Dopady války na Ukrajině na světové potravinové zabezpečení

1. 4. 2022

Podle nejnovějšího reportu FAO z 25. března, tedy po měsíci od začátku války, mohou mít dopady ruské agrese vůči Ukrajině masivní vliv na potravinové zabezpečení nejen na Ukrajině ale i na celém světě.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství varovala, že svět čelí potenciální potravinové krizi a miliony lidí jsou ohroženy hladem, protože válka na Ukrajině ohrožuje dodávky klíčových základních komodit a zvyšuje jejich ceny. Maximo Torero, hlavní ekonom FAO, uvedl, že ceny potravin byly vysoké již před ruskou invazí na Ukrajinu v důsledku dopadů pandemie Covid-19 a energetické krize. Ceny potravin podle FAO rostou od druhé poloviny roku 2020 a v únoru dosáhly historického maxima poté, co ceny pšenice a ječmene během roku 2021 vzrostly téměř o třetinu a cena řepkového a slunečnicového oleje o více než 60 %.

Ukrajina a Rusko jsou významnými vývozci potravin, takže válka přímo ohrožuje dodávky základních potravin, jako je pšenice, kukuřice a slunečnicový olej. Nejméně 50 zemí je dle FAO potravinově závislých na Rusku a Ukrajině, často jde o rozvojové země v severní Africe, Asii a na Blízkém východě, jejichž populace již nyní často čelí konfliktům, dopadům klimatické změny a nedostatku potravin.

"Zásoby potravin byly na před začátkem Covid-19 velmi vysoké, existovala tehdy kapacita reagovat na šok. Ale to, že jsme dva roky řešili Covid-19 a jeho dopady, oslabilo odolnost potravinových systémů." Přibližně dvě třetiny pšenice se z Ukrajiny vyvezly již před invazí, ale zbytek je nyní zablokován a zemědělci možná nebudou moci pokračovat v jarní setbě nebo v létě sklidit úrodu obilí.

Krize je však hlubší: Ukrajina a zejména Rusko jsou také významnými producenty hnojiv. Cena některých typů hnojiv se za poslední rok více než ztrojnásobila v důsledku rostoucích cen energií a dalších aspektů. Prudce rostoucí cena hnojiv bude mít postupný dopad a sníží budoucí výnosy, protože zemědělci jich nyní kvůli ceně začnou používat méně.

Hlavní obavy FAO ohledně stavu Ukrajinského zemědělství:

  • přerušení jarních prací a výsevů;
  • nedostatek zemědělské pracovní síly v důsledku konfliktu;
  • nedostatek zemědělských vstupů (zejména paliva, hnojiv a pesticidů);
  • narušení vnitřních a vnějších potravinových řetězců.

Dále hrozí, že země v reakci na omezenou dostupnost potravin uzavřou své trhy. Ministři zemědělství skupiny G7 na posledním jednání vyzvali všechny státy, aby zachovaly trhy otevřené. "V tuto chvíli nemůžeme říci, že by ceny byly vyšší než v letech 2007-08, ale situace se může zhoršit. Pokud se zhorší podmínky v oblasti energií a hnojiv, mohou předčit i tuto krizi. Omezení vývozu by mohla celou situaci dále eskalovat," řekl Torero.

(The Guardian 04/2022; FAO online 4/2022; FAO online 4/2022)

 

Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.