přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Čelní světoví představitelé sdružení ve Skupině globálních lídrů pro ATB rezistenci žádají razantní snížení jejich využívání

27.8.2021

Skupina globálních lídrů v oblasti antimikrobiální rezistence vyzvala všechny země, aby výrazně snížily množství antimikrobiálních léčiv (antibiotika, antimykotika a antiparazitika) používaných v potravinových systémech.

To zahrnuje omezení používání důležitých antibiotik k podpoře růstu zdravých zvířat a celkově šetrnější používání těchto léčiv. Výzva přichází před summitem OSN o potravinových systémech, který se bude konat v New Yorku 23. září 2021 a kde budou země diskutovat o způsobech transformace globálních potravinových systémů.

Mezi další klíčové výzvy k akci pro všechny země patří:

  • Ukončení používání antibiotik, které mají zásadní význam pro léčbu lidí, za účelem podpory růstu zvířat.
  • Omezení množství preventivně užívaných antimikrobiálních látek u zdravých zvířat a rostlin a zajištění toho, aby veškeré používání bylo prováděno s regulačním dohledem.
  • Zastavení nebo výrazné omezení volného prodeje antimikrobiálních látek, které jsou důležité pro lékařské nebo veterinární účely.
  • Snížení celkové spotřeby antimikrobiálních látek díky zlepšené kontrole a prevenci infekcí, zvýšené hygieně, biologické bezpečnosti a očkování v zemědělství a akvakultuře.
  • Zajištění přístupu ke kvalitním a cenově dostupným antimikrobiálním látkám pro zdraví zvířat a lidí a podpora inovací a vývoje udržitelných alternativ antimikrobiálních látek.

Někdy jsou antimikrobiální látky používané v potravinových systémech stejné nebo podobné těm, které se používají k léčbě lidí. Současné použití u lidí, zvířat a rostlin podporuje alarmující nárůst odolnosti vůči lékům, snižování jejich účinnosti a ztěžování léčby infekcí (Antimicrobial Resistance (AMR)). V případě další nečinnosti bude mít AMR fatální důsledky pro zdraví lidí, zvířat a rostlin a celkový stav životního prostředí - již dnes způsobí nemoci odolné vůči lékům (antibiotikům) celosvětově nejméně 700 000 úmrtí ročně. Přestože došlo k podstatnému globálnímu snížení používání antibiotik u zvířat, jsou potřeba další kroky a vývoj účinných alternativ a vakcín.

Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce
+420 221 814 62


Skupina globálních lídrů v oblasti antimikrobiální rezistence - Jde o vládní představitele, ministry, reprezentanty státního a privátního sektoru z celkem 22 zemí světa.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem