přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

FAO je klíčovým hráčem v prevenci vysoce nebezpečné antimikrobiální rezistence

21.1.2022

FAO hraje klíčovou roli při podpoře vlád, producentů, obchodníků a dalších zúčastněných stran v odpovědném používání antimikrobiálních látek v zemědělství.

Na konferenci FAO v červnu 2015 byla přijata rezoluce o antimikrobiální rezistenci, která vyzývá k "většímu politickému povědomí, angažovanosti a vedení, aby byl zajištěn trvalý přístup k účinným antimikrobiálním léčivům díky obezřetnému a odpovědnému používání antimikrobiálních látek v zemědělství".

FAO podporuje globální i lokální snahy prostřednictvím budování kapacit, přenosu technologií a sdílení know-how a také intenzivně spolupracuje se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Světovou organizací pro zdraví zvířat (OIE) v rámci přístupu „One health“ (zdraví osob, zvířat i životního prostředí).

Zároveň FAO v roce 2021 vytvořilo akční plán proti AMR 2021-25, který se soustředí na 4 hlavní oblasti:

  • zlepšení informovanosti o AMR a souvisejících hrozbách;

  • rozvoj kapacit pro dohled a monitorování AMR a AMU (používání antimikrobiálních látek) v potravinářství a zemědělství;

  • posílení veřejné správy související s AMU a AMR v potravinářství a zemědělství;

  • podpora správných postupů v potravinářských a zemědělských systémech a obezřetné používání antimikrobiálních látek.

"Chceme-li si udržet náskok v závodě s antimikrobiální rezistencí, musíme tyto údaje využít ke správnému postupu a k podpoře inovací," uvedl spoluautor zprávy profesor Chris Murray. Studie upozorňuje na naléhavou potřebu rozšířit opatření v boji proti AMR a nastiňuje možnosti okamžitých opatření pro tvůrce politik, která by pomohla zachránit životy a ochránit zdravotnické systémy. Patří mezi ně optimalizace používání stávajících antibiotik, přijetí lepších opatření k monitorování a kontrole infekcí a poskytnutí více finančních prostředků na vývoj nových antibiotik a léčebných postupů.

(Guardian, 01/2022; The Lancet, 01/2022; FAO online 01/2022)

 

Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem