Výskyt leptospirózy u domácího i importovaného skotu v Libanonu

10. 3. 2023

Leptospiróza je celosvětová bakteriální zoonóza, jejíž riziko se zvyšuje v teplém a vlhkém prostředí. Navzdory vhodnosti místního klimatu pro perzistenci bakterií Libanon postrádá formální systém profylaxe pro prevenci leptospirózy u lidí i zvířat, epidemiologie onemocnění je zatím neznámá.

Byla provedena studie u místního i importovaného skotu, která se zaměřila na infekci skotu Leptospirou, která je předmětem veřejného zdraví a ekonomického zájmu.  Celkem bylo odebráno 187 vzorků krve a 135 vzorků séra. Mezi 187 vzorky krve bylo 135 od náhodně vybraných zvířat ze 14 stád, zatímco zbývajících 52 bylo od dovezených hospodářských zvířat.

Vzorky séra byly získány výhradně z místního dobytka. DNA byla extrahována ze všech vzorků krve a podrobena PCR v reálném čase zacílené na 16 S rRNA. Všechny vzorky DNA pozitivní na leptospirózu byly poté amplifikovány pomocí konvenční PCR.  Mikroskopický aglutinační test (MAT) byl proveden na 135 vzorcích séra místního skotu.

PCR v reálném čase odhalila infekci leptospirou u 7 ze 135 místních zvířat a 1 z 52 dovezených zvířat. DNA ze šesti ze sedmi místních zvířat a jednoho dovezeného zvířete byla amplifikována a úspěšně sekvenována, čímž byl identifikován patogen. Sedm zvířat v pěti ze 14 testovaných stád mělo MAT. Séroskupina Grippotyphosa byla převládající.

Byla provedena první studie, která poskytla epidemiologické údaje o infekci leptospirou v Libanonu. Patogenní druhy a séroskupiny Leptospira byly identifikovány u místního i importovaného skotu. Tato zjištění zdůrazňují riziko infekce Leptospira spojené s dobytkem v Libanonu v kontextu zemědělství jako celku a zejména obchodu se skotem.

Výsledky uvedených testů mají za cíl zvýšit povědomí o hrozbě, kterou představuje tato nedostatečně diagnostikovaná nemoc, a sloužit jako výchozí bod pro pravidelnou kontrolu v Libanonu.

V důsledku toho by se riziko leptospirózy mělo v Libanonu řešit jako problém veřejného zdraví a zdraví zvířat, což vyvolává potřebu řídit se přístupem „jednoho zdraví“. Zvyšování povědomí veřejnosti, zejména mezi veterináři a praktickými lékaři, je nezbytné, aby mohli detekovat a hlásit klinické formy leptospirózy a následně maximalizovat zdraví lidí a zvířat. V nejbližší době bude MZE Libanonu provádět další studie na skotu infikovaných leptospirou, s cílem charakterizovat potenciální nosiče bakterií a dále zavést kroky k účinné strategii kontroly onemocnění.

Zdroj: MZE Libanonu

 

Zpracoval:

Petr Sochor

zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bejrútu

Mobil: 00961 70 258 310, E-mail: petr_sochor@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.