přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Přehled hlavních sankcí EU ve vztahu k Rusku a Bělorusku zaměřených na agrární oblast

Sankce EU – Ruská federace

Dovoz do EU

Sankce EU vůči RF

5. balíček  (nařízení (EU) 2022/576 ze dne 8. 4. 2022)

  • Zákaz dovozu z RF do EU: korýši, kaviár, kaviárové náhražky, hnojiva na bázi chloridu draselného (Potaš) a další minerální hnojiva (pozn.: zákaz dovozu hnojiv pouze nad rámec kvóty - např. potaš: 838 000 tun).

6. balíček (nařízení (EU) 2022/879 ze dne 3. 6. 2022)

  • Doplněno o zákaz dovozu nedenaturovaného alkoholu (lihoviny, likéry a jiné lihové nápoje) a o odpad z výroby škrobu a cukru a pivovarské a lihovarnické mláto.

Sankce RF vůči EU

  • Zákaz vývozu slunečnicových a řepkových semen od 1. dubna do 31. srpna a kvóty na vývoz slunečnicového oleje a šrotu.

Vývoz z EU

Sankce EU vůči RF

5. balíček  (nařízení (EU) 2022/576 ze dne 8. 4. 2022)

  • Zákaz vývozu do RF: cibule různých květin: narcisy, tulipány, orchidee;  dále květiny jako např.: rododendrony, růže, ostatní živé rostliny, sazenice, podhoubí, ale rovněž vánoční stromky, mechy a lišejníky…
  • Zákaz vývozu nožů a čepelí pro zemědělské stroje a zařízení a také zákaz vývozu pekárenských pecí…

Sankce RF vůči EU

Zákaz dovozu spojený s anexí Krymu (od 7. srpna 2014)

  • V souvislosti s anexí Krymu uplatňuje Ruská federace od 7. srpna 2014 tzv. Rozhodnutí prezidenta č. 560 „O použití speciálních ekonomických opatření s cílem zajištění bezpečnosti Ruské federace“. Prakticky se ze strany Ruské federace jedná o embargo neboli zákaz dovozu vybraných druhů potravin, které zahrnují např. zákaz dovozu hovězího, vepřového i drůbežího masa a masných výrobků, dále pak dovozu ryb, korýšů, měkkýšů, mléka a mléčných výrobků, ovoce, zeleniny, ořechů, soli a různých potravinových přípravků. Embargo je každoročně prodlužováno.

 Zákaz dovozu krmiv

  • RF zakázala dovoz krmiv z ČR dne 21. 6. 2021. Krmiva pro zvířata představovala nejvyváženější exportní položku. Zákaz dovozu krmiv do RF se v současné době týká většiny zemí EU.

 

Sankce EU - Bělorusko

Dovoz do EU

Sankce EU vůči BY

  • Nařízení (EU) 2022/355 ze dne 2. března 2022) zakazuje dovozu zboží používaného k výrobě nebo zpracování tabákových výrobků a  zákaz dovozu hnojiv na bázi chloridu draselného (Potaš).

Vývoz z EU

Sankce EU vůči BY

  • Nařízení (EU) 2022/355 ze dne 2. března 2022) zakazuje vývoz vybrané zemědělské techniky a technologií z EU do Běloruska.

Sankce BY vůči EU

  • Dne 06. 12. 2021 zakázalo Bělorusko Rozhodnutím č. 700/2021 s platností od 1. ledna 2022 dovoz vybraných zemědělských produktů. Embargo platí v současné době do 31. 12. 2022. Zákaz se týká dovozu živých neplemenných prasat, potravinových přípravků, vybraných druhů masa, živočišného tuku, uzenin, mléčných výrobků (s výjimkou bezlaktózových), ovoce (s výjimkou jablek, hrušek, broskví, nektarinek, meruněk, třešní, višní, švestek a kaki), ořechů, zeleniny (s výjimkou osiva), sladkostí, pečiva a kuchyňské soli. Dotčeny jsou především vývozy polského ovoce, nejcitlivější položkou pro ČR jsou potravinové přípravky, které tvoří 80 % vývozu ČR do Běloruska.

 

Pro případné bližší informace kontaktujte teritorialistu na MZe Ing. Lukáše Hercíka, e-mail: lukashercik@mzecz.