přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Prodej zboží privátních značek v Japonsku na vzestupu

16.9.2022

V současné době, kdy rostou náklady na výrobu potravin, se supermarkety spolu s výrobci potravin snaží nezvyšovat ceny výrobků prodávaných pod privátní značkou, které jsou proto nyní velmi oblíbené.

Např. cena balení chleba privátní značky The Price, které obsahuje šest plátků, se prodává v přepočtu za 16 Kč, což je přibližně polovina ceny běžného chleba.

Nárůst prodeje oleje, těstovin a margarínu pod privátní značkou Topvalu společnosti Aeon se v červenci, oproti stejnému měsíci loňského roku, činil téměř 50 %. Přestože společnost od července zvedla ceny některých výrobků, u mnoha položek ponechala ceny beze změny, čímž si získala podporu spotřebitelů.

Jak se daří udržovat nízké ceny privátních značek? Společnost Aeon o všech svých privátních značkách rozhoduje sama, ať už se to týká použitých ingrediencí nebo plánování vyrobeného množství. Na rozdíl od běžných výrobců také nemusí zohledňovat náklady na reklamu a propagaci. Zadáváno do výroby je jen takové množství, které chce společnost prodat. Všechny výrobky nakoupí, takže u výrobců nezůstávají žádné přebytky. To vede k větší efektivnosti výroby.

Pro supermarkety, které se snaží prodávat výrobky levněji než konkurence, jsou metody používané k udržení nízkých cen obchodním tajemstvím a často je výsledkem řady drobných zlepšení. Např. společnost Ito-Yokado zjednodušila design obalů tím, že používá méně barev, aby snížila náklady na tisk. Společnost Aeon změnila způsob přepravy výrobků v retortových obalech z chladírenských vozů na vozy s pokojovou teplotou a společnost Lifedrink Company v Ósace, která vyrábí nápoje v plastových láhvích, začala používat standardizované láhve.

Zdroj: The Japan News

 

Zpracovala:
Irena Leopoldová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu
Mobil: ČR: +420 773 743 880, E-mail: irena_leopoldova@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem