Společnost AL DAHRA plánuje v Srbsku další investice

19. 11. 2021

V těchto dnech oznámil portál „e-Kapija“, že společnost „AL DAHRA“ plánuje další investice v Srbsku. Společnost již v září tohoto roku otevřela nový závod, kde zpracovává a balí vojtěšku do balíků a také z ní vyrábí pelety, které slouží jako krmivo pro dobytek. Hodnota této investice byla kolem 30 miliónů EUR.

Kromě tohoto závodu plánuje AL DAHRA v jeho okolí vybudovat i nové farmy pro mléčný skot a s nimi také bioplynové elektrárny. Na polích, která se nacházejí v okolí, bude vybudován nový zavlažovací systém a parcely by se měly upravit do pravidelných tvarů, které umožňují lepší využití moderní mechanizace pro obdělávání půdy a sklizeň plodin. Celková hodnota těchto plánovaných investic je 143 miliónů EUR. Po ukončení by se mělo jednat o jeden z nejmodernějších agrárních komplexů v oblasti jihovýchodní Evropy. Především v oblasti budování farem a také bioplynových elektráren se otevírají možnosti dodávek pro české společnosti, které tyto technologie vyrábějí a nabízejí.

Nedostatek palivového dřeva  v Srbsku

Především sever Srbska se v těchto dnech potýká s nedostatkem palivového dřeva. Tento nedostatek je způsoben jak zvýšenou poptávkou před zimní sezónou, tak také energetickou krizí v Evropě, kdy vzrůstají obavy, zda bude dostatek plynu a elektřiny. Dřevo jako záložní topivo shánějí i lidé, kteří běžně využívají k ohřevu zemní plyn nebo elektřinu. Podle portálu „e-Kapija“ se cena palivového dřeva v Srbsku aktuálně pohybuje kolem 120 EUR za balení nařezaného a naštípaného bukového dřeva o objemu dva metry krychlové. Uhlí pro domácnosti je momentálně na srbském trhu také nedostatek, protože lignit z povrchových dolů Kolubara se nyní dodává především pro tepelné elektrárny a tak se na srbský trh dováží uhlí z uhelných dolů Plevlja ze sousední Černé Hory. K nedostatku dřeva přispívá také zvyšující se nedostatek pracovní síly pro těžbu dřeva. Proto si řada lesních společností uvědomuje potřebu modernizace těžební mechanizace, která by nahradila lidskou pracovní sílu. Tato skutečnost by mohla být příležitostí pro dodávky českých firem v oblasti těžby a zpracování dřeva. Také určitě vzroste obecný zájem o peletování zbytků z produkce obilovin, kde se opět otevírají možnosti pro dodávky českých technologií.

 

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.