přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

V Srbsku meziročně vzrostly ceny ryb a rybích výrobků o 60 %

24.3.2023

Podle posledních údajů srbského Statistického úřadu (Republički zavod za statistiku) narostly meziročně ceny zemědělské produkce v Srbsku o téměř 33 %.

Velký růst cen byl zaznamenám u mléka (75 %), krmiv (71 %), vajec (54 %), zvířat a drůbeže (26 %) a žita (22 %). Výrazný růst nastal také u ryb a rybích výrobků, kde v lednu letošního roku byly ceny na srbském trhu o 60 % vyšší než v lednu roku 2022. Sladkovodní ryby jsou v Srbsku velmi populární i díky mnoha pravoslavným svátkům, kdy ryba nemůže chybět v jídelníčku. Srbsko také zažilo propad domácí produkce především kvůli období kovidové pandemie, kdy výrazně poklesla spotřeba. V rámci toho řada srbských rybníkářství zanikla a některé rybníky byly vypuštěny a jejich plocha se přeměnila na zemědělskou půdu. Srbsko proto pokrývá svoji poptávku dovozem. Tradičním dodavatelem, kaprů do Srbska je i Česká republika. I u našeho vývozu se však projevil výpadek způsobený kovidovým obdobím. V roce 2019, tedy před vypuknutím pandemie, se z ČR do Srbska vyvezlo 334 tun ryb v hodnotě kolem 13 milionů Kč, ale v roce 2020 už jen 49 tun za necelé dva milióny Kč. Vývoz opět pomalu roste a v roce 2022 činil 63 tun za 4,3 milióny Kč. Poptávka ze Srbska byla v loňském roce vyšší, ale bohužel nebyly dostatečné kapacity pro její vykrytí a kapři se tak do Srbska dováželi především z Chorvatska a dalších sousedních zemí.

 

Zpracoval:

Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem