přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Srbsko: Finanční podpora družstevníkům

30.5.2017

Kabinet ministra bez portfeje Milana Krkobabiće odpovědného za místní rozvoj a činnost státních podniků vypsal konkurs na poskytnutí finančních prostředků na založení nových družstev a investice v družstvech již existujících. Termín pro předání žádostí je 1. říjen. Dotace je určena především pro okresy na jihu a jihovýchodě Srbska s množstvím drobných zemědělců.

Výše dotace může dosáhnout až 6,25 miliónu dinárů (cca 50 800 EUR) v případě založení nového družstva a dvojnásobnou částku pak mohou získat již existující subjekty na projekty zvýšení výroby, zaměstnanosti a ekonomického růstu.

Podle ministra bez portfeje Milana Krkobabiće je pro tento program vyčleněno 20 miliónů EUR.

Cíl programu je především zlepšení kvality života v rurálních oblastech. Družstva mohou tyto prostředky využít k nákupu zvířat, víceletých sadeb, technologií na výrobu mléka, masa, zeleniny a ovoce atd.

Nedimović: Podpora družstevnictví a zpracovatelského průmyslu je priorita

Velké rozdrobení pozemků a malé výměry jednotlivých hospodářství v centrálním a jižním Srbsku je velkou překážkou dosažení konkurenceschopnosti, zavádění efektivnějších metod hospodaření i možnosti dodávek do maloobchodních řetězců.

Ministr zemědělství Branislav Nedimović chce tento problém řešit právě podporou družstevnictví.  Minulý týden uvedl, že vedle zpracovatelského průmyslu je spojování do družstev jednou z priorit. Dodal také, že kvůli špatným zkušenostem z minulého století se zemědělci těžko rozhodují vstoupit do družstev. Podle jeho slov by se možná měl nalézt i jiný název, ale samostatně jsou drobní zemědělci jen výrobci levné suroviny a spolupráce jim umožní lépe nalézat odbytiště.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem