Zhodnocení dvouletého fungování dohody o volném obchodu mezi EU a Vietnamem

Dohoda o volném obchodu mezi EU a VSR (EVFTA) vstoupila v platnost 1. srpna 2020 a je nejambicióznější a nejkomplexnější dohodou, kterou kdy EU uzavřela s rozvojovou zemí.

Od navázání vzájemných diplomatických vztahů v r. 1990 se VSR stala jedním z hlavních partnerů EU v jihovýchodní Asii. Po Singapuru je Vietnam druhým největším obchodním partnerem EU v rámci zemí ASEAN, zatímco EU je celosvětově čtvrtým největším obchodním partnerem VSR po Číně, Jižní Koreji a USA.

Obchodní dohoda pomohla prohloubit a rozšířit ekonomickou integraci VSR
a z obchodního hlediska výrazně zvýhodnila postavení Vietnamu v rámci regionu JV Asie.

Ve srovnání s jinými dohodami o volném obchodu, které Vietnam podepsal, má EVFTA větší vliv na růst HDP i na vývoz, protože snížení cel je zde mnohem větší než u jiných dohod o volném obchodu.

Když EVFTA vstoupila v platnost, EU odstranila dovozní cla u 85 % celních položek, což odpovídá 70 % vývozu Vietnamu do EU. Po sedmi letech zruší EU dovozní cla u 99,2 % celních položek, což odpovídá 99,7 % vývozu země.

Zpráva Světové banky uvádí, že plná implementace EVFTA by mohla do roku 2030 zvýšit HDP VSR o 2,4 % a zvýšit vývoz o 12 %. Kromě toho se očekává, že dohoda podpoří investice mezi Vietnamem a EU a bude katalyzátorem pro zlepšení právního a investičního prostředí.

EU investovala do Vietnamu v rámci 2 242 projektů celkem 22,24 mld. USD. Nejaktivnějším zeměmi EU jsou v poslední době Holandsko, Švédsko
a Dánsko.

Vietnam postupně získal silnější postavení na trhu EU navzdory vysokým požadavkům na kvalitu. EVFTA také pomáhá diverzifikovat trhy
a minimalizovat rizika za současných podmínek globálních nejistot.

Vývoz Vietnamu do EU se v prvním roce platnosti EVFTA (od srpna 2020 do července 2021) meziročně zvýšil o 6,2 % na 40 mld. USD. Poměrně malý nárůst byl způsoben narušením dodavatelského řetězce kvůli pandemii. Ve druhém roce platnosti však Vietnam zvyšuje vývoz do EU o 40 %. Největší nárůst byl zaznamenán např. u rýže (43 %), pepře (80 %) nebo u vodních živočichů (23 %).

Za prvních sedm měsíců letošního roku dosáhl Vietnam obchodního přebytku s EU ve výši téměř 20 mld. USD.

Přes uvedené úspěchy cítí VSR další nevyužité možnosti a potenciál. Například:

  1. Vietnamské zboží v EU stále představuje malý podíl na trhu a je distribuováno především v několika velkých zemích, jako je Nizozemsko, Německo, Francie a Itálie.

  2. Dosud nebyla ratifikována Dohoda o ochraně investic mezi EU
    a VSR (EVIPA). Ochrana a vymáhání práv duševního vlastnictví
    a podmínky udržitelného rozvoje jsou zásadními prvky pro přilákání a udržení přímých zahraničních investic. Vietnam by se poté mohl stát centrem pro investice EU.

  3. Vietnam se musí zaměřit na ekologické výrobní prostředí
    a pohodlné životní podmínky pro odborníky a pracovníky. Investoři z EU jsou vázáni nejpřísnějšími standardy pro práva pracovníků a ochranu životního prostředí.

  4. Jako rozvojová země nemá Vietnam příliš rozvinuté odvětví služeb, a proto trpí velkým deficitem v cestovním ruchu, logistice nebo telekomunikaci.

Zpracoval: 

Ing. Luboš Marek
místní spolupracovník Ministerstva zemědělství ve Vietnamu
tel: +84 904 099 562, e-mail: commerce_hanoi@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.