přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Snaha o dekarbonizaci: Japonské podniky se zaměřují na biopaliva

1.4.2022

Provozovatelé japonských restaurací a výrobci potravin se snaží o využití použitého fritovacího oleje a potravinového odpadu jako biopaliva. Jde nejen o účinný způsob recyklace kuchyňského odpadu, ale také o prostředek přispívající k dekarbonizaci dodavatelských a výrobních procesů a nově o snížení závislosti na surovinách pocházejících z Ruska.

Společnost Sagami Holdings, provozovatel potravinářského řetězce v Nagoji, rafinuje odpadní olej z fritéz na bionaftu pro nákladní auta. Společnost zahájila tuto činnost v deseti prodejnách v regionu Kansai ve spolupráci s výrobcem a distributorem biopaliva z Kjóta a místními dopravci. Společnost plánuje používat naftu obsahující 5 % biopaliva ve svých nákladních vozidlech. Podíl biopaliva bude postupně navyšovat při průběžném vyhodnocování jeho vlivu na motor a výkon. Sagami provozuje přibližně 250 prodejen po celé zemi a ročně shromáždí 350 tun odpadního oleje. Firma odhaduje, že pokud by zavedla biopaliva v celé své rozvážkové síti, sníží emise oxidu uhličitého o 3,8 tuny ročně.

Společnost Pasco Šikišima z Nagoji plánuje v letošním roce využít odpad, který vzniká při výrobě chleba, např. chlebové kůrky k výrobě paliva z biomasy (biokoksu). Společnost bude zkoumat možnost využití nové generace ekologického paliva jako náhrady plynu, který používá při fermentaci a výrobě páry.

Řetězec obchodů se smíšeným zbožím Family Mart podporuje iniciativu sběru použitého kuchyňského oleje ze šesti prodejen ve městě Saga, který bude znovu použit jako palivo pro autobusy a popelářské vozy ve městě.

Biopaliva se v Japonsku rychle stávají životaschopným dekarbonizačním opatřením v souvislosti s rostoucím zájmem o snahu snížit emise uhlíku. Mnoho výrobců a dopravních společností zkoumá možnosti využití biopaliv, aby snížily emise oxidu uhličitého při použití konvenčních spalovacích motorů.

Dle odhadů se japonský trh s energiemi z biomasy včetně biopaliv během příštích 15 let více než zdvojnásobí, a to z 670 mld jenů (5,5 mld USD) v roce 2020 na 1,7 bilionu jenů v roce 2035.

Zdroj: the japan news, yomiuri shimbun

 

Zpracovala:
Irena Leopoldová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu
Mobil: ČR: +420 773 743 880, E-mail: irena_leopoldova@mzvcz 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem