přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Přídatné látky povolené při výrobě potravin

3.1.2012

Při výrobě potravin lze používat pouze přídatné látky, které byly schváleny postupem podle nařízení (ES) č. 1331/2008 které stanovuje jednotný postup pro posuzování a povolování potravinářských přídatných látek, potravinářských enzymů a potravinářských aromat a které jsou uvedeny na seznamech potravinářských přídatných látek Unie v příloze II a v příloze III nařízení (ES) č. 1333/2008 o potravinářských přídatných látkách.

V zápisu potravinářské přídatné látky na seznamy Unie v přílohách II a III se uvádějí: název potravinářské přídatné látky a příslušné označení E; potraviny, do nichž lze potravinářskou látku přidávat; podmínky, za nichž lze potravinářskou přídatnou látku používat, a také případná omezení přímého prodeje potravinářské přídatné látky konečnému spotřebiteli.

Seznamy potravinářských přídatných látek Unie schválených pro použití v potravinách a podmínky použití byly přijaty nařízením (EU) č. 1129/2011, kterým se mění příloha II nařízení evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 vytvořením seznamu potravinářských přídatných látek Unie a nařízením(EU) č. 1130/2011, kterým se mění příloha III nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 o potravinářských přídatných látkách zavedením seznamu potravinářských přídatných látek Unie schválených pro použití v potravinářských přídatných látkách, potravinářských enzymech, potravinářských aromatech a živinách.

Pro vyhledávání povolených přídatných látek, informací o podmínkách o použití a informace lze využít databázi přídatných látek dostupnou na stránkách Evropské komise - DG SANCO (Generální ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele).  Databáze umožňuje vyhledat, jaké přídatné látky jsou pro danou kategorii potraviny právními předpisy povoleny.

Podrobné informace a seznamy v Evropské unii schválených přídatných látek můžete najít na webových stránkách Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a Informačního centra bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství.

Zdroj: SZPI

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem