přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Zadržení potravinové zásilky za pomoci RASFF

28.2.2011

Státní veterinární správa České republiky zadržela celou zásilku 13 tun mražených králíků z Číny, ve které byl zjištěn nadlimitní obsah rtuti. Do tržní sítě v Česku se nic z uvedené zásilky nedostalo.

SVS ČR obdržela informaci o nebezpečné potravině prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF). Městská veterinární správa v Praze ve spolupráci s krajskými veterinárními správami (středočeskou a jihočeskou) ihned poté celou zásilku dohledala a zajistila.

Hlavní část zásilky (12 350 kg) byla ve skladech firmy POLAR s r. o. v Kostelci nad Černými lesy a zbývající část (650 kg) ve skladu firmy MAKRO v okrese Praha-východ. Nyní bude rozhodnuto, zda celá zásilka 13 tun bude neškodně odstraněna (zlikvidována v asanačním podniku) nebo vrácena zpět čínskému dodavateli.

Dozorové veterinární orgány Spolkové republiky Německo zjistily v zásilce zmražených králíků původem z Číny mírný nadlimitní obsah rtuti 0, 017 mg/kg, přičemž maximální povolený limit je 0, 01 mg/kg. Přímé ohrožení zdraví lidí by to sice neznamenalo, nicméně byl limit překročen. SRN proto okamžitě vydala tuto informaci prostřednictvím RASFF (zkratka z anglického the Rapid Alert System for Food and Feed).

Zdroj: SVS ČR

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem