přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Pohanka nedostatkovým zbožím v Japonsku

13.5.2022

Vzhledem k tomu, že Rusko je významným dovozcem pohanky do Japonska, zpožděné dodávky ještě více ztížily situaci japonských restaurací a obchodů s nudlemi soba, které již nyní trpí celosvětovým nárůstem cen komodit v kombinaci s propadem japonského jenu.

Pohankové soba nudle jsou známé jako levné jídlo podávané studené nebo teplé často v úzkých jídelnách „na stojáka“, oblíbené mezi studenty a dělníky. Díky nízkému obsahu kalorií a vysokému obsahu vitamínů a minerálů jsou také zdravé.

I když jsou tyto pohankové nudle v Japonsku považovány za jedno z nejtypičtějších japonských jídel, velká část pohanky, z níž jsou vyrobeny, pochází z Ruska – největšího producenta pohanky na světě. Ruskou pohanku lze sice stále dovážet, ale nestabilita a přerušení přepravy ztěžují a zpožďují její nákup. Navíc celosvětový nárůst cen komodit spolu s propadem jenu způsobil růst její ceny. V roce 2020 se v Japonsku vyprodukovalo pouze 42 % spotřebované pohanky. Tento nedostatek vyplňuje dovoz, kdy v roce 2021 bylo druhým největším dovozcem po USA Rusko, a Čína byla na třetím místě. Za posledních 6 měsíců došlo k nárůstu ceny pohanky o v Japonsku neuvěřitelných 30 %.

Rusko produkuje polovinu veškeré pohanky na světě. Kvůli invazi, následným sankcím a problémům v přepravě, se poptávka po ní přesune do Číny, která je druhým největším producentem. Vzhledem k tomu, že Čína každoročně snižuje produkci pohanky, ceny pravděpodobně dále porostou.

Zdroj: The Japan Times

 

Zpracovala:
Irena Leopoldová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu
Mobil: ČR: +420 773 743 880, E-mail: irena_leopoldova@mzvcz {irena_leopoldova@mzvcz } 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem