přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Visegrádská skupina

Visegrádská skupina je formace čtyř středoevropských zemí - České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. Vytvoření Visegrádské skupiny, založené v roce 1991, bylo výsledkem úsilí těchto čtyř zemí o spolupráci v řadě oblastí společného zájmu v rámci celoevropské integrace.

V4 logo

 

Skupina se snaží podporovat optimální spolupráci se všemi zeměmi, zvláště se zeměmi sousedskými, a zajímá se také o demokratický rozvoj všech částí Evropy. Spolupráce probíhá díky udržování vzájemných kontaktů na všech úrovních, tedy jak na politické (setkávání předsedů vlád a představitelů ministerstev), tak i na expertní úrovni. Jednotlivé státy původní Visegrádské skupiny se střídají v předsednické roli v ročních intervalech (červenec – červen), v současném období je předsednickou zemí Česká republika. V posledních letech probíhala zasedání ministrů zemědělství Visegrádské skupiny ve formátu V4 + 3, neboť se jednání účastnili také zástupci Bulharska, Rumunska a Slovinska, během současného předsednictví ČR bylo přizváni i zástupci Rakouska. Rozšířená Visegrádská skupina tak i díky tomu představuje v rámci Evropské unie významnou politickou i hospodářskou sílu.

 

Související odkazy


2.3.2016

Jednání ministrů zemědělství států V4+4 v Praze dne 29. 4. 2016

Dne 29. dubna 2016 se v Praze uskutečnilo druhé setkání ministrů zemědělství států V4+4 (Visegrádská skupina rozšířená o Bulharsko, Rakousko, Rumunsko a Slovinsko) za českého předsednictví.


2.3.2016

Seminář V4+4 „Ochrana půdy v době klimatických změn“ PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 132 KB)

Jedním z výsledků jednání zástupců států rozšířené Visegrádské skupiny (V4+4) v Českých Budějovicích v srpnu 2015 byla potřeba další pracovní diskuze na téma osvědčených způsobů hospodaření s půdou. Proto Ministerstvo zemědělství uspořádalo dne 25. 2. 2016 pracovní seminář V4+4 nazvaný „Ochrana půdy v době klimatických změn“, kterého se zúčastnili zástupci všech osmi států rozšířené Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko a Rakousko). Na semináři, kterého se za ČR zúčastnilo 60 odborníků, vystoupil ministr Marian Jurečka, jednání byla přítomna i jeho šéfporadkyně, ředitelka Odboru strategie a trvale udržitelného rozvoje Simona Prečanová.


1.3.2016

Jednání ministrů zemědělství států V4+4 v Českých Budějovicích dne 26. 8. 2015 PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 120 KB)

První setkání ministrů zemědělství států V+4 (Visegrádská skupina rozšířená o Bulharsko, Rakousko, Rumunsko a Slovinsko) za aktuálního českého předsednictví se uskutečnilo dne 26. srpna 2015 v Českých Budějovicích na okraj mezinárodní výstavy Země Živitelka. Tématy jednání byly: Podvody v potravinovém řetězci, Aktuální situace v mléčném sektoru, Osvědčené postupy v hospodaření s půdou. Přiložený souhrn výsledků jednání byl následně předán Evropské komisy a lucemburskému předsednictví, o stanovisku států V4+4 byly následně informování také ministři zemědělství EU v rámci jednání Rady ministrů zemědělství EU.