přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Modernizace a rozšíření přístavu v Tripolisu

22.10.2021

Libanonská rada pro rozvoj a obnovu tento týden podepsala s egyptskou společností Arab contractors dohodu na modernizaci a rozšíření kapacity námořního přístavu v Tripolisu. Kontrakt v hodnotě 87 milionů USD je financován Islámskou rozvojovou bankou.

Stavební práce by měly začít v listopadu 2021 s termínem dokončení koncem roku 2023. Již dnes je patrný odklon přepravy zboží z Bejrútu do Tripolisu. Důvodem je stále ochromená infrastruktura bejrútského přístavu, který byl  z velké části poničen masivním výbuchem v srpnu 2020.

Prudké zvýšení cen pohonných hmot

Libanonská vláda tento týden zvýšila cenu pohonných hmot o zhruba 25 %. V důsledku hospodářské krize centrální banka ukončila vyplácení subvencí na veškeré palivové produkty a stanovila jejich cenu podle tržního kurzu.

Cenový nárůst vyvolal protesty po celém Libanonu, v nejbližších dnech lze očekávat nárůst maloobchodních cen vzhledem ke zvýšeným nákladům na distribuci zboží. Nejvíce byla ochromena doprava v Bejrútu, kdy taxikáři na protest zablokovali komunikace v okolí Náměstí mučedníků v centru Bejrútu. Benzín a nafta je dnes na čerpacích stanicích přibližně 10x dražší oproti prodejním cenám  před několika měsíci. Specifikum Libanonu je kotace cen na čerpacích stanicích za 20 litrů pohonných hmot a nikoliv za 1 litr, tak, jak je standard v Evropě. Nově je cena za 20 litrů benzínu 95 oktanů stanovena na částku 312.000 libanonských liber.

Libanonská libra za poslední dva roky ztratila zhruba 90 % své hodnoty, původně byl kurs libry pevně navázán na USD v poměru 1.500 liber za 1 USD, dnes se kurs pohybuje kolem 20.000 za 1 USD.

 

Kontakt:
Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzvcz, Mobil: 00961 70 258 310

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem