Srbsko digitalizuje zemědělství a zavádí elektronickou evidenci e-AGRAR

Srbsko se v poslední době zaměřuje na nové technologie pro zemědělství, navíc je v letošním roce v plánu také zavedení systému e-AGRAR. Tento systém umožní elektronickou evidenci polí, sadů, techniky, zvířat a všeho, co se zemědělstvím souvisí.

Takto ministerstvo zemědělství i další provázané instituce získají přehled o reálném stavu srbského zemědělství a budou se moci snáze rozhodnout, jaké oblasti a jak je třeba dotačně podporovat. Systém e-AGRAR by měl do operativního využití postupně nabíhat během jara tohoto roku s tím, že se bude průběžně doplňovat a funkčně rozšiřovat.

Je to kromě obnovy fondu zvířat jeden z hlavních úkolů, který si srbské ministerstvo na letošní rok vytýčilo. Při zavádění používání systému budou jednotlivým, především starším farmářům, pomáhat státem proškolení zaměstnanci „Zemědělské poradenské služby“, kterou financuje stát. Zemědělcům by se zavedením systému mohla výrazně zjednodušit a urychlit komunikace se státními institucemi a zároveň by se měl výrazně urychlit proces zpracování jednotlivých žádostí o dotace.

Srbské ministerstvo zemědělství má jenom v rámci projektu IPARD 3 k dispozici na podpory do zemědělství 580 miliónů EUR, z čehož podpora Evropské unie činí 288 milionů EUR. U elektronického zpracování žádostí o dotace se kromě urychlení procesu zpracování, a tím také vyplácení požadovaných prostředků, očekává i širší zapojení jednotlivých farem do uváděných systémů podpor a navýšení celkového objemu čerpaných prostředků z jednotlivých programů.

Program IPARD 3 byl také v Srbsku upraven tak, že nově umožňuje čerpání dotací i na chov a zpracování ryb, zpracování obilovin a průmyslových rostlin a podporuje také přímý prodej výrobků a služeb malých hospodářství. Pokud se podaří ve větší míře rozběhnout čerpání dotací a zapojit do něj širší vrstvy farmářů, tak by to mohla být i další příležitost pro české firmy, které do Srbska dodávají různé agrární technologie. První výzva k čerpání prostředků z fondu IPARD 3 by podle posledních informací měla být vyhlášena koncem února a měla by být zaměřená na dotace do podpory investic na fyzický majetek farem (nákup mechanizace, zařízení, výstavbu farem, fóliovníků, zakládání ovocných sadů a vinic).

 

Zpracoval:

Vladimír Váňa

zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě

Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.