přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Vodítka k testování GMO

16.1.2012

Nová vědecká publikace „Jak spolehlivě testovat GMO“ poskytuje přehled aktuální legislativy a nejnovějších metod na testování geneticky modifikovaných organismů (GMO). 100 stránková vodítka jsou adresována odborníkům a pracovníkům národních úřadů a testovacích laboratoří z celého světa.

Publikace, kterou vydalo Společné výzkumné centrum Evropské komise (JRC), slovinský Institut pro zdraví a ochranu spotřebitelů (IHCP) a Národní institut biologie (NIB), se zabývá legislativou, detekcí a novými výzvami v oblasti GMO.

Vodítka nabízejí přehled legislativy týkající se GMO a poskytují praktické informace pro jejich testování, jako je organizace v laboratoři, nejnovější detekční metody a jejich ověření, včetně extrakce DNA. Speciální pozornost je věnována kvalitativní a kvantitativní polymerázové řetězové reakci (PCR), která je důležitá při všech analýzách, kde je nutné detekovat  a identifikovat  nukleové  kyseliny.

Metoda PCR je v současné době nejběžněji aplikovaná metodika při analýze GMO. Je to technika „in vitro“ (v živém organismu), která je používána k namnožení specifického úseku DNA, který leží mezi dvěma jinými úseky DNA se známou sekvencí.

JRC má více než desetiletí zkušeností s vývojem metod na detekci přítomnosti GMO v potravinách a krmivech, včetně vývoje a vydávání úředně ověřených doporučení. Od začátku provozu v r. 2004, uznala referenční laboratoř JRC referenční laboratoř asi 70 metod na detekci GMO, a dalších deset metod prochází procesem schvalování.

Zdroj: ÚZEI

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem