Výroba potravin v České republice
V České republice, obdobně jako v celé Evropské unii, patří výroba potravin k nosným odvětvím zpracovatelského průmyslu. Význam potravinářské výroby je dán zabezpečováním výživy obyvatelstva výrobou a prodejem zdravotně nezávadných, bezpečných, kvalitních a převážně i cenově dostupných potravin, výkonností a rostoucí konkurenceschopností tohoto odvětví.
Některé potravinářské podniky mají přímou vazbu na zemědělskou prvovýrobu, jiné se zabývají až vyšší finalizací výsledných produktů. Velká část potravinářských podniků v České republice investovala nemalé prostředky a úsilí do hygieny a modernizace svých provozů, aby byly splněny požadavky legislativy Evropské unie.
Česká republika se připojuje k celoevropské kampani EFSA proti šíření afrického moru prasat (#StopASF)
Tisková zpráva – Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) společně s Ministerstvem zemědělství v roce 2023 spojí síly v celoevropské kampani na podporu boje proti africkému moru prasat (AMP). Kampaň #StopASF, která probíhá již čtvrtým rokem, zvyšuje povědomí zemědělců, myslivců a veterinářů v osmnácti evropských zemích včetně České republiky o této nebezpečné nákaze a vyzývá k přijetí opatření k zastavení jejího šíření.
EFSA spouští mezinárodní osvětovou kampaň EU si vybírá bezpečné potraviny #EUChooseSafeFood
Po úspěšných dvou předchozích ročnících dnes Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) spolu s partnery v 16 členských státech EU spouštějí třetí ročník kampaně #EUChooseSafeFood. Cílem kampaně je připomínat, že při výběru potravin je důležité myslet i na to, zda suroviny, ze kterých jídlo připravujeme, jsou čerstvé a neobsahují nežádoucí látky.
Panorama potravinářského průmyslu 2020
(PDF, 2 MB)
Panorama potravinářského průmyslu 2020, kterou připravuje Ústav zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI), v úseku Vědy a výzkumu pod gescí Odboru potravinářského, Ministerstva zemědělství je pokračováním obdobných zpráv vydávaných v předchozích letech. Také tato zpráva, stejně jako předchozí, vychází z údajů Českého statistického úřadu. Po metodické stránce byla zpracována podle Ministerstva průmyslu a obchodu, a to v časovém úseku let 2011–2020.
Ministr zemědělství Nekula chce, aby řetězce vysvětlily, proč prodávají cukr tak draze. Vysoké obchodní přirážky jsou podle ministra nemorální
Tisková zpráva – Cena cukru v obchodech stále roste. Od loňského září do prosince vzrostla o 77 %. Vliv na to mají nejen drahé energie, ale také vysoké obchodní přirážky supermarketů. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) proto obchodní řetězce vyzval dopisem, aby vysvětlily vysoké ceny cukru na pultech obchodů.
Po šesti letech povinného nutričního značení na potravinách se připravuje jeho revize. Přibližně polovina států Evropské unie je pro dobrovolnost
Tisková zpráva – Označování výživových hodnot na přední straně obalu a jeho dopadům na udržitelné označování potravin se věnovala konference, kterou včera v Bruselu pořádalo české předsednictví. Cílem jednání bylo na základě strategie Farm to Fork prodiskutovat připravovanou revizi stávajících požadavků na nutriční značení. Před zavedením nových pravidel je nutné zvážit i možné dopady na malé zemědělce a výrobce.
Senát schválil beze změn zákon o významné tržní síle, dodavatelé do velkých obchodních řetězců budou více chráněni
Tisková zpráva – Větší transparentnost trhu a možnost lepších kontrol nekalých obchodních praktik přinese novela zákona o významné tržní síle, kterou včera bez připomínek schválil Senát. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) pomůže zákon hlavně našim zemědělcům, potravinářům a ostatním subjektům, které svou každodenní činností vytvářejí zemědělský a potravinový řetězec. Zákon po uplynutí lhůty, kterou má Senát na projednání předlohy, dostane k podpisu prezident.
Víceletý kontrolní plán pro rezidua pesticidů 2023–2025 Česká republika
Ministerstvo zdravotnictví předkládá program kontroly pro rezidua pesticidů v ČR pro roky 2023-2025.
Boj mezi potravináři a obchodníky nesmí odnášet zákazník, transparentnímu trhu pomůže schválený zákon o významné tržní síle
Tisková zpráva – Větší transparentnost trhu a možnost lepších kontrol nekalých obchodních praktik přinese novela zákona o významné tržní síle, kterou dnes ve třetím čtení schválila Poslanecká sněmovna. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) pomůže zákon hlavně našim zemědělcům, potravinářům a ostatním subjektům, které svou každodenní činností vytvářejí zemědělský a potravinový řetězec.
Monitoring cizorodých látek v potravních řetězcích v resortu zemědělství v roce 2021
Odbor bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství vydal Zprávu o výsledcích sledování a vyhodnocování cizorodých látek v potravních řetězcích v resortu zemědělství v roce 2021.
Ministři zemědělství v Praze: EU musí posílit potravinové zabezpečení, zlepšit udržitelnost zemědělství a podpořit využití moderních technik
Tisková zpráva – Potravinové zabezpečení a role evropského zemědělství a potravinářství v udržitelné globální produkci potravin byly hlavními tématy dnešního neformálního zasedání ministrů zemědělství Evropské unie v Praze. Ministři se shodli, že EU musí nyní postupovat koordinovaně a co nejvíce podpořit udržitelné zvýšení zemědělské produkce a urychlit využití moderních technik v zemědělství. Zasedání předsedal ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) a zúčastnili se také komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski, zástupci nevládních organizací, Evropského parlamentu, akademici a ministři zemědělství Ukrajiny, Gruzie a Moldavska.
Zpráva o činnosti systému RASFF v České republice za rok 2021
Odbor bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství vydal výroční zprávu o činnosti systému RASFF v ČR za rok 2021.
Miliony navíc pro potravinové banky: Ministerstvo přidalo na jejich provoz dalších 20 milionů
Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství (MZe) v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu a zhoršení finanční situace sociálně slabších skupin obyvatel rozdělí mezi potravinové banky navíc 20 milionů korun. Cílem potravinových bank je snížit plýtvání potravinami a rozdělit zachráněné potraviny lidem na hranici hmotné nouze. Letos tyto organizace získají celkem 103 milionů korun.
EFSA prodlužuje kampaň proti africkému moru prasat ve většině zemí EU
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) pokračuje v úsilí o zastavení šíření afrického moru prasat (AMP). Prodlužuje kampaň Zastavme africký mor prasat o třetí rok, druhým rokem poběží kampaň také v České republice. V ČR se podařilo v roce 2019 AMP úspěšně vymýtit, ale riziko opětovného zavlečení infekce vzhledem k aktuálnímu výskytu nákazy v sousedních zemích, jako jsou Polsko a Německo, zůstává vysoké.
Ministr zemědělství: Abychom zabránili nestabilitě a nedostatku potravin, je potřeba v Evropské unii postupovat jednotně a v součinnosti
Tisková zpráva – O výzvách pro evropské zemědělství v důsledku válečného dění na Ukrajině dnes diskutovali účastníci Evropského zemědělského fóra 2022 ve Varšavě. Český ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) hovořil také na bilaterálním jednání se svým polským protějškem Henrykem Kowalczykem o prioritách českého předsednictví a o potravinovém zabezpečení.
Za českého předsednictví budou v resortu zemědělství prioritami potravinové zabezpečení, snižování spotřeby pesticidů v EU a prevence odlesňování
Tisková zpráva – Potravinové zabezpečení v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, snižování spotřeby pesticidů v celé Evropské unii a prevence odlesňování a podpora lesnictví budou hlavními prioritami v oblasti zemědělství během českého předsednictví EU. Dalšími tématy, kterým se budeme v následujících šesti měsících věnovat, jsou rybolovná práva, akvakultura, označování potravin a zdraví zvířat. Úkolem České republiky v roli předsednictví bude hledat názorovou shodu členských států.
