přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Libanon výrazně zvyšuje ceny brambor

3.3.2023

Maloobchodní ceny brambor se zvýšily v tomto týdnu na domácím trhu a dosáhly úrovně 2 USD za kilogram. Takové ceny Libanon nepamatuje, ještě v roce 2018 se cena brambor pohybovala na úrovni 0,25 USD – 0,27 USD za kilogram.

Aktuální cenový nárůst nemá opodstatnění, podzimní úroda byla v Libanonu standardní, i když je pravda, že dovoz brambor každoročně narůstá. Hodnota dovozu se za rok 2022 pohybovala na úrovni 40 milionů USD a představovala množství 87 tisíc tun. Vývoz libanonských brambor byl stabilní ve srovnání s minulostí, bylo vyvezeno 60 tisíc tun. Hlavní země, ze kterých Libanon nejvíce dováží jsou Egypt (25 tisíc tun, Nizozemsko 12 tisíc tun, Francie 5 tisíc tun, Dánsko 2 tisíce tun a Belgie 2 tisíce tun).

Tradičně jsou libanonští farmáři závislí na chemických hnojivech a pesticidech. Většina farmářů donedávna věřila, že se zvýšením množství použitých chemických hnojiv se výrazně zvýší i jejich výnosy. Se zhoršující se hospodářskou situací v zemi, zejména v letech 2020 – 2022, nedostatku volně směnitelné měny na nákup agrochemikálií, semen, krmiv pro zvířata, vakcín a dalších základních veterinárních potřeb, byli zemědělci nuceni přehodnotit situaci a začít používat méně hnojiv a pesticidů. Hledají způsoby, jak lépe využívat půdu s co nejmenšími náklady, zejména na zavlažování. V tomto roce, byl pod patronátem FAO, nastartován projekt, který pomáhá zemědělcům snížit jejich závislost na pesticidech a hnojivech. Současně se projekt také zabývá odstraňováním následků znečišťování libanonských vodních toků. Projekt pod názvem Integrated Crop Management stanovil zemědělské standardy v souladu s principy odpovědnosti vůči životnímu prostředí. V rámci tohoto projektu byl na severu Libanonu uveden zkušební projekt jako experiment s novými odrůdami brambor, s cílem vypěstování kvalitních produktů vhodných pro vývoz do EU

 

Zpracoval:

Petr Sochor
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bejrútu
Mobil: 00961 70 258 310, E-mail: petr_sochor@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem