rámci stanovených kompetencí, potraviny, suroviny k jejich výrobě, zemědělské výrobky a tabákové výrobky. Tyto kompetence se vztahují na výrobu, skladování, přepravu i prodej (včetně dovozu). Jedná se o kontroly cílené, jejichž účelem není monitorování, ale ochrana ekonomických zájmů občanů i státu - ochrana spotřebitele před zdravotně závadnými a nebezpečnými potravinami, před potravinami, které jsou klamavě označené, dále s prošlým datem použitelnosti nebo neznámého původu. Nedílnou součástí cílené kontroly jsou podmínky výroby a prodeje.
Geneticky modifikovaná krmiva
Geneticky modifikovanou (GM) potravinou/krmivem se rozumí ta potravina nebo to krmivo, která/é obsahuje geneticky modifikované organismy, sestává z nich nebo je z nich vyrobena/o. Legislativní rámec pro oblast GM potravin a krmiv je řešen na úrovni Evropské unie.
Některá opatření při pěstování GM kukuřice
Pěstování GM kukuřice GA21 a Bt11 by nemělo vyvolávat žádné zásadní pochyby o bezpečnosti, mělo by však být doprovázeno určitými opatřeními.
Krmiva: dlouhodobé dopady použití GM rostlin
Cílem systematického přehledu britských a francouzských vědců bylo shromáždit data týkající se vlivu krmné diety s obsahem geneticky modifikované (GM) kukuřice, sóji, brambor, rýže a tritikale na zdravotní stav užitkových zvířat.
Přídatné látky (aditiva)
Do průmyslově vyráběných potravin se běžně z technologického důvodu přidávají látky, které prodlužují trvanlivost potravin, zvýrazňují nebo obnovují barvu potravin, zvyšují nebo regulují kyselost a zahušťovací vlastnosti, případně dodávají potravinám sladkou chuť bez použití řepného cukru.
Transglutamináza, její použití a bezpečnost při výrobě potravin
Transglutamináza, její použití a bezpečnost při výrobě potravin.
Bezpečnost a odpovědnost v nanotechnologiích
Nanotechnologie začínají pronikat prakticky do všech oblastí našeho života. Nanočástice nás obklopují přirozeně. Jak se ale postavit k uměle připraveným nanočásticím (velikost 1-100 nanometru, tzn. 10−9 m (miliardtiny metru - přibližně tisíciny tloušťky lidského vlasu), se kterými se člověk běžně dříve nesetkával? Vedle užitečných vlastností jsou kladeny otázky ve smyslu: Nemohou poškodit naše zdraví?
Přídatné látky povolené při výrobě potravin
Při výrobě potravin lze používat pouze přídatné látky, které byly schváleny postupem podle nařízení (ES) č. 1331/2008 které stanovuje jednotný postup pro posuzování a povolování potravinářských přídatných látek, potravinářských enzymů a potravinářských aromat a které jsou uvedeny na seznamech potravinářských přídatných látek Unie v příloze II a v příloze III nařízení (ES) č. 1333/2008 o potravinářských přídatných látkách.