V USA je 1 z 25 balení kuřete na amerických pultech kontaminováno, hledá se systémové řešení

13. 1. 2023

Odhaduje se, že každý rok onemocní salmonelou 1,35 milionu Američanů a téměř čtvrtina těchto případů pochází z kuřecího nebo krůtího masa.

Studie organizace Consumer Reports nalezla bakterie salmonely v 31 % maloobchodních balení mletého kuřecího masa a dodává, že ačkoliv obecně bakteriální kontaminace potravin v posledních 20 letech výrazně klesá, počet onemocnění salmonelou se nesnížil. Hlavní příčina je v případě salmonely
u kuřat identifikována již ve fázi odchovu s dalším šířením při zpracování. Americkému Úřadu pro potraviny a léčiva (FDA) se však desítky let nedařilo čísla kontaminace snížit a zajistit systémové řešení.

S novou vládou i vedením USDA snad přichází i nový přístup k dlouholetému problému se salmonelou v drůbežích výrobcích. Začátkem srpna 2022 náměstek USDA ve svém prohlášení prozradil, že agentura podniká první krok k vyřešení tohoto problému. Na podzim roku 2022 představila USDA rámec opatření pro snížení počtu onemocnění salmonelou a kontaminace drůbeže
a salmonela byla formálně zahrnuta mezi cizorodé látky pro kategorie syrových obalovaných a plněných výrobků z kuřecího masa. Spotřebitelské organizace očekávají rozšíření opatření na další výrobky z drůbežího masa, nicméně hlavní součástí řešení má v budoucnu být dlouho odmítané testování drůbeže ještě před vyskladněním do zpracovatelských závodů. Podle návrhu USDA by producenti drůbeže museli před porážkou hejna testovat a zpracovatelským závodům poskytovat dokumentaci s uvedením množství salmonely a jejích typech.

Podle stávajících pravidel nemá USDA přístup k testování drůbeže v celém dodavatelském řetězci, slepé místo se nachází před jatečním závodem, a ani nemůže vynucovat plnění postupů k prevenci šíření salmonely.

„Zatímco v současné době USDA vyžaduje, aby producenti testovali drůbež na salmonelu, zpracovatelský závod smí mít tuto bakterii až v 9,8 % všech testovaných zvířat a v násobně vyšších limitech pro kategorii porcovaného nebo mletého masa. Výrobci, kteří tato množství překročí, dostanou něco jako varování, ale není jim zabráněno v prodeji masa,“ uvádí organizace Consumer Reports.

 

Zpracoval:

Tereza Černá

zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.

mob.: +1 202 507-3859, mob. ČR: +420 727 938 522

tereza_cerna@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.