Publikace OECD - „Podpora klimatické adaptace“ a „Produktivita zemědělství ve Vietnamu“

15. 7. 2022

V červnu 2022 vydalo OECD dokument věnující se možnosti zmírňování dopadů změny klimatu v rámci reforem zemědělské politiky, v stejném měsíci pak byla vydána publikace zabývající se produktivitou zemědělství Vietnamu.

Innovation, agricultural productivity and sustainability in Viet Nam

Zemědělství hrálo v dynamickém hospodářském růstu Vietnamu v posledních třiceti letech významnou roli. V devadesátých letech 20. století přispěly vládní politiky k silnému růstu produktivity zemědělství, která však od té doby poklesla. Také agro-environmentální ukazatele odhalují významnou environmentální stopu zmíněného růstu produktivity (především v nepříznivé bilanci živin, nadměrném používání agrochemikálií, špatných postupech při nakládání s odpady apod.). Vietnamské zemědělství se potýká se zásadními výzvami v oblasti odolnosti vůči dopadům změny klimatu, včetně zvyšování hladiny moří a častějších a silnějších výkyvů počasí. Zemědělskou politikou podporovaná produkce rýže však udržuje strukturu produkce, které dominují malé domácnosti a práce vykonávaná na částečný úvazek. To vede k omezení míry sektorových inovací. Podpora všeobecných služeb pro zemědělství je výrazně podprůměrná (cca 2 % přidané hodnoty v zemědělství v období 2018-20). Přesun zaměření podpor na výzkum, vývoj a inovační partnerství se soukromým sektorem by spolu s pozemkovou reformou přispěl ke zlepšení agroenvironmentální výkonnosti zemědělství ve Vietnamu.

The impacts of agricultural trade and support policy reform on climate change adaptation and environmental performance

Nová studie OECD zkoumá možnosti zmírňování dopadů změny klimatu v rámci reforem zemědělské politiky usnadňováním přesunů výroby či mezinárodního obchodu. Zemědělský sektor čelí problémům při zajišťování potravin, příjmů, zaměstnanosti a environmentálních služeb v měnícím se klimatu. Flexibilita, s jakou lze zemědělskou produkci udržitelným způsobem přesouvat v reakci na agroekologické a tržní podmínky, je proto zásadní. Pro zachycení tržních a klimatických interakcí využívá tato studie kvantitativní model k posouzení ekonomických a environmentálních dopadů odstranění politik narušujících trh v podmínkách změny klimatu. Výsledky naznačují, že politické reformy by mohly snížit míru, v jaké změna klimatu zvyšuje ceny zemědělských komodit a podvýživu, a v tomto smyslu přispět ke globální adaptaci na změnu klimatu. Pro zabránění potenciálním negativním dopadům reforem se však jeví jako nezbytné přijetí dodatečných doprovodných politických opatření (především zamezit odlesňování a obecně zvyšování emisí vyplývající ze změny využívání půdy, zavést inkluzivní záchytné sociální programy apod.).

 

Mgr. Radek Stránský
Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe
+420 221 812 310

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.