přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Visegrádská skupina

Visegrádská skupina je formace čtyř středoevropských zemí - České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. Vytvoření Visegrádské skupiny, založené v roce 1991, bylo výsledkem úsilí těchto čtyř zemí o spolupráci v řadě oblastí společného zájmu v rámci celoevropské integrace.

V4_SK


Skupina se snaží podporovat optimální spolupráci se všemi zeměmi, zvláště se zeměmi sousedskými, a zajímá se také o demokratický rozvoj všech částí Evropy. Spolupráce probíhá díky udržování vzájemných kontaktů na všech úrovních, tedy jak na politické (setkávání předsedů vlád a představitelů ministerstev), tak i na expertní úrovni. Jednotlivé státy původní Visegrádské skupiny se střídají v předsednické roli v ročních intervalech (červenec – červen), v současném období je předsednickou zemí Slovensko. V posledních letech probíhala zasedání ministrů zemědělství Visegrádské skupiny ve formátu V4 + 4, neboť se jednání účastnili také zástupci Bulharska, Rumunska, Slovinska a Chorvatska. Rozšířená Visegrádská skupina tak i díky tomu představuje v rámci Evropské unie významnou politickou i hospodářskou sílu.

Související odkazy