přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Návrh na označování tuzemského původu potravin

23.1.2012

Maďarsko chce zavést systém dobrovolného označování původu v zemi vyrobených potravin: Podle návrhu, který byl předložen Evropské komisi (EK) a členským státům Evropské unie k připomínkování, má být označování původu potravin dobrovolné. Pokud ale bude chtít výrobce údaj o tuzemském původu uvádět, bude to podle návrhu muset do konce předcházejícího měsíce nahlásit EK.

Navrhovaný předpis obsahuje podmínky, které musejí být při uvedení původu splněny. U rostlinných produktů musí původ zahrnovat pěstování/sklizeň, posklizňovou úpravu a zpracování, u živočišných potravin, musí být zvíře narozeno, (od)chováno a poraženo v Maďarsku a tamtéž musí proběhnout zpracování.

Pokud se pro výrobu potraviny používají vedle tuzemských surovin i dovážené (např. dovážený cukr k výrobě džemů z tuzemského ovoce), lze za tuzemský označit jen výrobek obsahující nejméně 50 % tuzemských složek (netýká se to koření, soli, aditiv, aromat, která se v Maďarsku neprodukují). Výjimkou jsou také výrobky z kakaa či kávy, které se zde nepěstují. Tuzemský původ by se tak mohl uvádět na čokoládě nebo na kávě pražené v Maďarsku.

Vzhledem k tomu, že na trhu jsou výrobky s označením tuzemského původu, které tyto požadavky nesplňují, vztahovala by se na jejich uvádění na trh přechodná lhůta 12 měsíců po nabytí účinnosti a mohly by na trhu zůstat do uplynutí data trvanlivosti.

Lhůta na podání připomínek členských států Evropské unie (a Komise) je do 26. března 2012.

Zdroj: ÚZEI

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem