Dovoz brambor z Egypta v silné nelibosti libanonských farmářů

Řada libanonských farmářů se v tomto týdnu hlasitě ozvala proti vedení Ministerstva zemědělství Libanonu a oznámila svůj záměr stávkovat, pokud se země rozhodne opětovně dovézt na místní trh více egyptských brambor.

Začíná hlavní sezóna libanonských brambor a egyptské brambory, namísto libanonských, zaplnily místní trhy. V minulosti byla s Egyptem uzavřena dohoda o dovozu brambor pouze v termínu od 1.února do 31. března v množství nepřesahující 50 000 tun. I přes to, že začátkem dubna tohoto roku vypršel termín dohody, připluly v těchto dnech z Egypta další dvě lodě přepravující 6 100 tun brambor a 1 000 tun cibule.

Syndikát libanonských farmářů sice dostal od vedení Ministerstva zemědělství Libanonu příslib, že zásilka nebude v Libanonu vyloděna, totéž se ale stalo v minulém roce a libanonští farmáři byli z tohoto důvodu nuceni prodávat svoji úrodu hluboko pod cenou, aby vůbec místní produkci prodali. Syndikát je názoru, že úkolem ministerstva zemědělství je v prvé řadě chránit místní farmáře před spekulativními dovozy vzhledem k tomu, že egyptské brambory se v oblasti prodávají za dumpingové ceny a jsou nabízeny za mnohem nižší ceny oproti libanonské produkci.

Tato situace se opakuje každý rok a místní zemědělci jsou vždy ve ztrátě. Řada farmářů vysvětlila, že za výsadbu, pěstování a sklizeň brambor jsou nuceni mnoho položek hradit v dolarech, a proto se výsledná cena přibližuje částce 1.000 USD za tunu.

V lepší situaci jsou v tomto roce pěstitelé tabáku, kteří v tomto týdnu zahájili výsadbu tabákových sazenic ze školek. Očekává se, že počet pracovníků v oboru pěstování tabáku se letos výrazně zvýší, vzhledem k nárůstu celkové obdělávané plochy. Důvodem je státem navýšená minimální výkupní cena libanonského tabáku. Hlavní roli v určování výkupní ceny hraje místní výrobce tabákových výrobků, firma Regia. Výkupní ceny tabáku jsou v tomto roce stanoveny v USD a aktuálně se pohybují na úrovni 6-8 USD za kilogram tabáku.

Libanonští zemědělci čelí vysokým finančním nákladům nejenom za hnojiva, ale i za vodu, jejíž cena se od minulé sezóny desetkrát znásobila v důsledku prodeje a nákupu pouze v USD. S celkovou dolarizací libanonské ekonomiky ceny všech komodit neustále stoupají a místní zemědělci nemají dostatek likvidity, potřebné k plánovanému rozvoji zemědělství.

Zdroj: místní ekonomické zpravodajství

 

Zpracoval:
Petr Sochor
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bejrútu
Mobil: 00961 70 258 310, E-mail: petr_sochor@mzv.cz

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.