Ministr Nekula vyjednal pro zemědělce navýšení podpory o 540 milionů korun a dalších 500 milionů na nákup potravin do státních hmotných rezerv
Tisková zpráva – Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) dohodl včera večer na Radě ekonomických ministrů posílení podpory pro nejvíce ohrožená zemědělská odvětví o 540 milionů korun. Podpora bude rozdělena zejména do sektoru vepřového, drůbeže, mléka, jablek a brambor. Dalších 500 milionů korun půjde na nákup potravin a zemědělských komodit do Správy státních hmotných rezerv. Navýšení rozpočtu bude ještě muset schválit vláda.
Ministr Nekula: Vnímám těžkou situaci zemědělců i potravinářů, budu je chtít zařadit do kritické infrastruktury a zajistit kofinancování evropské pomoci
Tisková zpráva – Zajištění dostatku potravin pro obyvatele je jedním ze základních strategických úkolů státu. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) proto bude chtít zařadit zemědělství a potravinářství mezi prvky kritické infrastruktury. Na dnešním jednání ekonomických ministrů vlády bude také prosazovat co nejvyšší míru kofinancování evropského finančního balíčku 270 milionů korun na pomoc nejvíce ohroženým sektorům zemědělství.
Trh s biopotravinami předloni vzrostl o 14 %. Obyvatelé ČR spotřebovali v roce 2020 biopotraviny za 5,99 miliardy korun
Tisková zpráva – Trh s biopotravinami v České republice roste. Ve srovnání s rokem 2019 byl předloni meziroční růst vyšší o 14 % a české domácnosti spotřebovaly biopotraviny za 5,99 miliardy korun (v roce 2019 to bylo 5,26 miliardy). Vyplývá to ze Zprávy o trhu s biopotravinami v ČR v roce 2020, kterou zveřejnilo Ministerstvo zemědělství.
Ministr Nekula při setkání s eurokomisařkou Kyriakides: EU musí zohlednit úsilí jednotlivých států o ochranu přírody a udržitelnou produkci potravin
Tisková zpráva – O udržitelném používání pesticidů, označování potravin a životních podmínkách zvířat dnes v Praze jednali komisařka EU pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakides a ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Hovořili také o situaci na zemědělských trzích ovlivněných konfliktem na Ukrajině.
Ministr zemědělství: V Evropské unii je a bude dostatek potravin, zemědělcům v těžkém období pomůže mimořádná finanční podpora
Tisková zpráva – Situace na zemědělských trzích, zejména po ruské invazi na Ukrajinu, a dopady války na potravinové zabezpečení ve světě byly hlavními tématy zasedání Rady pro zemědělství a rybářství v Bruselu. Části diskuze se na dálku zúčastnil i ukrajinský ministr zemědělství, který informoval o aktuální situaci. Na základě podnětů členských států Evropská komise (EK) představila podpůrná opatření pro zemědělce, včetně mimořádné finanční pomoci pro nejvíce ohrožená odvětví. Česko zastupoval ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Ministr Nekula: Zajistit spotřebitelům přístup ke zdravým a bezpečným potravinám je pro mě zásadní
Tisková zpráva – Dlouhodobě zajistit vysokou úroveň bezpečnosti potravin a dostupnost zdravých potravin pro všechny spotřebitele je cílem Akčního plánu realizace Strategie bezpečnosti potravin a výživy 2030 (Akční plán), který dnes schválila vláda. Akční plán vznikl ve spolupráci Ministerstva zemědělství a Ministerstva zdravotnictví. Definuje 83 opatření, která mají do roku 2030 přispět k posílení bezpečnosti potravin a oblasti výživy v České republice.
Navrhovaný zákon ochrání zemědělce a potravináře před nekalými obchodními praktikami a zajistí jim férové prostředí
Tisková zpráva – Zákon o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů rozšíří okruh subjektů, na které se bude vztahovat. Zatím platila přísná pravidla proti zneužívání postavení pro společnosti s ročním obratem přes 5 miliard korun. Nově budou pravidla závazná i pro firmy s obratem nad 51 milionů korun. Takových jsou v ČR stovky. Návrh zákona dnes schválila vláda.
Ministr Nekula po jednání resortního krizového štábu: Produkce potravin je v ČR zajištěná, omezení vývozu z Ukrajiny na nás nemá přímý dopad
Tisková zpráva – České zemědělství a potravinářství není ohrožené přímými dopady válečného konfliktu na Ukrajině, zásobování potravinami je plynulé a nehrozí jejich nedostatek. Připraveny jsou i jarní práce v zemědělství. Problémem jsou však rostoucí ceny energií, hnojiv a dalších vstupů, které se mohou promítnout do cen potravin. Stejně tak rostou ceny některých zemědělských komodit na celoevropském trhu. Tato a další témata řešil dnes večer krizový štáb Ministerstva zemědělství (MZe).
Panorama potravinářského průmyslu 2019
(PDF, 3 MB)
Panorama potravinářského průmyslu 2019, kterou připravuje Ústav zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI), v úseku Vědy a výzkumu pod gescí Odboru potravinářského, Ministerstva zemědělství je pokračováním obdobných zpráv vydávaných v předchozích letech. Také tato zpráva, stejně jako předchozí, vychází z údajů Českého statistického úřadu. Po metodické stránce byla zpracována podle Ministerstva průmyslu a obchodu, a to v časovém úseku let 2010–2018 a dále rok 2019 je vlastním odhadem Ministerstva průmyslu a obchodu, konzultovaným s MZe.
Panorama potravinářského průmyslu 2015
(PDF, 1 MB)
Tato zpráva má odborné i širší veřejnosti poskytnout celkový pohled na aktuální situaci a rámcový stav potravinářského průmyslu v ČR. Délka časových řad a výběr indikátorů k tomu dává potřebný základ. Komentáře jsou stručné, při snaze na základě dat a kvalitativních zjištění interpretovat dosažené výsledky. Jednotlivé části zprávy uzavírá shrnutí a další perspektiva hodnocených odvětví, resp. oborů.
Panorama potravinářského průmyslu 2014
(PDF, 3 MB)
Studii "Panorama potravinářského průmyslu 2014" vypracoval, pod gescí Ministerstva zemědělství - Odboru potravinářského, Ústav zemědělské ekonomiky a informací.
Sektor vepřového čelí krizi, Česko v Bruselu požádalo o zavedení mimořádné podpory pro chovatele prasat
Tisková zpráva – Kritická situace v sektoru vepřového masa a příprava strategických plánů společné zemědělské politiky (SZP) jsou body, které Česká republika předložila na prosincovém jednání ministrů pro zemědělství v Bruselu. Ti se na zasedání Rady pro zemědělství a rybářství (AGRIFISH) dohodli na společné pozici 27 zemí EU k pohotovostnímu plánu pro zajištění dodávek potravin a potravinové bezpečnosti v případě krize. Diskutovali také o nekalých obchodních praktikách v potravinovém řetězci. Českou delegaci vedl náměstek ministra Jiří Šír.
Panorama potravinářského průmyslu 2013
(PDF, 1 MB)
Studii "Panorama potravinářského průmyslu 2013" vypracoval pod gescí Odboru potravinářské výroby a legislativy MZe Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Praha
Panorama potravinářského průmyslu 2010
(PDF, 2 MB)
Studii "Panorama potravinářského průmyslu 2010" vypracoval pod gescí odboru potravinářské výroby a legislativy MZe ČR Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Praha.
Panorama potravinářského průmyslu 2009
(PDF, 2 MB)
Studii "Panorama potravinářského průmyslu 2008" vypracoval pod gescí odboru potravinářské výroby a legislativy MZe ČR Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Praha.
Ministerstvo zemědělství spustilo systém pro oznamování potravin (SOP)
Zřízením elektronického systému dochází k významnému usnadnění celého oznamovacího procesu pro provozovatele potravinářských podniků.
Ministerstvo zemědělství vybralo výzkumné projekty v 5. veřejné soutěži Programu ZEMĚ. Podpoří je téměř půl miliardou korun
Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství (MZe) vyhlásilo výsledky 5. veřejné soutěže v rámci Programu aplikovaného výzkumu MZe na období 2017–2025, ZEMĚ s počátkem řešení projektů v roce 2022. Z 261 hodnocených projektů doporučilo k financování 43 návrhů s celkovými závazky ve výši 502 milionů korun.
Požadavky na označování potravin exportovaných do Číny platné od 1. 1. 2022
Nad rámec vyhlášky Generálního ředitelství cel ČLR (GACC) č. 248 o povinné registraci zahraničních producentů potravin vyvážených do Číny vyhláška GACC č. 249 „Measures of the People’s Republic of China for the Administration of Import and Export Food Safety“ (texty v příloze) upravuje s platností od 1. ledna 2022 požadavky na zajištění bezpečnosti importovaných a exportovaných potravin.
V příštím roce podpoří Ministerstvo zemědělství zemědělce 5 miliardami z národních dotací. Od roku 2017 tato podpora stoupla o více než 1,5 miliardy
Tisková zpráva – Národní dotace do zemědělství a potravinářství by měly v roce 2022 dosáhnout částky 5 miliard korun. Peníze přispějí například k lepším podmínkám v chovech zvířat, na výsadbu sadů, podporu potravinových bank, zpracování zemědělských produktů a zvýšení konkurenceschopnosti. Národní zemědělské dotace za poslední roky rostou, od roku 2017 stouply o více než 1,5 miliardy korun.
Monitoring cizorodých látek v potravních řetězcích v resortu zemědělství v roce 2020
Odbor bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství vydal Zprávu o monitoringu cizorodých látek v roce 2020.
Zemědělský resort už vyplatil zemědělcům zasaženým tornádem přes půl miliardy korun, zájemci dostali i dřevo na stavbu a otop
Tisková zpráva – Platební agentura Ministerstva zemědělství, Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), už vyplatila zemědělcům, které v červnu zasáhlo tornádo, přes půl miliardy korun. Je to zhruba 80 % nahlášených škod. Další pomoc přišla od Lesů ČR, které lidem poskytují dřevo na nové krovy, na otop, případně sto tisíc korun. Takto už rozdělily více než 34 milionů korun.
Zpráva o činnosti systému RASFF v České republice za rok 2020
Odbor bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství vydal výroční zprávu o činnosti systému RASFF v ČR za rok 2020.
Září měsíc biopotravin ve znamení novinek: výstava v Národním zemědělském muzeu a nový web Ministerstva zemědělství
Tisková zpráva – Začal 17. ročník kampaně Září měsíc biopotravin. Letošní ročník má moto „Bio dává smysl – nám i přírodě“. Ministerstvo zemědělství (MZe) spustilo nový web věnovaný biopotravinám a kampani na jejich propagaci, připravilo ve spolupráci s Českou technologickou platformou pro ekologické zemědělství a Národním zemědělským muzeem výstavu o ekologickém zemědělství, lidé mohou navštívit ekofarmy na různých místech ČR v rámci projektu Poznej svého farmáře.
Česká republika může začít opět vyvážet vepřové maso do Japonska
Tisková zpráva – Japonské Ministerstvo zemědělství, lesnictví a rybářství (MAFF) uznalo Českou republiku zemí bez výskytu afrického moru prasat (AMP), což je hlavní podmínkou pro obnovení vývozů vepřového masa a výrobků z něj.
Ministr Toman na Živitelce: Naše podpory směřujeme tak, aby krajina byla zdravá a dobře obhospodařovaná
Tisková zpráva – Po roční přestávce způsobené koronavirovou pandemií se ode dneška do 31. srpna v Českých Budějovicích koná 47. ročník tradičního mezinárodního agrosalonu Země živitelka. Zahájil ji ministr zemědělství Miroslav Toman a další představitelé České republiky. Na Výstavišti byl také slavnostně otevřen zrekonstruovaný Národní pavilon Z, který bude multifunkčním konferenčním a společenským centrem. Letos se výstavy účastní přes 400 vystavovatelů z více než 20 zemí.
Letošní ročník projektu Poznej svého farmáře zavede návštěvníky nejen na ekologické farmy
Tisková zpráva – Na statku v Horních Dvorcích v jižních Čechách v sobotu 14. srpna odstartuje osmý ročník projektu Poznej svého farmáře. Ten je letos zaměřený na šetrné hospodaření s respektem ke krajině a životnímu prostředí. Lidé budou moci postupně navštívit šest farem (z toho 4 ekologické) a nákupem regionálních potravin podpořit místní zemědělce, a tím i rozvoj místa, kde žijí. Jedna akce se letos koná i v rámci výstavy Země živitelka.
Návratu afrického moru prasat zabrání jen důsledná prevence. Evropský úřad pro bezpečnost potravin spouští informační kampaň
Tisková zpráva – Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) ve spolupráci s Odborem bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství připravil informační kampaň Zastavme africký mor prasat. Africký mor prasat (AMP), který představuje nebezpečné, vysoce nakažlivé onemocnění pro domácí i divoká prasata, se v České republice podařilo úspěšně vymýtit. Riziko opětovného zavlečení infekce však vzhledem k výskytu nákazy v sousedních zemích, jako je Polsko, Německo a Slovensko, zůstává vysoké.
Ministerstvo zemědělství poskytne zemědělcům, lesníkům a potravinářům postiženým tornádem až 1,5 miliardy korun
Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství poskytne lidem a obcím postiženým tornádem v Jihomoravském a Ústeckém kraji finanční pomoc a kompenzace až 1,5 miliardy korun podle výše skutečných škod. Návrh opatření na pomoc zemědělcům, lesníkům a potravinářům dnes schválila vláda.
Lidé mohou za farmáři a jejich výrobky do Národního zemědělského muzea, kde se konají pravidelné Farmářské trhy
Tisková zpráva – Z pestré nabídky lokálních produktů od českých zemědělců a potravinářů si mohou lidé vybírat a nakupovat v Praze na Letné. Každý pátek až do konce června se na dvoře Národního zemědělského muzea (NZM) od 9 do 17 hodin konají Farmářské trhy zaměřené výhradně na českou produkci.
Trh s biopotravinami v roce 2019 vzrostl o 19 procent. Obyvatelé ČR spotřebovali biopotraviny za 5,26 miliardy korun
Trh s biopotravinami v České republice nadále roste, tento trend trvá už od roku 2011. Vyplývá to ze Zprávy o trhu s biopotravinami v ČR v roce 2019, kterou zveřejnilo Ministerstvo zemědělství.
Začíná platit novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích – lepší ochrana spotřebitelů před dvojí kvalitou potravin
Tisková zpráva – Od 12.5.2021 začíná platit novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích. Novela přináší dlouho diskutovaný zákaz prodeje tzv. potravin dvojí kvality. Potraviny s odlišnými vlastnostmi již nebudou smět být spotřebiteli stejně prezentovány a to pod pokutou až do výše 50 milionů korun. Zákaz bude kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
Přístup k poskytování povinných a nepovinných informací o potravinách, jejich rozsahu a způsobu uvedení při prodeji potravin prostřednictvím komunikačních prostředků na dálku
(PDF, 674 KB)
Vzhledem k narůstajícímu trendu nabízení potravin prostřednictvím komunikačních prostředků na dálku, zejména pak přes internet, zpracovalo Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí a Státní veterinární správou dokument týkající se základních legislativních požadavků pro poskytování informací při tomto způsobu nabízení potravin.
České verze praktických opatření EFSA k implementaci požadavků nařízení o transparentnosti
Informace pro provozovatele podniků k novým požadavkům nařízení 2019/1381.
Národní referenční laboratoře
Seznam národních referenčních laboratoří a referenčních laboratoří.